Постанова від 11.05.2017 по справі 805/246/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2017 р. Справа № 805/246/17-а

Приміщення суду за адресою: 84122, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Час прийняття постанови: 14 година 00 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кравченко Т.О.

суддів Волгіної Н.П., Молочної І.С.

за участю секретаря судового засідання Проніна Д.С.

представника позивача - Струбіцької Г.А.

представника відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Росія» до Державної служби геології та надр України про скасування наказу від 16 листопада 2016 року № 429 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року, -

встановив:

04 січня 2017 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Росія» (далі - позивач або ТОВ «Шахта «Росія») до Державної служби геології та надр України (далі - відповідач або Держгеонадра), в якому позивач просив:

- скасувати з дати ухвалення наказ Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року, власником якого є ТОВ «Шахта «Росія».

Фактичні підстави для звернення до суду позивач вбачав в наступному.

ТОВ «Шахта «Росія» є власником спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року з метою видобування кам'яного вугілля та супутніх корисних копалин на родовищі «Шахтоділянка по пласту l1 у межах поля діючої шахти відокремленого підрозділу «Шахта «Росія» державного підприємства «Селидіввугілля».

В період з 12 по 23 вересня 2016 року на підставі наказу Держгеонадра від 06 вересня 2016 року № 293 та ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 02 вересня 2016 року у справі № 263/10960/16-к проведена позапланова перевірка ТОВ «Шахта «Росія» з питань дотримання вимог законодавства України щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання умов спеціального дозволу на користування надрами при видобутку корисних копалин в полі ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» за період діяльності з 01 січня 2012 року по 02 вересня 2016 року.

За наслідками перевірки посадові особи відповідача дійшли висновку, що позивачем допущені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме: з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 18 південної лави пласта l1 похилу № 1; затримується виконання чинної програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами ТОВ «Шахта «Росія» в частині проходження гірничих виробок; у бланку спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614, наданого ТОВ «Шахта «Росія», у графі «Відомості про власника» є технічна помилка, замісті міста Новогродівка вказано місто Новгородівка.

23 вересня 2016 року позивачу наданий припис № 11 про усунення цих порушень.

Важчаючи неправомірними дії Держгеонадра та виданий нею припис, ТОВ «Шахта «Росія» оскаржило їх в судовому порядку.

Однак наказом Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 дія спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року була зупинена з підстав, визначених пп. 1, 4 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).

Позивач вважав зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року неправомірним, а спірний наказ таким, що підлягає скасуванню, оскільки ТОВ «Шахта «Росія» порушень законодавства у сфері надрокористування не допускало, а припис оскаржило в судовому порядку.

Позивач стверджував, що проведення підготовчих гірничих виробок було припинено внаслідок дії обставин непереборної сили, настання яких засвідчено довідкою торгово-промислової палати, про що Держгеонадра була повідомлена в порядку та у спосіб, що визначені Угодою про умови користування надрами.

Граничний термін виконання робіт в частині проходження гірничих виробок, визначений Програмою робіт з видобування корисних копалин, припадає на четвертий квартал 2017 року і ще не настав.

Технічна помилка у бланку спеціального дозволу на користування надрами не є порушенням з боку надрокористувача, оскільки підготовка цього дозвільного документа, його оформлення та надання належить до компетенції Держгеонадра.

Позивач стверджував, що до прийняття остаточного рішення в адміністративній справі № 826/16076/16 за позовом ТОВ «Шахта «Росія» до Держгеонадра про скасування припису від 23 вересня 2016 року № 11, не зобов'язаний був виконувати вимоги припису, оскільки оспорював його у законний спосіб.

З огляду на це позивач просив задовольнити позов (том 1 а.с. 5-8, 172-174).

Відповідач - Держгеонадра позов не визнав, надав письмові заперечення, сутність яких полягала у наступному.

Держгеонадра є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (далі - Положення № 1174).

Згідно з пп. 12 п. 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до ст. 16 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, процедура видачі якого визначена Порядком 615.

Відповідач зазначав, що з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра і Порядком № 615.

Так, відповідно до ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції тощо.

Держгеонадра здійснює державний геологічний контроль, механізм проведення якого визначений Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877).

Відповідач зазначав, що у зв'язку з надходженням ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 02 вересня 2016 року у справі № 263/10960/16-к на підставі ст. 6 Закону № 877 та п. 10 Порядку № 1294 виданий наказ від 06 вересня 2016 року № 293 щодо проведення позапланової перевірки позивача.

08 вересня 2016 року Держгеонадра видала направлення на проведення перевірки за № 16400/13/14-16, яке отримано в.о. директора «Шахта «Росія» під особистий підпис.

За результатами перевірки складений Акт перевірки від 12-23 вересня 2016 року № 11 дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), яким встановлено низку порушень законодавства у сфері надрокористування, а саме:

- порушення ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку № 615 - з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 18 південної лави пласта l1 похилу № 1;

- порушення ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку № 615 - затримується виконання чинної програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами в частині проходження гірничих виробок;

- порушення Порядку № 615 - у бланку спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614, наданого ТОВ «Шахта «Росія», у графі «Відомості про власника» є технічна помилка, замість міста Новогродівка вказане місто Новгородівка.

Відповідно до п. 16 Порядку № 1294 та ст. 7 Закону № 877 на підставі акту перевірки складений припис № 11, яким встановлено строк до 14 жовтня 2016 року для усунення надрокористувачем виявлених порушень.

Відповідач стверджував, що правова норма, яка містяться у п. 16 Порядку № 1294, є імперативною та зобов'язує орган державного геологічного контролю винести припис або розпорядження у разі виявлення порушень вимог законодавства.

