Постанова від 30.01.2017 по справі 199/7849/16-а

Справа № 199/7849/16-а

(2-а/199/9/17)

ПОСТАНОВА

іменем України

30.01.2017 року м. Дніпро

Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська Богун О.О., розглянувши одноособово справу в порядку скороченого провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську про визнання дій щодо перерахунку пенсії протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із даним позовом, в його обґрунтування посилаючись на те, що вона вийшла на пенсію державного службовця з 2004 року відповідно до Закону України «Про державну службу» з посади Завідувача Відділом освіти Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську утворене шляхом злиття управлінь Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському, Індустріальному та Самарському районах м. Дніпропетровська.

Позивач перебуває на пенсійному обліку у Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у м. Дніпропетровську.

Позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні і отримую пенсію за віком державного службовця згідно Закону України «Про державну службу» та відповідно ст.5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», цей Закон передбачає встановлення громадянам, які мають значні заслуги у сфері державної, громадської або господарської діяльності, досягнення у галузі науки, культури, освіти, охорони здоров'я, фізичної культури і спорту тощо, пенсій за особливі заслуги перед Україною.

Стаття 5. Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність: від 20 до 25 відсотків - особам, зазначеним у пунктах 6 1 7 статті 1 цього Закону.

Відповідно Наказу №22-п від 02.03.2000 року позивачу присвоєно 10 ранг Державного службовця.

Заявою від 26 вересня 2016 року, Позивач звернулася в адресу Відповідача з проханням здійснити перерахунок иенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, та на підставі довідки Відділу освіти Амур- Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради від 21.09.2016 року за № 22/2835 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним, службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Проте, листом від 27.09.2016 року № Р66/03/15 «Про відмову в перерахунку пенсії державного службовця» у вказаному було відмовлено з посиланням на зміни, внесені Прикінцевими положеннями Закону України від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», а саме в листі вказано, що з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно, зокрема до Закону України «Про державну службу».

Одночасно повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості, проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів № 865 від 31.05.2000 року, яким було затверджено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Позивач вважає дії Відповідача незаконними і такими, що порушують її законне право на розмір пенсії гарантований їй державою у відповідності до чинного законодавства України, виходячи з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, - які працюють в державних органах та їх апараті визначається Законом України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (з наступними змінами і доповненнями).

Так, статтею 37 Закону №3723-ХІІ урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції чинній на час призначення пенсії Позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави.

На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які, досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, як мають не менше 20 років стажу роботи на засадах, віднесених до категорій посад державних службовців,- незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної-плати.

3 огляду статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ (у редакції чинній на часзвернення Позивача із заявою про перерахунок пенсії ), умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцями визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії і держаного службовця визначався Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

Пунктом 4 Постанови № 865 (попередня редакція від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 865 (редакції від 25.03.2014), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності - та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року 103 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, позивач вважає, що Постановою № 865 на час звернення Позивача до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії (22.09.2016), не було викладено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч статті 37-1 Закону № 3 723-XII також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина,закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у пункті 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 року. Що чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, що органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, право Позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Відповідно до частини четверної статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне" страхування», перерахунок пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяці, в якому - пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяці, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

За таких обставин, перерахунок пенсії Позивачці належить Здійснити з 1 жовтня 2016 року, оскільки до Відповідача Позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії 22 вересня 2016 року.

На підставі викладеного позивач просить визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Дніпропетровську щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013, згідно заявленої довідки Відділу освіти Амур- Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради від 21.09.2016 року за № 22/2835; зобов»язати відповідача здійснити з 01 жовтня 2016 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням підвищенн з 01.12.2015, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особлививості проведення індексації та внесення змін до деякх нормативно-правових актів та законодавчих актів» згідно заявленої довідки Відділу освіти АНД районної у м. Дніпропетровську ради від 21.09.2016 за №22/2835; стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.

Дослідив докази, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Законом України «Про державну службу» як державному службовцю.

Вона працювала Завідуючою Відділом освіти Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську ради.

22 вересня 2016 року вона звернулася до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську з заявою про перерахунок пенсії у зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до довідки Відділу освіти Амур-Нижньодніпровської районної у м. Дніпропетровську рада від 21.09.2016 №22/2835, що відбулося з 01 грудня 2015 року згідно Постанови Кабінету Міністрів від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Проте, згідно листа Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську від 27.09.2016 позивачу в проведенні перерахунку пенсії було відмовлено та зазначено, що на підставі п.5 Прикінцеих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІвід 02.03.2015, згідно якого з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу» № 3723-XІІ від 16.12.1993.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Одночасно, пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

На момент звернення позивача до суду Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не визначені.

Також пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Ця норма права передбачала проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015 року та якими, зокрема, виключено пункт 4.

З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Згідно Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII.

Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Таким чином, враховуючи приписи статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що оскільки станом на час звернення до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» вже діяла в редакції, що не передбачає право на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати відповідних працівників, відсутні й підстави для застосування норми Закону, що втратила чинність.

Враховуючи те, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачем 22.09.2016, тобто після 01.05.2016, тобто після набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, отже Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат, суд, приймаючи до уваги результат вирішення справи, вважає що судові витрати необхідно віднести на рахунок позивача.

Керуючись ст.ст. 7-9, 11-12, 17, ст.ст. 158-163, 183-2 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Дніпропетровську про визнання дій щодо перерахунку пенсії протиправними та зобов»язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку; строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було поданою. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя