Постанова від 15.05.2017 по справі 191/308/17

Справа № 191/308/17

Провадження № 2-а/191/67/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2017 року м. Синельникове

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Черкової Н.Т.,

за участю секретаря - Яришевої Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпровського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправним та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, який в подальшому уточнила, про визнання дій протиправним та зобов'язати вчинити певні дії, в обґрунтування своїх вимог зазначила, що вона, ОСОБА_1, має статус посадової особи державного службовця, працювала на посаді головного бухгалтера виконавчого комітету Кислянської сільської ради. З 27.06.2014 року вона вийшла на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» при стажі роботи на державній службі 11 років 4 місяці і 8 днів.

З метою реалізації свого права на перерахунок раніше призначеної пенсії, у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» №103 від 09.12.2015 року ( далі - Постанова № 1013), позивач звернувся до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії.

Відповідачем йому була надана відповідь від 25.01.2017 року № П-16/02/09 та якою було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на зміни, внесеними до постанови від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, зазначено, що виключено пункт 4 зазначеної постанови щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.

Позивач вважає дії відповідача неправомірними з наступних підстав.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723- ХІІ (із змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент реалізації права на пенсію за цим Законом), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунку підлягають пенсії, призначені з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються внески на державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно постанови Верховного Суду України, в якій суд дійшов висновку, що перерахунок раніше призначеної пенсії здійснюється за нормами законодавства, що діяло на момент призначення пенсії : Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі № 21-420а13 висловив наступну правову позицію : «при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, і яка діяла на момент призначення пенсії, а не при перерахунку вже призначеної пенсії. Перерахунок пенсій вищевказаним категоріям осіб провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії». Така позиція Верховного Суду повністю кореспондується із статтею 58 Конституції України.

Стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ втратила чинності з 01.05.2016 року. При прийняті Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.2003 року № 432-ГУ Верховна Рада України внесла зміни до Закону України «Про державну службу» 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, так пунктом 2 розділу І Закону № 432-ГУ доповнено Закон № 3723-ХІІ статтею 37-1 такого змісту : «Стаття 37-1. Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії».

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України « Про державну службу» від 16.01.2003 року № 432-ІУ (із змінами, внесеними згідно із Законом № 889-УІІІ від 10.12.2015 року), які є чинними й на сьогоднішній день передбачено, що: «Порядок перерахунку пенсій, передбачений цим Законом, поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ».

Також позивач вважає, що на сьогоднішній день існують всі необхідні правові підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, до внесення відповідних змін щодо підвищення розміру заробітної плати працюючих дер службовців. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Такий порядок перерахунку пенсій поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, до дня втрати чинності цим Законом.

У зв'язку з цим, позивач просить визнати неправомірними дії Дніпровського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015року, згідно довідки Кислянської сілької ради Синельниківського району від 23.01.2017 року № 35; зобов'язати Дніпровське приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити з 01.12.2015 року перерахунок та виплату їй раніше призначеної пенсії державного службовця із 70% суми заробітної плати згідно довідки Кислянської сільської ради Синельниківського району від 23.01.2017 року № 35.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, однак до його початку надала заяву про розгляд справи у її відсутність. Позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити.

До початку судового розгляду представник відповідача надала письмові заперечення, згідно яких з позовними вимогами не згодна та просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши письмові докази, матеріали справи та оцінивши все у сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Синельниківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з 27.06.2014 року позивачці була призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

24.01.2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Листом № П-16/02/09 від 25.01.2017 року відповідачем повідомлено позивача, що було роз'яснено, що згідно з п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII втратив чинність ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. У пунктах 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII передбачене право державних службовців, за певних умво, на призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ. Крім того, постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме : виключено пукт 4 зазначеної постанови щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до ЗУ «Про державну службу», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Отже, на сьогодні перерахунки пенсій, призначених відповідно до ЗаконуУкраїни «Про державну службу» не проводять.

Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент виходу позивача на пенсію), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент виходу позивача на пенсію), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців врегульовувалося вищезазначеними нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12. 2015 року № 889-VIII, Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ втратив чинність, в тому числі, втратили чинність норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року, що набув чинності 01.01.2015 року статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакції та визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року (далі - Порядок №865).

Пунктом 4 Постанови №865 (у редакції, яка була чинна до 15.12.2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась, виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності 15.12.2015 року до Постанови №865 внесено зміни, а саме виключено пункт 4.

На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України, всупереч статті 37-1 Закону "Про державну службу", не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначені висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду України у справі № 21-430а11 (постанова ВСУ від 20 лютого 2012 року) та у справі № 21-097а13 (постанова ВСУ від 28 травня 2013 року), яка відповідно до вимог ч. 2 ст.161та ч. 1 ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.

Таким чином дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу є протиправними.

Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 Закону, провадиться в такі строки : у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії 25.01.2017 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.12.2015 року.

Таким чином, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити.

У відповідності до ст. 94 КАС України на користь позивача підлягають присудженню судові витрати за сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 19, 22 Конституції України, Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 86, 94,158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати неправомірними дії Дніпровського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 на підставі заяви від 24.01.2017 року, документів пенсійної справи , довідок про складові заробітної плати по відповідній посаді ( посадовий оклад, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років) від 23.01.2017 р. № 35 з розрахунку 70 % від сум місячного заробітку без обмежень граничного розміру пенсії та довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяця або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією, що подається відповідно до Закону України "Про державну службу" № 37 від 23.01.2017 з розрахунку 70% від сум місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії.

Зобов'язати Дніпровське приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області провести перерахунок ОСОБА_1 призначеної пенсії державного службовця з 01.12.2015 року відповідно до Постанови КМУ „Про впорядкування структури заробітної плати , особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно -правових актів" № 1013 від 09.12.2015 року на підставі довідки про складові заробітної плати по відповідній посаді (посадовий оклад, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років) від 23.01.2017 № 35 з розрахунку 70% від сум місячного заробітку без обмежень граничного розміру пенсії та перерахунок пенсії з 27.06.2014 року згідно довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяця або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією, що подається відповідно до Закону України "Про державну службу" № 37 від 23.01.2017 з розрахунку 70% від сум місячного заробітку без обмеження граничного розміру пенсії і виплатити різницю між фактично отриманою й належною до оплати сумою пенсії з вказаного часу.

Стягнути з Дніпровського приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер : НОМЕР_1, за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: Н. Т. Черкова