Відповідач доводив, що вправі видавати обов'язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог законодавства, якщо такі виявлені під час здійснення контрольного заходу, за умови, що відповідні порушення відображені в акті перевірки, з детальним описом виявлених порушень та посиланням на відповідні положення та вимоги законодавства.

Посилаючись на пп. 1, 4 п. 22 Порядку № 615, відповідач стверджував, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо виконання порушень законодавства у сфері надрокористування.

Відповідач зазначав, що наказом Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 дію спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614, наданого ТОВ «Шахта «Росія», було зупинено, а надрокористувачу надано тридцять календарних днів для усунення порушень.

Про зазначений факт ТОВ «Шахта «Росія» повідомлено листом Держгеонадра від 13 грудня 2016 року № 23125/13/14-16, який позивач отримав 20 грудня 2016 року.

Відповідач стверджував, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в поярку та у спосіб, що визначені законодавством, а тому просив відмовити в позові (том 1 а.с. 145-148).

Про дату, час і місце судового розгляду сторони повідомлені належним чином з дотриманням вимог ст. ст. 33-36 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), що підтверджено рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (том 1 а.с. 215-216).

Відповідач явку свого представника до судового засідання не забезпечив, у зв'язку з цим на підставі ч. 4 ст. 128 КАС України справа розглянута за його відсутності.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України здійснювалося повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені вимоги з підстав, викладених в адміністративному позові, надала пояснення, аналогічні тим, що наведені у позовній заяві, просила задовольнити позов.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Шахта «Росія» (ідентифікаційний код 37909183) зареєстроване як юридична особа 27 лютого 2012 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 275 102 0000 000221; в стані припинення не перебуває.

ТОВ «Шахта «Росія» здійснює економічну діяльність за кодами КВЕД 05.10 Добування кам'яного вугілля; 05.20 Добування бурого вугілля; 46.14 Діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткуванням, суднами та літаками; 46.63 Оптова торгівля машинами й устаткуванням для добувної промисловості та будівництва; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний); 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

На підставі наказу Держгеонадра від 03 липня 2012 року № 308 Держгеонадра видала ТОВ «Шахта «Росія» спеціальний дозвіл на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614.

Вид користування надрами відповідно до ст. 14 Кодексу України про надра, ст. 13 Закону України «Про нафту і газ» та п. 5 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами - видобування.

Мета користування надрами - видобування кам'яного вугілля і супутніх корисних копалин.

Назва родовища - шахтоділянка по пласту l1 у межах поля діючої шахти ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля».

Місцезнаходження: Донецька область, Красноармійський район. Площа - 6,28 кв. м.

Вид корисної копалини відповідно до переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року № 827 - вугілля кам'яне. Ступінь освоєння надр - не розробляється.

Джерело фінансування робіт, які планує виконати надрокористувач під час користування надрами, - недержавні кошти.

Особливі умови: 1. Виконання рекомендацій ДКЗ України, протокол від 12 квітня 2012 року № 2598; 2. Виконання умов: Донецької обласної ради - рішення від 07 червня 2012 року № 6/12-309; Мінприроди України - лист від 20 квітня 2012 року № 8202/06/10-12; Держгірпромнагляду - лист від 13 червня 2012 року № 4879/0/3.1-12/6/12; Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області (екологічна картка від 17 квітня 2012 року № 12-1909); 3. Своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету України згідно з чинним законодавством; 4. Щорічна звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр; 5. Обов'язкове проведення моніторингу та наукове супроводження виконання особливих умов користування надрами, передбачених дозволом та угодою про умови користування надрами відповідно до абз. 3 п. 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.

Відомості про власника: ТОВ «Шахта «Росія», код 37909183, 85483, Донецька обл., м. Новгородівка, вул. Гагаріна, буд. 3.

Відомості про погодження надання спеціального дозволу на користування надрами: Донецька обласна рада - рішення від 07 червня 2012 року № 6/12-309; Мінприроди України - лист від 20 квітня 2012 року № 8202/06/10-12; Держгірпромнагляд - лист від 13 червня 2012 року № 4879/0/3.1-12/6/12.

Строк дії спеціального дозволу на користування надрами - 20 років (том 1 а.с. 9).

Невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614 є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин (далі - Угода).

Надання ТОВ «Шахта «Росія» гірничого відводу з метою розробки родовища кам'яного вугілля шахтоділянки по пласту l1 у межах поля діючої шахти ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля», який знаходиться в Красноармійському районі Донецької області, площею 1 025 га, засвідчено актом про надання гірничого відводу, виданим 01 жовтня 2012 року Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України, який внесено до реєстру Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України 01 жовтня 2012 року за № 2257.

Термін чинності акта - до 25 липня 2032 року (том 1 а.с. 18-19).

Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».

З 14 квітня 2014 року розпочався період проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Висновком від 10 червня 2014 року № 1000/12-12/13 Донецька торгово-промислова палата засвідчила ТОВ «Шахта «Росія» настання обставин непереборної сили (форс-мажору) з 14 квітня 2014 року при виконанні Угоди про умови користування надрами від 29 жовтня 2013 року № 5614, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614, у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (том 1 а.с. 47-51).

18 червня 2014 року ТОВ «Шахта «Росія» звернулася до Держгеонадра з листом від 17 червня 2014 року № 73 «Щодо внесення змін до Програми робіт, що є Додатком № 2 до Угоди про умови користування надрами від 29.10.2013 № 5614».

До цього листа були додані Пояснення до програми робіт, що пропонуються для затвердження від 17 червня 2014 року № 74 та висновок Донецької торгово-промислової палати від 10 червня 2014 року № 1000/12-12/13, що підтверджено описом вкладення до цінного листа і фіскальним чеком (том 1 а.с. 52).

