16 травня 2017 року м. Житомир справа № 806/1210/17
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Семенюка М.М.,
суддів Попової О.Г., Романченка Є.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадсилання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером з числа працівників органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а отже законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом.
Представник позивача просив розгляд справи провести за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача до суду не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, згідно поданих заперечень просив в задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених в письмових запереченнях на позов (а.с. 14-35), опираючись на те, що МВС України проінформувало Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції).
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце його проведення був повідомлений належним чином, в поданих письмових запереченнях на позов (а.с. 36-41) просив відмовити у позові у зв'язку з безпідставністю позовних вимог.
Проаналізувавши дослідженні докази, колегія суддів приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є колишнім працівником міліції, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", який набрав чинності з 29.12.2015, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною слідуючого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначені розміри видів грошового забезпечення поліцейських, яки є більшими від раніше встановлених розмірів грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Як вбачається із зазначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом N 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За приписами пункту 2 Порядку №45, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 відповідач повинен був у п'ятиденний строк повідомити Пенсійному фонду про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N 135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, Міністерство внутрішніх справ України листами від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017 (а.с.33-34), від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017 (а.с.30-31) повідомило Пенсійний фонд України та листом від 03.02.2017 року № 1545/05/22-2017 (а.с. 32) Міністерство соціальної політики України про підстави перерахунку пенсій.
Враховуючи наведені обставини позовні вимоги в частині, зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України надати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року задоволенню не підлягають.
При цьому, враховуючи, що Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії лише в 2017 році, суд приходить до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не направлення Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачеві протягом п'яти днів з дня набрання чинності Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо не надсилання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163 Кодекс адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити часткового.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Судді: М.М. Семенюк
О.Г. Попова
Є.Ю. Романченко