Постанова від 11.05.2017 по справі 206/1809/17

Справа 206/1809/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

"11" травня 2017 р. суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська Сухоруков А.О. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську про визнання неправомірними дії та зобов'язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

05 квітня 2017 року до Самарського районного суду м. Дніпропетровська надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому він просить визначити дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Дніпропетровська противоправними. Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Дніпропетровська здійснити перерахунок пенсії державного службовця, призначеної відповідно Закону України» Про державну службу» № 3723- XIІ від 16.ХХ11.1993р.відповідно до довідки від 14.03. 2017р. за № 10/2-17 та здійснити виплату заборгованості що виникла внаслідок такого перерахунку. Стягнути з Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Дніпропетровська судові витрати за сплати судового збору.

Зазначає, що він має загальний стаж по 31.ю08.2010р. 41 рік 2 місяці 12 днів. Стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців становить 21 рік 4 місяці 16 днів. останнє місце праці Управління Дніпропетровського архітектурно-будівельного контролю Дніпропетровської міської ради на посаді - головний спеціаліст управління. Пенсія відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» призначена йому з 14.10.2010 року, у розмірі 90 % від сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби). На момент призначення пенсії статтею 37-1 Закону було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади на момент виникнення права на перерахунок пенсії. З 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 підвищений розмір заробітної плати працюючим державним службовцям. 02.02.2017р. він звернувся з заявою та довідкою про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідної посаді до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровська у зв'язку з підвищенням заробітної плати, посадових окладів державним службовцям на відповідних посадах в тому числі працюючого на відповідних посадах на час призначення йому пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів Украйни за № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних правових актив» для перерахунку призначеної його пенсії. На що отримав відмову з посиланням на те, що його право на перерахунок пенсії скасовано. Його вимоги щодо перерахунку пенсії за віком відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Постанови Кабінету Міністрів від 09.12.2015р. № 1013 на підставі довідки про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній посаді від 14.03. 2017р № 10/2-2017 р. згідно постанови правління ПФУ від 4 09.20 13 року № 15-5 не підлягають задоволенню. Вказане стало причиною для звернення зі скаргою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області, яке оскаржувані ним дії не обґрунтовано визнані законними (лист від 06.02.17р № П -135- 17) з безпідставним посиланнями на те що з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, якими пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723- XII (розділ III « Прикінцеві положення « Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015року №213).Оскільки право на призначення пенсії, як державному службовцю він набув до прийняття Закону України від 10 грудня 2015 року № 889 «Про державну службу», вважає дії відповідача неправомірними, які порушують його конституційні права на соціальний захист. На час призначення йому пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям провадиться перерахунок пенсії державного службовця з дати підвищення заробітної плати, тому норми закону, які були змінені після призначення йому пенсії не повинні застосовуватись до ї його пенсійної виплати. Управління не звернуло уваги на те, що предметом поданої заяви не є прохання призначити пенсію, а здійснити перерахунок пенсії (а.с.2-12).