11 квітня 2016 року Держгеонадра та ТОВ «Шахта «Росія» уклали Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, яка є додатком до спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614, у новій редакції.

Відповідно до п. 1.1 Угоди Держгеонадра надала Надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою видобування корисних копалин, а Надрокористувач прийняв на себе зобов'язання виконувати та дотримуватися умов користування ділянкою надр, передбачених дозволом, цією Угодою та нормами діючого законодавства.

Згідно з п. 3.1 Угоди умови користування надрами, види та строки виконання Надрокористувачем робіт з метою видобування корисних копалин - вугілля кам'яного протягом строку дії дозволу визначається в Програмі робіт з видобування корисних копалин, яка є невід'ємною частиною цієї Угоди.

Відповідно до п. 5.1 Угоди Держгеонадра, крім іншого, має право: видавати та направляти Надрокористувачу в межах своєї компетенції відповідні приписи; притягувати Надрокористувача відповідно до діючого законодавства і умов цієї Угоди до відповідальності, в тому числі зупиняти дію дозволу.

Згідно з п. 5.3 Угоди Надрокористувач зобов'язаний проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт; дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами; дотримуватися вимог, передбачених дозволом та цією Угодою.

Відповідно до п. 6.4 Угоди Держгеонадра безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі порушення Надрокористувачем умов користування надрами має право зупинити дію дозволу у випадках, передбачених п. 22 Порядку.

П. 6.6 Угоди закріплено право Надрокористувача оскаржити в судовому порядку накази Держгеонадра про зупинення та припинення права користування надрами шляхом анулювання дозволу.

Відповідно до п. 9.1 Угоди невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цією Угодою є виправданим і не спричиняє відповідальності у тому разі, якщо таке невиконання чи неналежне виконання викликані обставинами непереборної сили (надзвичайна або невідворотна за даних умов непереборна подія, випадок).

П. 9.2 Угоди визначено, що обставинами непереборної сили вважаються такі події: війна, воєнні дії, повстання, страйк, епідемія, пожежа, вибухи, природні катастрофи та ніші події, що не залежать від волі сторін.

Згідно з п. 9.3 Угоди у разі виникнення обставин непереборної сили сторона, для якої виникли такі обставини, зобов'язана протягом семи днів з моменту їхнього виникнення, повідомити іншу сторону про такі обставини та надати документи, що підтверджують їх настання. У випадку невчасного повідомлення сторона, для якої виникли форс-мажорні обставини, позбавляється права посилатися на їх дію.

П. 12.1 Угоди обумовлено, що Програма робіт з видобування корисних копалин є невід'ємною частиною цієї Угоди.

Так, під п. 2 до Програми робіт з видобування корисних копалин вугілля пластів l1, яка є невід'ємною частиною Угоди в редакції від 11 квітня 2016 року, включений такий вид робіт як «продовження підготовки родовища до розробки: проходження гірничих виробок»; обсяг робіт - 1151 м; вартість - за кошторисом; джерело фінансування - власні кошти; строк проведення робіт - 3 квартал 2016 року - 4 квартал 2017 року (том 1 а.с. 10-17).

02 вересня 2016 року слідчим суддею Жовтневого районного суду м. Маріуполя Васильченко О.Г. у справі № 263/10960/16-к (провадження № 1-кс/263/5841/2016) за результатами розгляду матеріалів клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУ Національної поліції в Донецькій області ОСОБА_4 про призначення документальної позапланової перевірки ТОВ «Шахта «Росія», внесеного у кримінальному провадженні за № 42016050000000658 від 26 липня 2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, постановлена ухвала, якою наданий доступ посадовим особам Держгеонадра України до перевірки з питань дотримання вимог законодавства України щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне користування природними ресурсами, дотримання умов спеціального дозволу на користування надрами ТОВ «Шахта «Росія» при видобутку корисних копалин в полі ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля» за адресою: Донецька обл., м. Новогродівка, упродовж 10 робочих днів з 12 вересня 2016 року по 23 вересня 2016 року включно за період з 01 січня 2012 року по 02 вересня 2012 року (том 1 а.с. 20).

Разом з листом Слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 05 вересня 2016 року № 7329/20-2015 копія ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 02 вересня 2016 року надіслана на адресу Держгеонадра. Цей лист відповідач отримав 06 вересня 2016 року і зареєстрував за вхідним № 14411/02/14-16 (том 1 а.с. 149).

06 вересня 2016 року на підставі ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 02 вересня 2016 року у справі № 263/10960/16-к, ст. 6 Закону № 877, п. 10 Порядку № 1294, Держгеонадра видала наказ № 293 «Щодо проведення позапланової перевірки».

Наказом від 06 вересня 2016 року № 293 Держгеонадра доручила Департаменту державного геологічного контролю провести в період з 12 по 23 вересня 2016 року позапланову перевірку діяльності ТОВ «Шахта «Росія» з питань, зазначених в ухвалі від 02 вересня 2016 року (том 1 а.с. 21, 150).

08 вересня 2016 року Держгеонадра видала направлення на проведення перевірки № 16400/13/14-16 заступнику директора Департаменту - начальнику відділу контролю за геологічним вивченням та використанням надр Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України ОСОБА_5, начальнику Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра України ОСОБА_6, начальнику державної організації «Донецька територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» ОСОБА_7, заступнику начальника державної організації «Центральна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр ОСОБА_8, провідному геологу державної організації «Центральна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр» ОСОБА_9 з залученням начальника відділу геолого-маркшейдерського контролю, переробки корисних копалин, шахтного будівництва і реструктуризації Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_10, заступника начальника геолого-маркшейдерського контролю, переробки корисних копалин, шахтного будівництва і реструктуризації Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Донецькій області ОСОБА_2, головного геолога ДП «Красноармійськвугілля» ОСОБА_11, головного маркшейдера ВП «Шахта «Стаханова» ДП «Красноармійськвугілля» ОСОБА_12 на виконання наказу Держгеонадра України від 06 вересня 2016 року № 293 для проведення у строк з 12 по 23 вересня 2016 року позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства України щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання умов спеціального користування надрами ТОВ «Шахта «Росія» при видобутку корисних копалин в полі ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля».

