Справа328/1256/17
16.05.2017
16 травня 2017 року м.Токмак
Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Ушатий І.Г., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Молочанської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 про визнання незаконною бездіяльності, визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень в земельних правовідносинах та їх скасування,
13.05.2017 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Молочанської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 про визнання незаконною бездіяльності, визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень в земельних правовідносинах та їх скасування, в якому просить: 1. Скасувати рішення Молочанської міської ради від 23 грудня 2016 р. №21 про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для городництва громадянам міста». 2. Скасувати рішення Молочанської міської ради від 15 березня 2017 р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання в оренду для городництва ОСОБА_2М.». 3. Зобов'язати Молочанську міську раду прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ОСОБА_1.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.1 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 КАС). Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Згідно до позиції Верховного суду України викладеної у постанові від 09.04.2012 по справі №21-291а-11, ст.12 ЗК передбачено, що сільська рада має право розпоряджатися землями територіальних громад, яке вона здійснює шляхом: передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього кодексу; надання земельних ділянок у користування і вилучення їх із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу; викупу земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організації землеустрою; координації діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного й екологічного законодавства; обмеження, тимчасової заборони (зупинення) використання земель громадянами та юридичними особами в разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовки висновків щодо вилучення (викупу) і надання земельних ділянок відповідно до цього кодексу; встановлення та зміни меж районів із районним поділом; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
При цьому, як вбачається зі змісту зазначеної статті, сільська рада має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Таким чином, при здійсненні повноважень власника землі рада є не суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміну, в якому його вжито у п.1 ч.1 ст.17 КАС, а рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Спір у справі, що розглядається, не є адміністративним, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади.
Таким чином, своєю позицією Верховний Суд України сформулював обов'язкову для всіх суб'єктів правозастосування правову позицію, відповідно до якої при здійсненні повноважень власника землі рада є не суб'єктом владних повноважень у тому значенні цього терміну, в якому його вжито у п.1 ч.1 ст.17 КАС, а рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію свого права розпоряджатися землею.
В тому числі, зазначена позиція викладена і у п.6 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ постанови №3 від 01.03.2013 р. «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», згідно до якої при цьому суди мають виходити з того, що згідно зі ст.13 і 14 Конституції України, ст.ст.177, 181, 324 і главою 30 ЦК земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватно-правових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, суд має з'ясувати, є спір приватноправовим або публічно-правовим; чи виник спір із відносин, урегульованих нормами цивільного права, чи пов'язані ці відносини зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності; чи виник спір щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень при реалізації ним управлінських функцій у сфері земельних правовідносин.
Аналогічна позиція була наведена в постанові Верховного Суду України 14.02.2012 р. №21-1041во10.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що справу належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заява не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Молочанської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 про визнання незаконною бездіяльності, визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень в земельних правовідносинах та їх скасування, з підстав п.1 ч.1 ст.109 КАС України.
Роз'яснити позивачу, що заявленим ним спір необхідно вирішувати в порядку цивільного судочинства з дотриманням правил підсудності, визначених цивільно-процесуальним законодавством.
Протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали може бути подана апеляційна скарга на ухвалу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Токмацький районний суд.
Суддя/підпис/ З оригіналом згідно
Суддя Токмацького районного суду
Запорізької області ОСОБА_3