Відповідачем подані заперечення проти позову, у яких він просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що позивачу була призначена пенсія, як державному службовцю, відповідно вимог Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 в редакції чинній на дату призначення пенсії та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в розмірі 90% середньомісячної заробітної плати, яка визначалася із нарахованої заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією. 02.02.2017 року позивач звернулась до Управління з заявою про здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до довідки виданої Управлінням Дніпропетровського архітектурно-будівельного контролю Дніпропетровської міської ради від 14.03.2017 року №10/2-17, що відбулось з 01 грудня 2015 року згідно Постанови Кабінету Міністрів від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Управлінням було відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії, та зазначено, що на підставі пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02.03.2015 року, згідно якого з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993. Право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів скасовано Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-УІІІ текст статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108- IV від 17.11.2005 року) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України», зміни набрали чинності 01.01.2015 року. Отже, з 01.01.2015 року, тобто на час звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії, норми ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку, були фактично скасовані. Також пунктом 5 Розділу «Прикінцеві положення» «Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-УІІІ від 02.03.2015 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу». «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України». «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу». «Про Національний банк України». «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу». Податкового та Митного кодексів України. Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з тим, що законодавчо так і не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року норми Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, в тому числі і ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій державним службовцям, скасовано на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-УІІІ від 02.03.2015. З 01.05.2016 року Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року втратив чинність на підставі нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-УІІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону о України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року. А саме нового призначення пенсії. особам, які обіймали посади державних службовців. Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 «Про деякі питання про оплату праці державних службовців у 2016 році» відповідно до статей 51 і 52 нового Закону України «Про державну службу» № 889-УІІІ від 10.12.2015 року було встановлено мінімальний розмір л посадового окладу у державних органах, затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби, розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців працюючим державним службовцям. Але разом з цим, зазначена постанова Кабінету Міністрів України не передбачає ні можливості, ні механізму перерахунку пенсій державного службовця у зв'язку із змінами розміру заробітної плати. Дана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності одночасно із Законом України «Про державну службу» № 889-УІІІ від 10,12.2015 року, який також не передбачає перерахунок пенсій державного службовця. 7 Таким чином, виходячи з того, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем після 01.05.2016 року, Управлінням обґрунтовано відмовлено в проведенні такого перерахунку. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013. на яку посилається позивач при вирішенні питання про задоволення його позовних вимог, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. Отже, враховуючи норми статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Таким чином, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року. Також посилання позивача на те, що відповідно до ст. 22 Конституції України відмова Управління у здійсненні перерахунку пенсії позивача приводить до звуження змісту та обсягу його конституційних прав на пенсійне забезпечення не можливо, оскільки саме Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту, а наслідки внесення змін до законодавства, що врегульовували правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців не відносяться до компетенції Управління. А тому позовні вимоги не підлягають задоволенню. Крім того, зазначає, що Верховний Суд України у своїй постанові від 12.07.2016 у справі № 21-1726а16 висловив правову позицію, відповідно до якої відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка чітко визначає розмір заробітної плати (чи пенсії), не є підставою для застосування вже недіючих норм Законі України для проведення перерахунку заробітної плати (пенсії) (а.с.25-30).

Суд розглядає справу на підставі ст. 183-2 КАС України в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що з 2010 року позивачу була призначена пенсія згідно із Законом України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати.

02 лютого 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця на підставі поданої ним довідки Управління Дніпропетровського архітектурно-будівельного контролю Дніпропетровської міської ради.

Однак, рішенням №П-04 від 03.02.2017 року та 100/04/21 від 22.02.2017 року Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі, позивачеві відмовлено у такому перерахунку пенсії з посиланням на Закон №889-VIII, відповідно до якого з 01.06.2015 року скасовані законодавчі норми щодо перерахунку пенсій державним службовцям (а.с.13-16).

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 06 лютого 2017 року № П-135-17 на звернення ОСОБА_1 повідомили, що підстави для перерахунку пенсії відсутні (а.с.17).

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачу передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

При цьому, згідно із статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 було передбачено, що перерахунок пенсії проводився виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року № 1013 підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям проведено з 01 грудня 2015 року.

Водночас, пунктом 2 зазначеної постанови передбачено внести до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 зміни, а саме: пункт 4 виключити; абзац перший пункту 5 викласти в такій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики". Вказані зміни застосовуються з 01 грудня 2015 року.

Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.

Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного розподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Отже, на час підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, в статтю 37-1 Закону №3723-XII, що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, та встановлення цих умов та порядку передано у відання Кабінету Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції від 09.12.2015 року) регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р., яка набрала чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016 р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Отже, враховуючи приписи статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01.05.2016 р., відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Конституційною гарантією є гарантія права на пенсію в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум, встановлений законом (ст.46 Конституції України).

Право на підвищення розміру пенсії не є Конституційною гарантією чи певним досягнутим соціальним мінімумом, що не може бути зменшеним за наявності інших компенсаційних інструментів від знецінення коштів, що надаються як соціальна виплата.

За таких обставин, оскільки чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015, а інший механізм не запроваджено, тому відсутні підстави для визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду та проведення перерахунку призначеної пенсії.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 6-14, 71, 72, 99-100, 122, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську про визнання неправомірними дії та зобов'язати вчинити дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Самарський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.О. Сухоруков