14 вересня 2016 року направлення на проведення перевірки під особистий підпис отримав в.о. директора ТОВ «Шахта «Росія» ОСОБА_3 (том 1 а.с. 22, 151-152).

В період з 12 по 23 вересня 2016 року на підставі наказу від 06 вересня 2016 року № 293 та направлення на проведення перевірки від 08 вересня 2016 року № 16400/13/14-16 проведена позапланова перевірка ТОВ «Шахта «Росія», за результатами якої складений акт перевірки № 11 дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини) (том 1 а.с. 23-31, 153-157).

Під час державного геологічно контролю виявлені наступні порушення вимог законодавства:

1. порушення ст. 24 Кодексу України про надра, яке полягало у тому, що з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 2 південної лави північного похилу ІІ ступені лави l1 до відпрацювання;

2. порушення ст. 24 Кодексу України про надра та Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, яке полягало у тому, що затримується виконання чинної Програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами ТОВ «Шахта «Росія», в частині проходження гірничих виробок;

3. порушення Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, яке полягало у тому, що у бланку спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614, наданого ТОВ «Шахта «Росія», у графі «Відомості про власника» є технічна помилка, замість міста Новогродівка вказане місто Новгородівка.

Акт перевірки № 11 підписаний в.о. директора ТОВ «Шахта «Росія» ОСОБА_3 із запереченнями від 23 вересня 2016 року б/н. Сутність заперечень надрокористувача зводилась до наступного:

25 липня 2012 року ТОВ «Шахта «Росія» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами № 5614.

29 жовтня 2013 року укладена Угода про користування надрами з метою видобування корисних копалин, додатками до якої були Примірна програма робіт і Програма робіт з видобування корисних копалин вугілля пластів n1 та l1, яка встановлювала строки проведення робіт. Цією програмою був передбачений початок проходження гірничих виробок у строк 2012-2014 роки та 4 квартал 2013 року - 1 квартал 2014 року.

З лютого 2013 року почалось ведення гірничих робіт на ліцензованому полі ТОВ «Шахта «Росія».

10 квітня 2014 року виникли форс-мажорні обставини, що унеможливили ведення гірничих робіт.

ТОВ «Шахта «Росія» у семиденний строк сповістило про ці обставини Держгеонадра згідно з розділом 9 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 29 жовтня 2013 року № 5614.

12 грудня 2014 року ТОВ «Шахта «Росія» та Держгеонадра підписали нову Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин № 5614.

Додатком 2 до вказаної угоди була Програма робіт з видобування корисних копалин вугілля пластів n1 та l1, що встановлювала строки проведення робіт: 4 квартал 2015 року - 1 квартал 2016 року.

В подальшому ТОВ «Шахта «Росія» звернулося до Держгеонадра з проханням внести зміни до Програми робіт, що є невід'ємною частиною Угоди від 12 грудня 2014 року.

11 квітня 2016 року ТОВ «Шахта «Росія» та Держгеонадра підписали нову Угоду про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин № 5614.

Додатком 2 до цієї угоди була Програма робіт з видобування корисних копалин вугілля пластів n1 та l1, що встановлювала нові строки проведення робіт з проходження гірничих виробок: 3 квартал 2016 року - 4 квартал 2017 року.

На цих підставах надрокористувач стверджував, що припинення проведення підготовки гірничих виробок з метою підготовки запасів кам'яного вугілля 2 південної лави північного схилу ІІ ступня пласта l1 до відпрацювання не є порушенням. Надрокористувач завчасно та обґрунтовано сповіщав Держгеонадра про поважні причини, що унеможливлювали виконання робіт, в тому числі обставини форс-мажору, та Держгеонадра погодила перенесення строків ведення робіт, підписавши додаток 2 до Угоди від 11 квітня 2016 року (том 1 а.с. 32-37).

До заперечень від 23 вересня 2016 року ТОВ «Шахта «Росія» додало копії листа від 17 червня 2014 року № 73, пояснень від 17 червня 2014 року № 74 і фіскального чеку (том 1 а.с. 34-37, 45-46).

23 вересня 2016 року за результатами позапланової перевірки ТОВ «Шахта «Росія» Департамент державного геологічного контролю Держгеонадр України видав припис № 11 про усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час державного геологічного контролю, у строк до 14 жовтня 2016 року.

В.о. директора ТОВ «Шахта «Росія» ОСОБА_3 отримав припис № 11 під особистий підпис 23 вересня 2016 року (а.с. 38, 158).

Не погодившись з висновками відповідача про наявність порушень законодавства у сфері надрокористування, ТОВ «Шахта «Росія» оскаржило дії Держгеонадра та припис від 23 вересня 2016 року № 11 в судовому порядку (а.с. 136-139).

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 жовтня 2016 року позовна заява ТОВ «Шахта «Росія» залишена без руху (а.с. 69).

Ухвалами Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 жовтня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/16076/16 за позовом ТОВ «Шахта «Росія» до Держгеонадра про визнання протиправними дій, скасування припису від 23 вересня 2016 року № 11, справа призначена до судового розгляду на 16 лютого 2017 року (том 1 а.с. 70-71, 134-135).

