ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
про призначення судової експертизи
11.05.2017Справа № 910/29343/15
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К.І., при секретарі судового засідання Шкоденко Ю.О., розглянувши матеріали справи
за позовною заявою Державного підприємства "Львівський бронетанковий завод"
до Міністерства оборони України
про стягнення заборгованості в сумі 250 932,00 грн.
за участю представників:
від позивача:не з'явився
від відповідача:Глазунов М.Ю.- представник за довіреністю № 220/524/д від 28.12.2016 р.
встановив :
До господарського суду м. Києва звернулось Державне підприємство "Львівський бронетанковий завод" (далі - ДП "Львівський бронетанковий завод") з позовом до Міністерства оборони України (далі - МО України) про стягнення заборгованості в сумі 250 932,00 грн.
У обґрунтування своїх вимог позивач посилається на несплату відповідачем вартості наданих йому послуг з ремонтування та технічного обслуговування машин і устаткування спеціальної призначеності за договором про закупівлю послуг за державні кошти № 294/14/81 від 20.10.2014 р., внаслідок чого у МО України утворилась заборгованість.
У позові ДП "Львівський бронетанковий завод" просить суд стягнути з відповідача вартість наданих послуг у сумі 250 932,00 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, через канцелярію суду подав клопотання про проведення судового засідання без його участі, а також клопотання про направлення справи до експертної установи для проведення судової економічної експертизи.
Представник відповідача не заперечував проти проведення експертного дослідження.
Заслухавши думку представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність призначення у даній справі судової економічної експертизи, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 41 Господарського процесуального кодексу України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.
Згідно з п. 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 23.03.2012 року "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" судову експертизу може бути призначено судом як у порядку підготовки справи до розгляду, так і в процесі розгляду на підставі пункту 5 статті 65 та пункту 1 частини другої статті 79 ГПК.
Як свідчать матеріали справи, предметом спору між сторонами є стягнення з відповідача заборгованості за договором про закупівлю послуг за державні кошти № 294/14/81 від 20.10.2014 р., згідно з умовами якого позивач надав МО України послуги з ремонту озброєння та військової техніки військових частин на загальну суму 250 932,00 грн. Надання послуг на вказану суму позивач обгрунтовує актами виконання робіт (надання послуг), які підписані уповноваженими представниками позивача та військових частин, яким ДП "Львівський бронетанковий завод" надавало послуги з ремонту військової техніки.
У той же час, відповідач не погоджується з доводами позивача щодо надання йому послуг за договором № 294/14/81 від 20.10.2014 р. на суму 250 932,00 грн., внаслідок чого відмовив останньому у підписанні направлених на його адресу протоколу погодження договірної ціни, акті звіряння розрахунків та актів приймання наданих послуг.
Відповідно до Постанови Пленуму ВГСУ № 4 від 23.03.2012 року "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.
Отже, на підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність призначення у даній справі експертного дослідження для визначення обсягів та вартості наданих позивачем послуг за договором про закупівлю послуг за державні кошти № 294/14/81 від 20.10.2014 р.
Пунктами 1.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (далі - Інструкція), основними видами експертизи є: економічна, зокрема, бухгалтерського та податкового обліку.
Відповідно до 1.1 частини ІІІ вказаної Інструкції основними завданнями економічної експертизи, зокрема, є визначення документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів, періоду і місця їх утворення; визначення документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, у тому числі грошових, основних засобів, надання послуг; визначення документальної обґрунтованості відображення в обліку грошових коштів, цінних паперів.
Отже, суд, враховуючи зміст позовних вимог, обставини справи, а також той факт, що визначення обсягів та вартості виконаних позивачем робіт з ремонтування та технічного обслуговування машин і устаткування спеціальної призначеності за договором № 294/14/81 від 20.10.2014 р., вплинуть на правильність вирішення спору, а з'ясування цих обставин потребує спеціальних знань, якими суд не володіє, вважає за необхідне призначити по справі судову економічну експертизу.
Відповідно до ч. 3 ст. 41 ГПК України проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу".
Згідно з п. 1.6 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.98 року експертиза проводиться експертними установами, як правило, за зонами регіонального обслуговування.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 09.08.2016 р. у даній справі судом була призначена судова експертиза, виконання якої було доручено Львіському науково-дослідному інституту судових експертиз за зоною регіонального обслуговування.
Проте, у матеріалах справи наявний лист Львіського науково-дослідного інституту судових експертиз від 03.06.2016 р., в якому вказана експертна установа повідомила суд про неможливість дачі висновку судово-економічної експертизи по даній справі.
Відповідно до п. 1.6 Інструкції за наявності обставин, що зумовлюють неможливість або недоцільність проведення експертизи в експертній установі за зоною регіонального обслуговування, орган (особа), який (яка) призначає експертизу (залучає експерта), зазначивши відповідні мотиви, доручає її виконання експертам іншої експертної установи.
З огляду на викладене, зважаючи на те, що у судовому засіданні представник відповідача не заперечував щодо доручення проведення судової експертизи іншій експертній установі, суд вважає за можливе доручити проведення судової економічної експертизи по даній справі Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса.
Також з матеріалів справи вбачається, що замовником експертизи, яким виступає ДП "Львівський бронетанковий завод", послуги з проведення експертного дослідження були сплачені державній експертній установі - Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України, що підтверджується платіжним дорученням № 585 від 12.04.2017 р.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 79 ГПК України господарський суд має право зупинити провадження у справі за клопотанням сторони, прокурора, який бере участь в судовому процесі, або за своєю ініціативою у випадку призначення господарським судом судової експертизи.
За таких обставин, у зв'язку з призначенням по справі судової економічної експертизи, провадження у справі № 910/29343/15 підлягає зупиненню до отримання висновку експерта.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 32, 41, 79, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд міста Києва -
Призначити у справі № 910/29343/15 судову економічну експертизу, проведення якої доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса (61177, м. Харків, вул. Золочівська, 8-а).
На вирішення експертів поставити наступні питання:
1) Який обсяг та яка вартість виконаних Державним підприємством "Львівський бронетанковий завод" робіт (наданих послуг) за договором про закупівлю послуг за державні кошти № 294/14/81 від 20.10.2014. року згідно даних бухгалтерського обліку підприємства?
2) Який обсяг становлять невиконані роботи Державним підприємством "Львівський бронетанковий завод" за договором про закупівлю послуг за державні кошти № 294/14/81 від 20.10.2014. року згідно даних бухгалтерського обліку підприємства та яка вартість цих робіт?
3) Чи є роботи, зазначені в актах виконання робіт (надання послуг) з ремонту озброєння та військової техніки військових частин, які додані до позовної заяви, тими самими роботами (послугами), які визначені договором про закупівлю послуг за державні кошти № 294/14/81 від 20.10.2014 р.?
У розпорядження експертів Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса Міністерства юстиції України надати матеріали справи № 910/29343/15.
Зобов'язати сторін надати суду інші матеріали, що необхідні для проведення експертного дослідження та будуть витребувані експертом.
Зобов'язати судового експерта повідомити та узгодити строки та порядок проведення судової економічної експертизи.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384 і 385 Кримінального кодексу України за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову від дачі висновку.
Зупинити провадження у справі № 910/29343/15 за позовом Державного підприємства "Львівський бронетанковий завод" до Міністерства оборони України про стягнення 250 932,00 грн. до отримання висновку судової економічної експертизи.
Ухвала може бути оскаржена в частині зупинення провадження по справі до апеляційного суду через господарський суд м. Києва протягом п'яти днів з дня оголошення ухвали.
Суддя Головіна К.І.