18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"11" травня 2017 р. Справа № 925/449/17
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., за участю секретаря судового засідання Кенкеч О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Черкаської філії ПАТ «Укртелеком», м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 34
до Управління соціального захисту населення Лисянської районної державної адміністрації, Черкаська область, смт. Лисянка, пл. Миру, 30
про стягнення 148 377,01 грн. заборгованості,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю;
від відповідача: ОСОБА_2 - за довіреністю.
Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» в особі Черкаської філії ПАТ «Укртелеком» звернулось в господарський суд Черкаської області з позовом до Управління соціального захисту населення Лисянської районної державної адміністрації про стягнення 148 377,01 грн. заборгованості як компенсація витрат позивача на надання послуг зв'язку пільговим категоріям споживачів за період з грудня 2015 року по грудень 2016 року включно, та відшкодування судових витрат.
До початку судового засідання відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просить відмовити повністю, оскільки заборгованість в сумі 148 377,01 грн., про яку заявляє позивач - не є об'єктивною, тому що у вказану суму включено розрахунки за надані послуги зв'язку в період січень-грудень 2016 року в сумі 134 740,23 грн., яка не підтверджена договором між позивачем та відповідачем на відповідний рік. Управління дотримується приписів законодавства і не може взяти на себе зобов'язання, які суперечать чинному законодавству. Дана заборгованість виникла у зв'язку з тим, що Законами України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» та «Про Державний бюджет України на 2017 рік» кошти на відшкодування витрат за надані послуги зв'язку окремим категоріям громадян не передбачені. Відповідно договір про відшкодування витрат за надані послуги зв'язку на 2016 рік не укладався. Для вирішення питання щодо виділення коштів на відшкодування витрат за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян направлено листи до Лисянської районної державної адміністрації та районної ради. В разі врегулювання питання щодо фінансування видатків за надані послуги зв'язку пільговим категоріям громадян на державному рівні Управління сплатить всю суму заборгованості перед ПАТ «Укртелеком». Управління фінансується з бюджету, а отже здійснити будь-яку виплату самостійно, без належного оформлення бюджетного зобов'язання в казначейській службі, без надходження видатків і субвенцій з бюджету, не має права.
У судовому засіданні:
Представник позивача вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Інших доказів сторонами не надано.
На запитання головуючого присутні учасники заявили:
про відсутність будь-яких інших доказів на підтвердження своїх доводів і пояснень;
про відсутність потреби у витребуванні інших доказів від учасників провадження у справі та інших осіб;
про можливість завершення дослідження обставин справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом з'ясовані такі взаємовідносини сторін та обставини.
Публічне акціонерне товариство «Укртелеком» (надалі - Позивач), як оператор телекомунікації у своїй діяльності керується нормами діючого законодавства, зокрема Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про телекомунікації» від 18.11.2003р. № 1280-IV (надалі - Закон), Правилами надання та отримання телекомунікаційних послуг, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України 11.04.2012р. №295 (надалі - Правила), інших законодавчих актів України.
Відповідно до ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Позивач, як оператор телекомунікації, надає послуги зв'язку на підставі публічного договору.
Разом з тим, згідно ч. 3 ст. 63 Закону та п. 63 Правил оператори телекомунікації повинні надавати споживачам, які мають установлені законодавством пільги, телекомунікаційні послуги з урахуванням цих пільг, відповідно до законодавства України.
Так, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993р. №3551-ХП, Законом України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000р. №1584-Ш, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХІІ, Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус» від 24.03.2008р. №203/98-ВР та Законом України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001р. №2402-Ш встановлені пільги з оплати за послуги зв'язку для категорій осіб, визначених цими законами.
Черкаська філія Позивача надавала телекомунікаційні послуги категоріям споживачів, визначених вище переліченими законами з урахуванням пільг, що встановлені цими законами, відповідно до укладеного договору від 08.01.2015р. №71і200-06-25 з Управлінням соціального захисту населення Лисянської районної державної адміністрації (далі - Відповідач) та на виконання вищезазначених законодавчих актів має право на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян.