16 листопада 2016 року на підставі п. п. 22 та 23 Порядку № 615, та у зв'язку з наявністю підстав для анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами Держгеонадра видала наказ № 429 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень».

П. 2 наказу від 16 листопада 2016 року № 429 зупинена дія спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до цього наказу (том 1 а.с. 39, 159).

До Переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена (додаток 2 до наказу від 16 листопада 2016 року № 429) під № 10 включений спеціальний дозвіл на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614.

В Переліку спеціальних дозволів на користування надрами, дія яких зупинена, наведені наступні відомості щодо спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614: термін дії дозволу - 20 років; корисна копалина - кам'яне вугілля; назва родовища, місцезнаходження (область) - шахтоділянка по пласту l1, у межах поля діючої шахти ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля», Донецька; назва організації - власника дозволу - ТОВ «Росія»; порушення вимог законодавства - ст. 24 Кодексу України про надра України, ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю» у сфері господарської діяльності»; підстава зупинення згідно з Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, - п.п. 1, 4 п. 22 Порядку; номер та дата протоколу, прийнято рішення - № 5/2016 від 16 листопада 2016 року, зупинити дію дозволу, надрокористувачу надати 30 календарних днів для усунення порушень (том 1 а.с. 40-44, 160).

Листом від 13 грудня 2016 року № 23125/13/14-16 Держгеонадра повідомила ТОВ «Шахта «Росія» про те, що наказом від 16 листопада 2016 року № 429 зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614 та надано 30-денний строк для усунення виявлених порушень.

Інформацію про усунення порушень ТОВ «Шахта «Росія» мало надати до Держгеонадра.

Держгеонадра повідомила, що у разі ненадання інформації про усунення порушень у визначений термін, буде розглянуто питання щодо припинення права на користування надрами у встановленому законодавством порядку (том 1 а.с. 56, 161).

Лист від 13 грудня 2016 року надісланий на адресу ТОВ «Шахта «Росія» 15 грудня 2016 року і вручений адресату 20 грудня 2016 року, що встановлено на підставі відомостей он-лайн сервісу Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» «Відстеження пересилання поштових відправлень» (штрихкодовий ідентифікатор поштового відправлення 0311321358450) та рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (том 1 а.с. 57-58, зворотній бік а.с. 161).

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року, в адміністративній справі № 826/16076/16 позов ТОВ «Шахта «Росія» задоволений частково; припис Держгеонадра від 23 вересня 2016 року № 11 скасований; в решті позовних вимог - відмовлено (том 1 а.с. 207-213).

Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує такі правові норми.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку, що визначено ч. 3 ст. 2 КАС України.

Відповідач - Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, що визначено п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (далі - Положення № 1174).

Основні завдання Держгеонадра визначені п. 3 Положення № 1174. Одним з таких завдань є реалізації державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (пп. 1 п. 3 Положення № 1174).

Повноваження Держгеонадр визначені п. 4 Положення № 1174.

Так, Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами; зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами, поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням; проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства; здійснює інші повноваження, визначені законом, що передбачено пп. 9-12, 14, 32 п. 4 Положення № 1174.

Відповідно до п. 9 Положення № 1174 Держгеонадра у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України і наказів Мінприроди видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з реалізацією відповідачем - суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій у сфері державного геологічного контролю. Предметом спору є наказ Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року, власником якого є ТОВ «Шахта «Росія».

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, доведення правомірності наказу від 16 листопада 2016 року № 429 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року є обов'язком Держгеонадра.

При цьому, ч. 1 ст. 72 КАС України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін, що передбачено ч. 2 ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 1 Кодексу України про надра, надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.

Надра є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, що визначено ч. 1 ст. 13 Конституції України.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Права та обов'язки користувачів надр визначені ст. 24 Кодексу України про надра.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою, що встановлено ч. 3 ст. 24 Кодексу України про надра.

Ч. 1 ст. 25 Кодексу України про надра визначено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Основні вимоги в галузі охорони надр містить ст. 56 Кодексу України про надра, такими вимогами є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 1 ст. 57 Кодексу України про надра, у разі порушення вимог статті 56 та інших статей цього Кодексу користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

Завдання державного контролю і нагляду за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною визначені ст. 60 Кодексу України про надра, відповідно до якої державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Ст. 61 Кодексу України про надра розмежовує компетенцію органів, що здійснюють державний контроль і нагляд за веденням робіт з геологічного вивчення надр, їх використанням та охороною.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Повноваження органу державного геологічного контролю щодо здійснення контролю за геологічним вивченням надр визначені ст. 62 Кодексу України про надра.

Згідно з ч. ч. 1-2 ст. 62 Кодексу України про надра, орган державного геологічного контролю перевіряє: 1) виконання вимог щодо охорони надр під час ведення робіт з їх вивчення; 2) виконання державних програм геологорозвідувальних робіт, геологічних завдань і замовлень; 3) обґрунтованість застосування методик і технологій, якість, комплексність, ефективність робіт з геологічного вивчення надр; 4) виконання рішень з питань методичного забезпечення робіт з геологічного вивчення та використання надр; 5) дотримання нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення та використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами; 6) повноту вивчення геологічної будови надр, гірничо-технічних, інженерно-геологічних, геолого-екологічних та інших умов вивчення родовищ корисних копалин; 7) відповідність геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам щодо проведення таких робіт; 8) використання технічних засобів і методів ведення робіт з геологічного вивчення надр, які виключають невиправдані втрати корисних копалин і погіршення їх якості; 9) своєчасність та відповідність установленим вимогам введення в експлуатацію розвіданих родовищ корисних копалин; 10) дотримання під час дослідно-промислової експлуатації родовищ корисних копалин технологій, які забезпечують необхідне їх вивчення, не знижуючи при цьому промислову цінність; 11) збереження розвідувальних гірничих виробок і свердловин для розробки родовищ корисних копалин, збереження геологічної документації, зразків порід, дублікатів проб, які можуть бути використані при подальшому вивченні надр; 12) обґрунтованість напрямів пошукових, розвідувальних та інших робіт з геологічного вивчення надр; 13) своєчасність і правильність державної реєстрації робіт з геологічного вивчення і використання надр, наявність спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов; 14) повноту і вірогідність вихідних даних про кількість та якість запасів основних та спільнозалягаючих корисних копалин, компонентів, що містяться в них, а також надання підприємствами та організаціями звітних балансів запасів корисних копалин; 15) облік видобування нафти, газу та супутніх компонентів; 16) ведення пошуково-розвідувальних та інших робіт з геологічного вивчення підземних вод.

