18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"27" квітня 2017 р. Справа № 925/346/17
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого -судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Козоріз О.І. за участю представників сторін: позивача - ОСОБА_1 за довіреністю, відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕСТРЕЛЛА-УКРАЇНА" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім" Черкаська продовольча компанія" про стягнення 110 566,57грн.
Заявлено позов про стягнення 110 566,57грн. за договором поставки №6 від 06.06.2016року, з яких: 107 379,46грн. основного боргу, 2878,83грн. пені та 308,28грн. 3% річних.
У судовому засіданні представник позивача подала суду заяву, у якій повідомила про часткову оплату боргу відповідачем вже в ході розгляду справи в сумі 7000 грн. , в решті позов підтримала.
Відповідач у письмовому відзиві на позов заявлені вимоги визнав повністю.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши наявні у справі докази. Встановив наступне.
« 06» червня 2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕСТРЕЛЛА-УКРАЇНА» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Черкаська продовольча компанія» (Покупець) було укладено договір поставки № 6. Згідно з умовами п.1.1. даного договору Постачальник зобов'язується поставляти Покупцеві штучні оболонки, натуральні оболонки, суміші для ковбас, делікатесів, а також кормові добавки, у кількості в асортименті та по цінам, що узгоджуються у накладних, що є невід'ємними частинами цього договору (надалі за текстом - «товар»), а Покупець зобов'язується прийняти цей «товар» та сплатити його договірну вартість.
Пунктом 1.2. даного договору Сторони дійшли згоди що дія цього Договору поширюється на будь - яку поставку, здійснену Постачальником та прийняту Покупцем, в період дії цього Договору.
Так, сторони визначили в пункті 2.5 Договору, що право власності на товар і ризики його випадкового ушкодження чи погіршення переходять в момент передачі товару та підписання видаткових накладних уповноваженими на те особами.
- На виконання договору поставки № 6 від « 06» червня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕСТРЕЛЛА -УКРАЇНА» за період січня 2017 року поставило Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Черкаська продовольча компанія» Товару, згідно пункту 1.1. даного договору, на загальну суму 118 380 грн. 60 коп., що підтверджується видатковими накладними: № 2 від 10 січня 2017 року на суму 19 319,40 грн., № 9 від 19 січня 2017 року на суму 20 250,00 грн., № 16 від 25 січня 2017 року на суму 53 582,40 грн., № 24 від 31 січня 2017 року на суму 25 228,80 грн.
Пунктом 7.1. даного договору передбачено, що Покупець зобов'язаний здійснити оплату вартості поставленого товару з відстрочкою платежу 21 (двадцять один) календарний день у безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України - якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, продавець - Товариство з обмеженою «ЕСТРЕЛЛА -УКРАЇНА» ' виконало свій обов'язок щодо передачі товару покупцю - Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Черкаська продовольча компанія», в порядку статті 664 Цивільного кодексу України.
Однак відповідач на час подачі позову здійснив лише одну оплату вартості придбаного товару в сумі 11 001,14 грн.
Згідно статті 193 Господарського кодексу України - суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначена стаття узгоджується з приписами статті 526 Цивільного кодексу України, якою встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України - боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Відповідно товариством з обмеженою відповідальністю «ЕСТРЕЛЛА -УКРАЇНА» було нараховано 308 грн. 28 коп. - 3% річних.
Згідно частини 3 статті 549 Цивільного кодексу України пенею визнається неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення зобов'язання.
Статтею 230 Господарського кодексу України визначено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно статті 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» - платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Пунктом 8.4. договору поставки № 6 від 06 червня 2016 року передбачено - за несвоєчасну оплату за товар Покупець сплачує Постачальнику пеню за кожен день прострочення у розмірі подвійної облікової ставки НБУ.
Згідно статті 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» - розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Позивачем товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Черкаська продовольча компанія» нараховано пеню у сумі 2 878 грн. 83 коп.
Вже в ході розгляду справи відповідач платіжними дорученнями від 28.03.2017 №1064, від 30.03.2017 №1088 та від 04.04.2017 №1156 сплатив позивачу 7000 грн. заявленого у позові боргу.
Відповідно до приписів п.1-1 с. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі у випадку відсутності предмету спору.
Відповідно до ст. 35 ГПК України обставини, які визнаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, можуть не доказуватися перед судом, якщо в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Таким чином суд приходить до висновку про неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за укладеним сторонами договором в частині повної та своєчасної оплати придбаного товару, а тому позов підлягає до часткового задоволення в сумі 100379,46 грн. основного боргу, 2878,83 грн. пені та 308,28 грн. річних.
В частині стягнення 7000 грн. основного боргу провадження підлягає припиненню за відсутності предмету спору.
Крім того з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення понесені останнім витрати у вигляді сплаченого судового збору.
Згідно приписів п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір” сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Тому в частині вимог, щодо яких провадження у справі припиняється, судовий збір підлягає поверненню позивачу з бюджету за заявою позивача. На час прийняття рішення така заява до суду не надходила.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,80 п.1-1, 82-85 ГПК України суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий Дім «Черкаська продовольча компанія» (вул. Смілянська, 122/1, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 37400134) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСТРЕЛЛА-УКРАЇНА» (м. Київ, вул.. Лейпцизька, 2/37, к.4, код ЄДРПОУ 40425405)- 100 379 грн. 46 коп. - основної заборгованості, 2 878 грн. 83 коп. - пені, 308 грн. 28 коп. - 3 % річних, 1553,50 грн. відшкодування витрат на оплату судового збору.
В решті позову провадження у справі припинити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 15.05.2017
СУДДЯ К.І.Довгань