11 травня 2017 рокуЛьвів№ 876/3927/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.,
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,
за участю секретаря судового засідання: Федак С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 21 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов"язання вчинити певні дії,-
23 березня 2011 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовною заявою до відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 01.12.2015 (т. 2 а.с. 155-156) просив:
- зобов»язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, нараховану пенсійним фондом і виплачену за 2007-2009 роки суму 923,00 грн, як одноразову індексацію до пенсії, з січня 2010 року донараховувати щомісячно до його пенсії по теперішній час;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на його користь 19383,00 грн, як ненараховану і невиплачену суму індексації його пенсії з січня 2010 року по вересень 2011 року. Дана сума складається з індексації за 2007-2009 роки;
- зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області рахувати його основну пенсію з січня 2012 року в сумі 6059,25 грн на підставі ПКМ України «Про збільшення пенсій інвалідам війни на 25 відсотків»;
- зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з квітня 2015 року рахувати його пенсію до виплати в сумі 9490,00 грн;
- зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 нарахувати підвищення до пенсії з 01.07.2012 року на 35 відсотків від основної пенсії, що складає підвищення на 2150,00 грн в місяць;
- зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести перерахунок його основної пенсії, починаючи з травня 2015 року, на підставі наданої довідки УМВС України в Закарпатській області від 05.05.2015, від грошового забезпечення по посаді, з якої він звільнений на пенсію, яка на квітень 2012 року складала 8601,77 грн, з яких від 90 % грошового забезпечення становить 7741, 50 грн;
- зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести перерахунок і рахувати його нараховану пенсію з вересня 2015 року в сумі 12280 грн, без врахування сум індексації у зв»язку із збільшенням з вересня 2015 року прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність;
- зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нарахувати до виплати його пенсію з вересня 2015 року в сумі 10740,00 грн, з урахуванням десяти мінімальних пенсій для осіб, які втратили працездатність;
- зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області суму індексації приєднувати до пенсії з наростаючим підсумком.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він працював в органах внутрішніх справ України в Закарпатській області та у вересні 1996 року був звільнений на пенсію з посади начальника фінансового економічного відділу УМВС у Закарпатській області.
На день його виходу на пенсію стаж за вислугою років склав 43 роки. Позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». З 2005 року позивачу проведено перерахунок пенсії та нарахована основна пенсія в розмірі 6145,43 грн. При цьому позивач зазначає, що з 2005 року відповідачем не було проведено жодних перерахунків та індексації пенсії.
Позивач вважає, що відповідачем порушено його право на проведення індексації пенсії з наростаючи підсумком. Також не погоджується із діями відповідача щодо одноразово нарахованої та виплаченої йому суми індексації за період з 2007-2009 роки, оскільки, на думку позивача, вказана сума підлягала нарахуванню та виплаті в подальшому з наростаючим підсумком за кожен місяць. На звернення позивача про порушення працівниками управління Пенсійного фонду Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» відповідач листом від 03.03.20-11 № 108/с00-01 роз'яснив, що суми індексації позивачу виплачені.
Водночас вважає неправомірним встановлення розміру пенсії в сумі 4847,49 грн, оскільки відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.11.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» розміри пенсій інвалідам війни, обчислені відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» збільшуються на 25 відсотків, а відтак, його основний розмір пенсії повинен становити 6059, 25 грн.
Також позивач вказує на порушення відповідачем його права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищення розміру грошового забезпечення, оскільки при проведенні перерахунку пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 відповідачем не врахована довідка, видана Головним управління МВС України в Закарпатській області, згідно якої розмір грошового забезпечення на посаді, з якої позивач був звільнений, становить 8601,77 грн. На думку позивача, розмір пенсійного забезпечення повинен становити 7741, 50 грн, що відповідає 90% від суми 8601,77 грн.
Постановою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 21 листопада 2016 року позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нараховану Пенсійним фондом та виплачену за період 2007 - 2009 роки суму в розмірі 923, 39 грн як одноразову суму індексації до пенсії ОСОБА_1 в подальшому з січня 2010 року донараховувати і виплачувати щомісячно до пенсії ОСОБА_1 з урахуванням раніше нарахованих та сплачених сум. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_1 суму ненарахованої і невиплаченої індексації пенсії за період з січня 2010 року по вересень 2011 року в розмірі 19 391, 19 грн з урахуванням раніше сплачених сум на виконання судового рішення. Зобов»язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області рахувати основну пенсію ОСОБА_1 з січня 2012 року в сумі 6 059, 25 грн. Зобов»язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсійного забезпечення ОСОБА_1 згідно Постанови Кабінету Міністрів України №355, виходячи з основного розміру пенсії в сумі 6059, 25 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вищевказаною постановою суду, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувану постанову слід визнати нечинною, а провадження у справі закрити з наступних підстав.
24 лютого 2017 року на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якому відповідач просить закрити провадження у справі в зв'язку із смертю позивача, надавши копію свідоцтва про смерть ОСОБА_1
Як вбачається із копії даного свідоцтва про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_1 серії НОМЕР_1, виданого виконавчим комітетом Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, про що ІНФОРМАЦІЯ_1 складено актовий запис № 19.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що провадження у справі слід закрити, оскільки зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області до вчинення дій стосуються виключно ОСОБА_1, а отже, спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Статтею 203 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 та 157 цього Кодексу.
Якщо судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі, виникли після його ухвалення, суд апеляційної інстанції визнає таке рішення нечинним і закриває провадження у справі.
Дослідивши і надавши оцінку оскаржуваній постанові Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 21 листопада 2016 року в даній справі, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв законну та обґрунтовану постанову, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі (смерть позивача), виникли після її прийняття, тому відповідно до ч.2 ст.203 Кодексу адміністративного судочинства України таку постанову слід визнати нечинною та закрити провадження у справі.
Керуючись пунктом 5 частини 1 статті 157, частиною 3 статті 160, статтями 195, 196, пунктом 5 частини 1 статті 198, частиною 2 статті 203, пунктом 5 частини 1 статті 205, статтями 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області задовольнити частково, постанову Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 21 листопада 2016 року у справі № 2а-1882/11 - визнати нечинною, а провадження у справі закрити.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя І. В. Глушко
судді О. О. Большакова
В. Я. Макарик
Ухвала складена в повному обсязі 11.05.2017.