Справа № 327/100/17
Провадження № 3/327/30/2017
про повернення протоколу про адміністративне правопорушення
для належного дооформлення
15.05.2017 року смт. Розівка
Суддя Розівського районного суду Запорізької області Завіновська А.П., за участю особи, що притягується до адміністративної відповідальності, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, працюючого головою Розівської районної ради Запорізької області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за ч. 5 ст. 164-12 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
згідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 09.03.2017 року за № 08/0022пр/2017 щодо ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 164-12 КУпАП, останній будучи головою Разівської районної ради Запорізької області, розташованої за адресою: вул. Центральна, 60, смт. Розівка, Розівський район, Запорізька область, допустив нецільове використання бюджетних коштів, що призвело до порушення бюджетного законодавства, а саме вимог ч. 1 ст. 48, ч. 1 ст. 119 Бюджетного кодексу України, п.п. 16, п.п. 2.2.1, п. 2 гл. 2 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333, за наступних обставинах.
Так, відповідно до платіжного доручення № 365 від 22.12.2015 року Розівською районною радою здійснено оплату ТОВ «Компанія «Алекс» за ремонт та технічне обслуговування службового автомобіля ради на загальну суму 3 638, 16 грн., відповідно до акту виконаних робіт від 11.12.2015 року № 22. Ревізією встановлено, що вартість виконаних робіт складається із надання безпосередньо послуг з діагностики та заміни запасних частин та вартості встановлених запасних частин (хомути, радіатори, опирачі, пильовики, ремні тощо). При цьому, вартість послуг зі заміни запасних частин відповідно до акту виконаних робіт від 11.12.2015 року № 22 склала 1 362, 10 грн. (з ПДВ), вартість запасних частин - 2 276, 06 грн. Аналогічно, Розівською районною радою здійснено оплату за ремонт та технічне обслуговування службового автомобіля ТОВ «Компанія «Алекс» на загальну суму 3 729, 36 грн. (з ПДВ), відповідно до акту виконаних робіт від 30.08.2016 року за № 7PN9600506 (вартість послуг зі заміни запасних частин склала 1 011, 65 грн. (з ПДВ), вартість запасних частин - 2 717, 71 грн. (з ПДВ). Разом з тим, акти виконаних робіт від 11.12.2015 року № 22 та від 30.08.2016 року за № 7PN9600506 в повному обсязі оплачені Розівською районною радою за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)».
Таким чином, Розівською районною радою здійснено оплату запасних частин до службового автомобіля за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» замість КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» у грудні 2015 року та вересні 2016 року на загальну суму 4 993,77 грн. Вказані операції призвели до завищення касових та фактичних видатків за КЕКВ 2240, та відповідно заниження касових та фактичних видатків за КЕКВ 2210, та як наслідок призвели до внесення неправдивих даних до фінансової звітності (звітів форми № 2м).
Згідно до вказаного протоколу порушення бюджетного законодавства виявлено при проведені ревізії фінансово-господарської діяльності Розівської районної ради Запорізької області за період з 01.01.2014 року по 01.11.2016 року, в обґрунтування чого до матеріалів справи додано відповідний акт Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 27.12.2016 року за № 08-21/16.
Виходячи з аналізу норм ст. 256 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення повинні бути додані відомості необхідні для вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, доданий до протоколу про адміністративне правопорушення акт за № 08-21/16 від 27.12.2016 року ревізії фінансово-господарської діяльності Розівської районної ради Запорізької області за період з 01.01.2014 року по 01.11.2016 року, не містить листів 3, 4, і з 8 по 23, у зв'язку з чим, перевірити викладенні у цьому акті дані, у суду не має можливості. Крім того, усі додані до протоколу про адміністративне правопорушення документи, зокрема і зазначений акт не завірені належним чином.
За таких обставин, суд позбавлений можливості перевірити викладені у протоколі про адміністративне правопорушення дані, що стосуються фактичних обставин справи, через зокрема відсутність усіх листів акту ревізії чи належного оформленого витягу з нього.
Виявлені судом недоліки унеможливлюють розгляд справи про адміністративне правопорушення по суті, а тому протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 164-12 КУпАП підлягає поверненню до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, для належного дооформлення та усунення недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 251, 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
протокол від 09.03.2017 року за 08/0022пр/2017 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 164-12 КУпАП щодо ОСОБА_1, з усіма доданими до нього матеріалами, повернути до Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, для належного дооформлення та усунення недоліків.
Постанова є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя: А.П. Завіновська