Орган державного геологічного контролю в межах своєї компетенції забезпечує вирішення інших питань щодо геологічного вивчення надр.

Ч. ч. 3-4 ст. 62 Кодексу України про надра визначено, що орган державного геологічного контролю має право: 1) припиняти всі види робіт по геологічному вивченню надр, що проводяться з порушенням стандартів та правил і можуть спричинити псування родовищ, суттєве зниження ефективності робіт або призвести до значних збитків; 2) зупиняти діяльність підприємств і організацій, що займаються геологічним вивчення надр без спеціальних дозволів або з порушенням умов, передбачених цими дозволами; 3) давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення недоліків і порушень під час геологічного вивчення надр.

Органу державного геологічного контролю відповідно до законодавства України може бути надано й інші права щодо запобігання і припинення порушень правил і норм геологічного вивчення надр.

Відповідно до ч. 5 ст. 62 Кодексу України порядок здійснення державного геологічного контролю визначається Кабінетом Міністрів України.

На час виникнення спірних правовідносин діяв Порядок здійснення державного геологічного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294).

П. 2 Порядку № 1294 було передбачено, що державний геологічний контроль здійснюється Держгеонадра та її територіальними органами.

Завдання органів державного геологічного контролю були визначені п. 3 Порядку № 1294, а предмет контролю - п. 4 цього Порядку.

П. 5 Порядку № 1294 передбачав, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Права посадових осіб органу державного геологічного контролю під час проведення перевірки були визначені п. 13 Порядку № 1294.

Так, згідно з пп. 5 п. 13 Порядку № 1294 посадові особи органу державного геологічного контролю під час проведення планової або позапланової перевірки мають право давати надрокористувачам обов'язкові для виконання вказівки (приписи) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства під час проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр.

Водночас, посадові особи органів державного геологічного контролю під час проведення перевірки надрокористувачів зобов'язані повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний геологічний контроль, що було передбачено п. 14 Порядку № 1294.

Відповідно до п. 15 Порядку № 1294 за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадра.

Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства.

Згідно з п. 16 Порядку № 1294 у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадра.

Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадра або суду в установленому законом порядку.

Судом встановлено, що п. 2 наказу Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 зупинена дія спеціальних дозволів на користування надрами, в тому числі спеціального дозволу № 5614 від 25 липня 2012 року.

Правовою підставою для зупинення дії спеціального дозволу слугували приписи ст. 24 Кодексу України про надра України, ст. 7 Закону № 877 та пп. 1, 4 п. 22 Порядку № 615.

Фактичною підставою - допущені, за висновком відповідача, ТОВ «Шахта «Росія» порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме:

1. порушення ст. 24 Кодексу України про надра, яке полягало у тому, що з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 2 південної лави північного похилу ІІ ступені лави l1 до відпрацювання;

2. порушення ст. 24 Кодексу України про надра та Порядку № 615, яке полягало у тому, що затримується виконання чинної Програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами ТОВ «Шахта «Росія», в частині проходження гірничих виробок;

3. порушення Порядку № 615, яке полягало у тому, що у бланку спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614, наданого ТОВ «Шахта «Росія», у графі «Відомості про власника» є технічна помилка, замість міста Новогродівка вказане місто Новгородівка.

4. невиконання припису від 23 вересня 2016 року № 11.

Надаючи оцінку обґрунтованості висновку відповідача про порушення ТОВ «Шахта «Росія» ст. 24 Кодексу України про надра, яке полягало у тому, що з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 2 південної лави північного похилу ІІ ступені лави l1 до відпрацювання, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 10 Порядку № 615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр. Примірні угоди про умови користування надрами затверджуються органом з питань надання дозволу та підлягають публікації на його офіційному веб-сайті.

Судом встановлено, що ТОВ «Шахта «Росія» є власником спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року з метою видобування кам'яного вугілля та супутніх корисних копалин на родовищі «Шахтоділянка по пласту l1 у межах поля діючої шахти ВП «Шахта «Росія» ДП «Селидіввугілля».

Невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року є Угода про умови користування надрами, яка на час виникнення спірних правовідносин діяла у редакції від 11 квітня 2016 року.

Згідно з п. 3.1 вказаної Угоди умови користування надрами, види та строки виконання надрокористувачем робіт з метою видобування корисних копалин протягом строку дії дозволу визначається в Програмі робіт з видобування корисних копалин, яка підписується сторонами і є невід'ємною частиною Угоди.

П. 5.3 Угоди встановлено, що при виконанні робіт відповідно до умов Угоди надрокористувач зобов'язаний проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах зазначених у Програмі робіт.

Таким чином, відповідно до умов Угоди надрокористувач зобов'язаний виконувати роботи з видобування корисних копалин виключно у строки та в межах, встановлених у Програмі робіт, що є невід'ємною її частиною.

