Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54, 29000, (0382) 61-64-57
Справа № 2а-4526/10
21грудня 2010 року Хмельницький міськрайонний суд в складі:
головуючого судді - Навроцького В.А.,
при секретарі - Норчук Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому в порядку ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В жовтні 2010 року позивачка звернулась з позовом до суду, в якому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо невиплати у повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2008 року по вересень 2010 року - протиправними; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Хмельницької міської ради провести перерахунок та виплату недоплаченої допомоги за період з січня 2008 року по вересень 2010 року в розмірі 16 618,16 грн.
В судове засідання позивач не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
На утриманні позивачки знаходиться дочка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв'язку з чим вона має право на державну допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку.
Законом України від 28.12.2007 року “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” частина перша статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” викладена в новій редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньо сукупним доходом сім'ї в розрахунку на особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 року “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, не визнанні неконституційними в зв'язку із їх не розглядом з процесуальних підстав. Проте ці зміни діяли тільки у 2008 році, оскільки відповідно до Розділу III “Прикінцевих положень” Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік”, вказано, що Розділ II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” діє до 31 грудня 2008 року. Таким чином, у 2009 році ця редакція ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” втратила чинність і з 1.01.2009 році діє попередня редакція ч.1 статті 15, а саме: “допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років”.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Окрім зазначеного, при прийняті рішення № 6-рп від 09.07.2007 року (щодо аналогічних правовідносин) Конституційний Суд України виходив з того, що Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин. Відповідно до ст.95 Конституції України закон про Державний бюджет України повинен встановлювати тільки доходи та видатки держави на загальносуспільні потреби і лише цими питаннями обмежується предмет його регулювання.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачеві, починаючи з листопада 2009 року по вересень 2010 року включно повинна була бути нарахована і виплачена, а також з жовтня по грудень 2010 року повинна була бути нарахована допомога у розмірі, визначеному ст.15Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Розглядаючи справи щодо не застрахованих осіб слід виходити з тою, що відповідно до ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” станом на 03.02.2005 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надасться у розмірі встановленому для дітей віком до 6 років. Законом України №3235-IV дія названої статті на 2006 рік зупинена і ця норма не визнана неконституційною.
Законом України №489-V від 19.12.2006 року (“Про державний бюджет на 2007 рік”) дія названої норми також зупинена, однак це положення визнане неконституційним згідно рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007.
Законом України №107-VI від 28.12.2007 року “Про державний бюджет на 2008 рік” ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” викладена в наступній редакції - "допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом встановленим для працездатних осіб та середньомісячними сукупними доходами сім”ї в розрахунку на особу за попередні 6 місяців, але не менше 130 грн.”. Названа редакція діє і досі та ніким не скасована, як і не визнана неконституційною.
Відповідно до вимог пункту 23 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” викладено в такій редакції: “Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниш між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень”, а пункт 3 розділу VIII “Прикінцеві положення” цього ж Закону викладено в такій редакції: “Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниш між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців”.
Як з'ясовано судом, управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалась позивачу відповідно до вимог діючого в 2009-2010 роках законодавства.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В зв'язку з наведеним позов може бути задоволений лише за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Оцінюючи встановлене, суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1. з цього приводу є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст. 19, ч. 2 ст. 46 Конституції України, Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закон України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, Розділом III “Прикінцевих положень” Закону України “Про державний бюджет на 2008 рік”. Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 09.07.2007 року, ст. ст. 17, 104, 160, 162, 256 КАС України, суд -
У позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання неправомірною бездіяльності та стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2008 року по вересень 2010 року відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Хмельницького
міськрайонного суду ОСОБА_3