Ухвала від 10.05.2017 по справі 162/57/17,2-а/162/66/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2017 рокуЛьвів№ 876/3893/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Качмара В.Я.,

суддів - Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

при секретарі судового засідання - Болюк Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 16 лютого 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У січні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області (далі - УПФ) у якому просив: визнати протиправними дії відповідача по відмові у перерахунку та виплаті пенсії з врахуванням 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ); зобов'язати УПФ провести позивачу перерахунок та виплату пенсії в межах строку позовної давності відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ із збільшенням її на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що здійснюючи перерахунок його пенсії, відповідач керувався лише Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV), чим порушив право позивача на пільговий характер розрахункової величини збільшення розміру призначеної пенсії, визначений ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ.

Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 16 лютого 2017 рокуу справі №162/57/17 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії УПФ щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ. Зобов'язано відповідача, починаючи з 21.12.2016, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку. В решті позовних вимог відмовити.

Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який в апеляційній скарзі просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити. У поданій апеляційній скарзі покликається на те, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII), яку в подальшому було перераховано згідно вимог Закону №1058-IV, а тому і збільшення пенсії за понаднормовий стаж здійснюється відповідно до вимог ст.28 цього Закону - за кожен повний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, а тому, апеляційний суд, відповідно до ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких міркувань.

Частково задовольняючи позов суд першої інстанції виходив із того, ОСОБА_2 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому порядок перерахунку його пенсії має пільговий характер та визначений в ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ.

Такі висновки цього суду є правильними з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач отримує пенсію по віку з 06.01.2009 відповідно Закону №1788-XIІ, із зниженням пенсійного віку згідно ст.55 Закону №796-ХІІ., оскільки він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії і набув пенсійного віку, що підтверджується відповідними посвідченнями (а.с.4, 5).

На даний час позивач отримує пенсію по віку, обраховану відповідно до Закону №1058-IV.

21.12.2016 ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про обрання умов, норм та порядку пенсійного забезпечення відповідно Закону №796-XII, а також про перерахунок пенсії (а.с.6).

Згідно відповіді УПФ від 27.12.2016 №739/П-01 у задоволенні заяви позивача відмовлено (а.с.7).

Не погоджуючись із такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Статтею 15 Закону №1788-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, що встановлюються або цим Законом або законом, який регулює особливості статусу таких громадян.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1788-XII або спеціальним Законом №796-XII.

З матеріалів справи видно, 21.12.2016 позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом №796-XII.

Відповідно до ст.55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону №1058-IV і цього Закону.

У ст.56 Закону №796-ХІІ передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з ч.2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше ніж 20 років чоловіки, 15 років жінки, зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.

Виходячи з викладеного можна зробити висновок про те, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ.

Водночас порядок перерахунку пенсій Законом №796-ХІІ не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч.7 ст.9 КАС.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 ч.1 ст.28 Закону №1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 ч.2 ст.28 Закону №1058-IV встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону №796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Оскільки позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, тому УПФ на момент перерахунку пенсії неправомірно визначено доплату до пенсії за понаднормативний стаж 25 років, при цьому спірну доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 20 років.

Таким чином, оскільки ОСОБА_2 призначена пенсія на умовах визначених положеннями Закону №796-ХІІ, перерахунок такої має здійснюватися за кожний рік роботи понад установлений стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік, але не вище 75% заробітку, з моменту звернення особи з заявою про такий перерахунок пенсії.

Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку. Доводи апелянта висновків суду не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області залишити без задоволення, а постанову Любешівського районного суду Волинської області від 16 лютого 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а у разі складення в повному обсязі відповідно до ч.3 ст.160 КАС - з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддя В. Я. Качмар

судді О. М. Гінда

В. В. Ніколін

Повний текст виготовлений 10 травня 2017 року.