Згідно з п. 9.1 Угоди невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цією Угодою є виправданим і не спричиняє відповідальності у тому разі, якщо таке невиконання неналежне виконання викликані обставинами непереборної сили (надзвичайна або невідворотна заданих умов непереборна подія, випадок).

П. 9.3 Угоди встановлено, що у разі виникнення обставин непереборної сили сторона, для якої виникли такі обставини, зобов'язана протягом 7 (семи) днів з моменту їх виникнення, повідомити іншу сторону про такі обставини та надати документи, що підтверджують їх настання. У випадку невчасного повідомлення сторона, для якої виникли форс-мажорні обставини, позбавляється права посилатися на їх дію.

Судом встановлено, що листом № 73 від 17 червня 2014 року «Щодо внесення змін до Програми робіт, що є Додатком №2 до Угоди про умови користування надрами від 29.10.2013 № 5614» позивач повідомив Держгеонадра про наявність форс-мажорних обставин, а саме ведення бойових дій на території Донецької області, які перешкоджають належному виконанню умов Угоди, на підтвердження чого надав висновок Донецької торгово-промислової палати від 10 червня 2014 року № 1000/12-12/03.

Дозвіл на спеціальне користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року виданий позивачу для роботи на родовищі, яке розташоване в Красноармійському районі Донецької області.

Зі змісту акту перевірки від 12-23 вересня 2016 року № 11 слідує, що висновок Донецької торгово-промислової палати від 10 червня 2016 року був наданий посадовим особам відповідача і під час проведення перевірки.

Таким чином, Держгеонадра була повідомлена про дію форс-мажорних обставин, однак зазначені обставини нею враховані не були.

Крім того, 02 вересня 2014 року Верховною Радою України прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669).

Ст. 1 Закону № 1669 визначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Ч. ч. 2-3 ст. 11 Закону № 1669 передбачають, що дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

На виконання абз. 3 п. 5 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669 п. 1 розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Тимчасові заходи, впроваджені Законом № 1669, спрямовані на підтримку суб'єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на території проведення антитерористичної операції, про що зазначено в преамбулі цього Закону.

Відповідно до ст. 10 Закону № 1669 протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що твердження відповідача про допущення ТОВ «Шахта «Росія» порушення ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку № 615, яке полягає в тому, що з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 2 південної лави північного похилу ІІ ступені лави l1 до відпрацювання, є необґрунтованим.

Надаючи оцінку твердженню відповідача про порушення ТОВ «Шахта «Росія» ст. 24 Кодексу України про надра та Порядку № 615, яке полягало у тому, що затримується виконання чинної Програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами, в частині проходження гірничих виробок, суд виходить з наступного.

Програмою робіт з видобування корисних копалин до Угоди про умови користування надрами № 5614 у редакції від 11 квітня 2016 року передбачено, що строк робіт з продовження підготовки родовища до розробки - проходження гірничих виробок для позивача встановлено в межах 3 кварталу 2016 року - 4 кварталу 2017 року.

Таким чином, враховуючи що кінцевий термін, встановлений для проходження гірничих виробок, на момент проведення перевірки фактично не настав, твердження відповідача про порушення позивачем ст. 24 Кодексу України про надра та Порядку № 615, яке полягає у затримці виконання чинної Програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами ТОВ «Шахта «Росія», в частині проходження гірничих виробок, є необґрунтованим.

З приводу твердження відповідача про порушення ТОВ «Шахта «Росія» Порядку № 615, яке полягало у тому, що у бланку спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614, наданого ТОВ «Шахта «Росія», у графі «Відомості про власника» є технічна помилка, замість міста Новогродівка вказане місто Новгородівка, суд відзначає наступне.

Пп. 9-11 п. 4 Положення № 1174 встановлено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).

Згідно з п. 12 Порядку № 615 дозвіл надається надрокористувачеві, а робочий примірник дозволу разом з відповідними документами зберігається в органі з питань надання дозволу. У дозволі зазначаються, зокрема, відомості про власника дозволу (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи, прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (у дозволі, наданому фізичним особам, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті, зазначається серія та номер паспорта).

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права, що визначено ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року № 3477-IV/

Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування».

Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року).

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року).

Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (рішення у справах «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року та «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).

Отже, оцінка відповідачем помилки у спеціальному дозволі на користування надрами, яка допущена його ж посадовими особами, як порушення з боку ТОВ «Шахта «Росія», є протиправною та необґрунтованою.

З приводу такої підстави для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614, як невиконання ТОВ «Шахта «Росія» вимог припису № 11 від 23 вересня 2016 року, суд зазначає таке.

Припис Держгеонадра від 23 вересня 2016 року № 11 скасований в судовому порядку як протиправний. Постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2017 року у справі № 826/16076/16 набрала законної сили 11 квітня 2017 року.

Право на справедливий розгляд судом, гарантоване п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинно тлумачитися в контексті Преамбули Конвенції, яка, серед іншого, проголошує верховенство права як частину спільного спадку Договірних Держав. Одним із основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який, inter alia, вимагає, щоб, коли суди остаточно вирішили питання, їхнє рішення не ставилось під сумнів (рішення у справі «Брумареску проти Румунії» (Brumarescu v. Romania) [ВП], № 28342/95, п. 61).

З огляду на те, що припис Держгеонадра від 23 вересня 2016 року № 11 скасований судом як протиправний, зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614 з підстави невиконання ТОВ «Шахта «Росія» цього припису є неправомірним.

Крім того, суд вважає за необхідне відзначити, що наказом Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 позивачу наданий 30-денний строк для усунення порушень.