Договір на 2016 рік з відповідачем не укладався, оскільки відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про телекомунікації» та пункту 63 Правил надання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінетів Міністрів України №295 від 11.04.2012р., споживачами, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплат, телекомунікаційні послуги надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Відповідно до пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (надалі - Порядок №256), відповідно до якого головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг. Зокрема, п. 3 Порядку №256 визначено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п. 5 Порядку №256 головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх відповідним фінансовим органам.
Частиною 1 пункту 8 Порядку №256 визначено, що отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків. При цьому ч. 2 п. 8 Порядку №256 визначено, що головні розпорядники коштів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних послуг.
Отже, ПАТ «Укртелеком» в особі Черкаської філії ПАТ «Укртелеком» пільговим категоріям населення за період з січня 2015 по грудень 2016 року надано послуг на пільговій основі, вартість яких підлягає відшкодуванню за рахунок субвенції з бюджету на загальну суму 287163,43 грн.
Згідно ст. 601 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги.
Відповідно до п. 8 Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. №20 (надалі - Порядок №20), у разі проведення розрахунків за спожиту електроенергію кошти перераховуються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергопостачальних компаній, відкриті в уповноваженому банку, для подальшого спрямування їх через поточні рахунки із спеціальним режимом використання державним підприємством «Енергоринок» на рахунки виробників електроенергії, які поставляють її на оптовий ринок електроенергії, з наступним перерахуванням цих коштів на рахунки суб'єктів підприємницької діяльності, які є постачальниками та транспортувальниками природного газу.
Отже, у відповідності до ст. 601 Цивільного кодексу України та п. 8 Порядку №20 між учасниками взаєморозрахунків за електроенергію, здійснювалися часткові розрахунки по витратам Позивача на надання послуг зв'язку на пільговій основі, в тому числі погашались борги попередніх періодів, що оформлено спільними протокольними рішеннями про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів державного бюджету. Всього таким чином надійшло (зараховано) коштів на суму 165323 грн. Останнє зарахування відбулося у грудні 2015 року. У 2016 році кошти, які могли б бути зараховані на погашення заборгованості, - на рахунок Позивача не надходили.
На даний час сума боргу, що підлягає відшкодуванню Відповідачем як компенсація витрат Позивача на надання послуг зв'язку пільговим категоріям споживачів, складається з нарахувань за період з грудня 2015 року по грудень 2016 року (включно) та становить 148377,01 грн.
На підставі абзацу 2 п. 12 Порядку №256 погашення кредиторської заборгованості за передбаченими Постановою державними програмами соціального захисту населення, яка утворилася на початок року, провадиться першочергово. Тому сумами проведеного взаємозаліку спочатку погашалася заборгованість попередніх періодів.
Отже, 26536,58 грн. (борг станом на 01.01.2015 року) + 287163,43 грн. (нараховано за період січень 2015 - грудень 2016 року) - 165323,00 грн. (погашення боргу згідно спільних протокольних рішень) = 148377,01 грн. залишок боргу, що є предметом спору.
Розрахунок виникнення боргу складається з періоду з 01.12.2015р. по 31.12.2016р. включно, з урахуванням надходження часткових оплат.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, враховуючи пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Згідно положень Пленуму ВГСУ від 23.03.2012р. №6 «Про судове рішення» при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Сторони у справі є суб'єктами господарювання та самостійними юридичними особами, що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Місце проведення господарської діяльності сторін відповідає місцю їх реєстрації згідно даних ЄДРПОУ - положення ст. 93 ЦК України.
Згідно частини 1 статті 173 ГК України зобов'язання, що виникає між суб'єктами господарювання, в силу якого один суб'єкт зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта, або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку, є господарським зобов'язанням.
Згідно з частиною 1 статті 174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Правові основи діяльності у сфері телекомунікацій визначаються Законом України «Про телекомунікації» від 18.11.2003р. №1280-IV (далі -ЗУ «Про телекомунікації»), який визначає права, обов'язки та засади відповідальності фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у даній діяльності або користуються телекомунікаційними послугами.
Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про телекомунікації» дія цього Закону поширюється на відносини суб'єктів ринку телекомунікацій щодо надання та отримання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 33 ЗУ «Про телекомунікації» споживачі телекомунікаційних послуг зобов'язані дотримуватися Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, зокрема виконувати умови договору про надання телекомунікаційних послуг у разі його укладення, у тому числі своєчасно оплачувати отримані ними телекомунікаційні послуги.
Відповідно до ст. 68 ЗУ «Про телекомунікації» розрахунки за телекомунікаційні послуги здійснюються на умовах договору про надання телекомунікаційних послуг між оператором, провайдером телекомунікацій та споживачем.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки можуть виникати як на підставі договорів (правочинів), так і безпосередньо з актів цивільного законодавства. У відповідності до частини 2 цієї ж статті Цивільного кодексу України, такими актами є закони України, які прий маються відповідно до Конституції України та Постанови Кабінету Міністрів України. Згідно із статтею 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна із сторін (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити кошти тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Отже, зобов'язання Відповідача, як головного розпорядника коштів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, виникли на підставі умов Договору від 08.01.2015р. №71і200-06-25, вказаних норм Бюджетного кодексу України, Закону, Правил, Порядку №256, а також вищезазначених законів, якими встановлено пільги з оплати послуг зв'язку для тієї чи іншої категорії осіб.
Розмір витрат Позивача на надання послуг зв'язку пільговим категоріям споживачів підтверджуються щомісячними розрахунками витрат та актами звірок розрахунків, підписаних Позивачем та Відповідачем (Додаються).
Розбіжності між сумами, відображеними Позивачем та Відповідачем в актах звіряння розрахунків полягають у тому, що Позивач станом на перше число місяця, наступного за звітним відображає суму заборгованості з урахуванням нарахувань попереднього місяця, а Відповідач цю суму нарахувань попереднього місяця станом на перше число (на дату підписання акту звірки) в обліку ще не проводить, а відображає орієнтовно до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору або вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст. 527 Цивільного кодексу України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Також, ст. 525 Цивільного кодексу України визначена недопустимість односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов.
Тобто, боржник не звільняється від виконання зобов'язання внаслідок відсутності коштів.
Аналогічна правова позиція щодо стягнення бюджетних коштів викладена в постановах Верховного Суду України від 26.12.2011р. по справі №9/400, та від 22.03.2017р. по справі №905/2358/16, Київського апеляційного господарського суду від 01.03.2012р. по справі №47/190, а також Вищого господарського суду України у справі №902/612/13 від 18.11.2013р.
Вказані обставини підтверджуються наявними матеріалами у справі. Суд вважає, що позивач належними та первинними доказами довів наявність заборгованості відповідача і 148 377,01 грн. боргу належить стягнути на користь позивача.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права.
Суд зазначає, що проведення оплати боргу відповідачем під час розгляду справи та неподання ним доказів у справу має враховуватись виконавчою службою при виконанні рішення суду в ході виконавчого провадження.
Суд враховує, що органи Державної казначейської служби України будуть виступати як орган державної виконавчої служби при виконанні судового рішення, оскільки відповідач має бюджетну форму фінансування. Підстав для залучення Державної казначейської служби України до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог - суд не вбачає.
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на Відповідача повністю та стягнути на користь Позивача 2 225,66 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Лисянської районної державної адміністрації, Черкаська область, смт. Лисянка, пл. Миру, 30, ідентифікаційний код 03195725, номер рахунку в банку невідомий
на користь публічного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Черкаської філії ПАТ «Укртелеком», м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 34, код ЄДРПОУ 01181877, р/р 26002523058, відкритий у АБ «Укргазбанк», МФО 320478
148 377,01 грн. заборгованості та 2 225,66 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Повне рішення складено 16.05.2017р.
Суддя Г.М. Скиба