03.04.2017 Єдиний унікальний номер 205/1269/17
П О С Т А Н О В А 205/1269/17
03 квітня 2017 року м. Дніпро
Суддя Ленінського районного суду м. Дніпропетровська Скрипник К.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - В С Т А Н О В И В :
02 березня 2017 року позивач звернулася з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В позові позивач зазначила, що вона вийшла на пенсію державного службовця. Позивач перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Дніпрі і отримує пенсію згідно із Законом України «Про державну службу». 06.02.2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої Департаментом соціальної політики Дніпропетровської міської Ради від 02 лютого 2017 року № 17/3-424. Однак, листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно з пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач просила визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-12, зі змінами та доповненнями статті 37-1, згідно Закону України від 16.01.2003 року № 432-4 «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на дату призначення/перерахунку пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати, окладів, працюючим державним службовцям на відповідних посадах, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013;зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-12, зі змінами та доповненнями статті 37-1, згідно Закону України від 16.01.2003 року № 432-4 «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 та довідки від 02.02.2017 року № 17/3-424, наданої Департаментом соціальної політики Дніпропетровської міської Ради, з 01 грудня 2015 року та здійснити виплату не виплачених грошових коштів, що виникнуть внаслідок такого перерахунку; стягнути судові витрати.
Відповідач - Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі направили до судусвоє письмове заперечення, згідно якого позовну заяву не визнали та просили відмовити в її задоволенні. В обґрунтування заперечень зазначили, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком, відповідно до норм Закону України «Про державну службу». У своєму позові позивач, в обґрунтування позовних вимог посилається на Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, який втратив чинність з набранням законної сили нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, тобто з 01.05.2016 року. Оскільки спірні правовідносини між сторонами виникли у день звернення позивача до Управління саме 06.02.2017 року, до цих правовідносин не може бути застосовано положення закону, що втратив чинність.
Суддя, з'ясувавши обставини по справі, перевіривши їх наданими доказами, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню за наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Дніпріта отримує пенсію за віком, відповідно до норм Закону України «Про державну службу».
06 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Правобережногооб'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, долучивши до заяви довідку № 17/3-424 від 02.02.2017 року Департаменту соціальної політики Дніпропетровської міської Ради.
14 лютого 2017 року Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Дніпрівідмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, із посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, згідно якого, скасовано норми спеціального пенсійного забезпечення осіб, у тому числі, тих, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХХІ від 16.03.1993.
Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Разом з тим, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України "Про державну службу", а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - Постанова №865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Отже, вказана норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.
Таким чином, у період часу, з якого позивач просила здійснити перерахунок пенсії (з 01.12.2015р.), такої підстави (умови) перерахунку раніше призначених пенсії як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям законодавством визначено не було.
Крім цього, 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року.
Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В свою чергу, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у відповідача були відсутні законодавчі підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 через збільшення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року, у зв'язку з чим відмова Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі є обґрунтованою та правомірною.
Доводи позивача щодо необхідності, при вирішенні питання про наявність у особи права на перерахунок раніше призначеної пенсії, застосовувати положення Закону, які діяли на момент призначення пенсії, суд вважає необґрунтованими, оскільки «право на призначення пенсії» та «право на перерахунок пенсії» не є тотожними за юридичним змістом і підстави для їх виникнення є різними. Оскільки такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, на момент звернення позивача до УПФУ, не існувало, то відповідач обґрунтовано вказав на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.
Відтак, враховуючи викладене, вважає, що відсутні підстави для задоволення позову ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України та ЗУ «Про судовий збір», оскільки а задоволенні адміністративного позову відмовлено, судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 2, 6 - 14, 17, 18, 158-163, 167,183-2 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд Ленінського району м. Дніпропетровська у порядку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано; якщо була подана апеляційна скарга, то постанова суду набиратиме законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.
Суддя К.О.Скрипник