Ухвала від 13.10.2011 по справі 2-а-2326/11/1402

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2011 р.Справа № 2-а-2326/11/1402

Категорія: 10.3.3Головуючий в 1 інстанції: Теренчук Ж.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Яковлева Ю.В.

судді -Жука С.І.

судді -Запорожана Д.В.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації Миколаївської області на постанову Баштанського районного суду Миколаївської області від 25 червня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації Миколаївської області про визнання протиправною відмови у виплаті разової грошової допомоги як учаснику бойових дій, стягнення частини невиплаченої разової грошової допомоги та стягнення витрат на правову допомогу,

встановила:

Позивач ОСОБА_1 07.06.2011 року звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, яким просив визнати протиправною відмову у виплаті разової грошової допомоги за 2011 року як учаснику бойових дій, стягнути частину невиплаченої разової грошової допомоги в сумі 3360 грн. відповідно до вимог статті 12 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ”, посилаючись на рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 рік від 22 травня 2008 року, оскільки вважає, дії та бездіяльність відповідача щодо невиконання вищезазначеного закону та рішення Конституційного Суду України неправомірним. При цьому, позивач зазначив, що частково йому було виплачено дану допомогу у розмірі 460 гривень. Також просить стягнути витрати на правову допомогу в сумі 500 гривень.

Від відповідача надійшли заперечення на позов. В запереченні відповідач позовні вимоги не визнав та вказав що позивач отримує вказану допомогу в розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 року №314, посилається на відсутність законодавчого врегулювання розміру мінімальної пенсії за віком для обчислення доплати за статусом діти війни та відсутність бюджетного фінансування на вказані цілі. При цьому, відповідач не оспорював факт наявності у позивача статусу «ветерана війни».

Справа була розглянута у скороченому провадженні.

Постановою Баштанського районного суду Миколаївської області від 25 червня 2011 року позов задоволено частково.

Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації Миколаївської області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги за 2011 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до вимог ч. 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»-протиправними.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації Миколаївської області провести нарахування та сплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу за 2011 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до вимог ч. 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з зарахуванням раніше виплачених сум разової допомоги за 2011 рік.

В іншій частині позовні вимоги залишено без задоволення.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати понесені по справі в розмірі 3 (три) гривні 40 копійок та 500 (п'ятсот) гривень у рахунок відшкодування витрат на правову допомогу, а всього стягнути 503 (п'ятсот три) гривни 40 копійок.

В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації Миколаївської області, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом 1-ї інстанції встановлено, що при розгляді встановлено, що позивач має статус «ветерана війни -учасника бойових дій»відповідно до ст.5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Дія ч. 5 ст. 12 вказаного Закону була призупинена п.13 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». Рішенням Конституційного суду України № 6-рп від 09 липня 2007 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»щодо призупинення дії положення ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»визнані неконституційними.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та ч.5 ст. 12 цього Закону викладено в такій редакції: «Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»щодо внесення змін до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визнані неконституційними.

Суд дійшов вірного висновку, що положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення частини 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у редакції цього Закону від 22 жовтня 2003 року N 3551-ХII, поновили свою дію з 22 травня 2008 року. Отже, з цієї дати особи зі статусом учасника бойових дій мають право щорічно до 5 травня отримання разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Наявність такого права у позивача є визначальним для вирішення даного спору. Крім того, це право гарантується ч. 2 ст. 46 Конституції України, а також ст. 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якої нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права та пільги ветеранів війни, передбачені цим законом, є недійсними.

Колегія суддів вважає вірним висновок суду 1-ї інстанції, щодо законодавчого не врегулювання розміру мінімальної пенсії за віком, яка підлягає застосуванню для обчислення розміру виплати разової допомоги, порядку виплат та джерел фінансування - невмотивованими, оскільки відсутність механізму не може бути підставою для позбавлення можливості реалізації громадянином прав, що передбачені законами України.

Посилання відповідача на те, що позивачеві вказані виплати здійснюються відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2011 року вмотивовано визнані суддею такими, що не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позову, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду 1-ї інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає не суттєвими та такими, що висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 10 ст. 183-2, ч. 1 ст. 195, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 та п. 1 ч. 1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації Миколаївської області -залишити без задоволення.

Постанову Баштанського районного суду Миколаївської області від 25 червня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації Миколаївської області про визнання протиправною відмови у виплаті разової грошової допомоги як учаснику бойових дій, стягнення частини невиплаченої разової грошової допомоги та стягнення витрат на правову допомогу -залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена у відповідності до положень діючого законодавства.

Головуючий: /підпис/ ОСОБА_2

Суддя: /підпис/ ОСОБА_3

Суддя: /підпис/ ОСОБА_4