Ухвала від 13.10.2011 по справі 2-а-2053/11/1402

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2011 р.Справа № 2-а-2053/11/1402

Категорія:10.3.1Головуючий в 1 інстанції: Бойко Л.Л.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Яковлева Ю.В.

судді -Запорожана Д.В.

судді -Жука С.І.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на постанову Баштанського районного суду Миколаївської області від 21 червня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов'язання нарахувати і виплатити підвищення до пенсії особі, що має статус дитини війни,

встановила:

Позивач ОСОБА_1 25.05.2011 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни»безпідставно та зобов'язання його вчинити певні дії за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, та з 01 січня 2010 року по 25 травня 2011 року включно суму 4460 гривень 66 копійок. Свої позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що належить до соціальної групи «дітей війни» та відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»має право на отримання щомісячного підвищення пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Однак відповідач, у порушення закону перерахунок пенсії не здійснив, тому звернулася до суду за захистом своїх законних прав та інтересів.

Справа була розглянута за відсутності сторін в порядку скороченого провадження.

Ухвалою суду від 30.05.2011 року позовні вимоги в частині визнання бездіяльності відповідача та зобов'язання нарахувати і виплатити щомісячну допомогу з 22.05.2008 року по 24.11.2010 року було залишено без розгляду.

Постановою Баштанського районного суду Миколаївської області від 21 червня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести нарахування та сплатити суму підвищення по пенсії ОСОБА_1 у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»за період з 25 листопада 2010 року по 25 травня 2011 року, з зарахуванням раніше виплачених сум підвищення до пенсії за вказаний період.

В задоволенні інших частин позовних вимог було відмовлено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати понесені по справі у розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом 1-ї інстанції встановлено, що позивач відноситься до категорії осіб із статусом дитина війни і на неї розповсюджуються пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік»Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Відповідно ст. 52 до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»від 27.04.2010 року № 2154 -VІ розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік" дію ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей" не зупинено. Відповідно Закону України " Про Державний бюджет на 2011 рік " розміри державних соціальних гарантій на 2011 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Названі норми передбачають встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни»залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Отже, нарахування та виплата у 2010 та 2011 роках дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум»від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»від 5 жовтня 2000 року № 2017-111, згідно ст. 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, оскільки частину позовних вимог, щодо стягнення щомісячної державної 22.05.2008 року по 24.11.2010 року було залишено без розгляду, суд обґрунтовано визнав неправомірними дії відповідача у відмові щодо нарахування і виплати несплаченої позивачу державної соціальної допомоги як дитині війни (30% до пенсії) з 25 листопада 2010 року та зобов'язав відповідача нарахувати та сплатити позивачу державну допомогу як дитині війни, з 25 листопада 2010 року по 25 травня 2011 року.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно та у достатньому обсязі встановив обставини справи, і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Підстав для скасування чи зміни постанови суду 1-ї інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає не суттєвими та такими, що висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 та п. 1 ч. 1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

ухвалила

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області -залишити без задоволення.

Постанову Баштанського районного суду Миколаївської області від 21 червня 2011 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про зобов'язання нарахувати і виплатити підвищення до пенсії особі, що має статус дитини війни -залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: /підпис/ ОСОБА_2

Суддя: /підпис/ ОСОБА_3

Суддя: /підпис/ ОСОБА_4