Про зупинення спеціального дозволу та про строк усунення порушень відповідач повідомив надрокористувача листом від 13 грудня 2016 року, який надісланий на адресу ТОВ «Шахта «Росія» 15 грудня 2016 року і вручений адресату 20 грудня 2016 року, тобто фактично відповідач створив умови, які об'єктивно унеможливили виконання позивачем вимог наказу від 16 листопада 2016 року № 429 у визначений відповідачем строк.

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що доводи ТОВ «Шахта «Росія» про безпідставність і необґрунтованість тверджень відповідача про допущення надрокористувачем порушень підтверджені такою, що набрала законної сили постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2017 року у справі № 826/16076/16-а, а тому в силу приписів ч. 2 ст. 72 КАС України не потребують повторного доведення і не можуть оспорюватися сторонами, що випливає з положень ч. 2 ст. 255 КАС України.

Припис від 23 вересня 2016 року № 11, невиконання якого слугувало однією з підстав для зупинення дії спеціального дозволу, скасований в судовому порядку.

Таким чином, п. 2 наказу Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5416, власником якого є ТОВ «Шахта «Росія», є протиправним.

Заперечення відповідача фактично зводяться до констатації факту наявності у Держгеонадра повноважень проводити перевірки, видавати приписи та зупиняти дію спеціальних дозволів на користування надрами за наслідками здійснення державного геологічного контролю.

Суд відхиляє ці заперечення, оскільки сама по собі наявність у відповідача певних повноважень не дозволяє йому в процесі їх реалізації допускати порушення прав та інтересів інших осіб, а також від того, що прийняті в процесі реалізації цих повноважень рішення мають відповідати критеріям, визначеним ч. 3 ст. 2 КАС України.

З приводу вимог позивача про скасування наказу, який є предметом спору, саме з дати його ухвалення, суд зазначає таке.

Відповідно до абз. 3 п. 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» скасування акта суб'єкта владних повноважень як способу захисту порушеного права позивача застосовується тоді, коли спірний акт не породжує жодних правових наслідків від моменту прийняття такого акта.

Держгеонадра прийняла рішення про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, власником якого є позивач, 16 листопада 2016 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 січня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2017 року, в порядку забезпечення позову дія наказу Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 в оспорюваній частині, була зупинена до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 805/246/17-а.

Згідно з ч. ч. 5-6 ст. 117 КАС України виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно; оскарження такої ухвали не зупиняє її виконання.

Ухвала суду про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якою відповідно до ст. 117 КАС України зупинено дію акта індивідуальної дії, не скасовує його чинність, не змінює обсягу прав та обов'язків сторін у спорі, а лише тимчасово забороняє застосування передбачених цим актом заходів до вирішення спору по суті.

Такий підхід узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, що міститься у постанові від 09 грудня 2014 року у справі № 21-421а14.

Отже, починаючи з 12 січня 2017 року, наказ Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 не створював для позивача правових наслідків, оскільки його дія була зупинена.

Докази створення наказом Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 правових наслідків для ТОВ «Шахта «Росія» (зокрема, у вигляді анулювання спеціального дозволу за рішенням відповідача або ініціювання цієї процедури в судовому порядку), в період з 16 листопада 2016 року до 12 січня 2017 року суду не надані.

Крім того, суд звертає увагу, що зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведених у додатку 2 до цього наказу, було передбачено п. 2 наказу Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429.

П.п. 1, 3, 4, 5 наказу Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 стосувалися регулювання інших питань надрокористування, їх приписи позивачем не оспорюються і не є предметом спору у справі.

З огляду на викладене, за висновком суду належним, ефективним та достатнім способом відновлення порушених прав позивача є скасування п. 2 наказу Держгеонадра від 16 листопада 2016 року № 429 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» в частині зупинення спеціального дозволу на користування надрами від 25 липня 2012 року № 5614, виданого ТОВ «Шахта «Росія».

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303А, п. 29, від 09 грудня 1994 року; рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року; рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року; рішення у справі «Серявіна та інші проти України», № 4909/04, п. 58, від 10 лютого 2010 року; рішення у справі «Проніна проти України», № 63566/00, п. 25, від 18 липня 2006 року; рішення у справі «Петриченко проти України», № 2586/07, п. 13, від 12 липня 2016 року; рішення у справі «Богатова проти України», № 5231/04, від 07 жовтня 2010 року).

На виконання вимог п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, судом надана оцінка основним доводам та запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

При вирішенні питання розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем, на користь якого ухвалене рішення, документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1 600,00 грн., про що свідчить квитанція від 04 січня 2017 року № 10975667 (том 1 а.с. 4).

Отже, судові витрати ТОВ «Шахта «Росія» по сплаті судового збору підлягають присудженню на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Держгеонадра України.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-20, 23, 24, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Росія» до Державної служби геології та надр України про скасування наказу від 16 листопада 2016 року № 429 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5614 від 25 липня 2012 року - задовольнити.

2. Скасувати пункт 2 наказу Державної служби геології та надр України від 16 листопада 2016 року № 429 «Щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень» в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5614, виданого 25 липня 2012 року товариству з обмеженою відповідальністю «Шахта «Росія».

3. Стягнути з Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031, місцезнаходження: 03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, буд. 16) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Шахта «Росія» (ідентифікаційний код 37909183, місцезнаходження: 85483, Донецька обл., м. Новогродівка, вул. Гагаріна, буд. 3) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1 600 (одна тисяча шістсот) гривень 00 копійок.

4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частина проголошені у судовому засіданні.

5. Повний текст постанови виготовлений 16 травня 2017 року.

6. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

7. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя Кравченко Т.О.

Судді Волгіна Н.П.

Молочна І.С.