Справа: № 760/14782/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Українець В.В. Суддя-доповідач: Губська О.А.
Іменем України
11 травня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Губської О.А.
суддів: Парінова А.Б., Ключковича В.Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у місті Києві на постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 20 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, у якому просив: визнати дії відповідача щодо відмови здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності (2-я група), категорії 1, в розмірі фактичних збитків як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС, із врахуванням відомостей про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС та середньомісячної заробітної плати за основним місцем роботи у 1987 році, які містяться у довідці № 19 від 19.08.2015, виданій ПАТ «Ремторгустаткування», починаючи з 11.04.2016, - протиправними. Зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплачувати пенсію по 2-й групі інвалідності, пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 1, у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження в період з 01.07.1987 по 09.07.1987 включно, із врахуванням відомостей про заробітну плату за роботу у зоні відчуження ЧАЕС та середньомісячної заробітної плати за основним місцем роботи у 1987 році, які містяться у довідці № 19 від 19.08.2015, виданій ПАТ «Ремторгустаткування» та наявних документів в пенсійній справі, починаючи з 11.04.2016.
Постановою Солом'янського районного суду міста Києва від 20 лютого 2017 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі відповідач просить зазначене рішення скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні вимог позивача, при цьому вказує на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, прийняте в порядку скороченого провадження за правилами ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України), то апеляційний розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції виходить із таких фактичних обставин.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом ІІ групи, інвалідність пов'язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
11.04.2016 позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 у розмірі відшкодування фактичних збитків, надавши довідку ПАТ «Ремторгустаткування» від 26.02.2015 № 4 про заробітну плату, одержану особою за роботу в населених пунктах м. Чорнобиль.
Листом від 19.05.2016 № 304/02 З-70 відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача в розмірі фактичних збитків, мотивувавши відмову тим, що при роботі вахтовим методом, як у даному випадку, видається звичайна довідка про заробітну плату для обчислення пенсії, тобто без розшифровки сум оплати праці, водночас, у довідці від 26.02.2015 № 4, наданій ПАТ «Ремторгустаткування», розшифровано суми заробітної плати, а тому здійснювати перерахунок пенсії в розмірі фактичних збитків з урахуванням такої довідки немає законних підстав.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернулася до суду.
Задовольняючи позов, суд попередньої інстанції мотивував своє рішення тим, що відмова відповідача в перерахунку пенсії позивачу є незаконною.
Перевіривши правову оцінку обставин справи, повноту їх встановлення та правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права, з урахуванням доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Згідно з частиною четвертою статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабміну України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабміну № 112 від 25.03.2014 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно якого визначено механізм обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання (далі за текстом - Порядок).
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків
Відповідно підпункту 4 пункту 3 Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що якщо робота проводилася вахтовим методом, визначення тривалості роботи у зоні відчуження і заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється виходячи з того, що одна повна вахта (не менш як 14 робочих днів підряд) вважається повним місяцем.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Пенсійного фонду № 22-1 від 25.11.2005 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Верховний Суд України в постанові від 15 грудня 2015 року (справа № 2-а/576/29/14) вказав на те, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
У матеріалах справи міститься довідка від 26.02.2015, видана ПАТ «Ремторгустаткування», про заробітну плату, одержану особою за роботу в населених пунктах м. Чорнобиль, з якої встановлено, що ОСОБА_2 працював в м. Чорнобиль з 26 червня 1987 року по 30 червня 1987 року та з 01 липня 1987 року по 09 липня 1987 року за місцем роботи КВО «Ремторгустаткування» та йому була виплачена заробітна плата у розмірі 719 крб. 27 коп. з урахуванням коефіцієнту 2; 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 2207-7.
Під час вирішення спору встановлено, що зазначені обставини підтверджуються первинними документами. В тому числі відповідач підтверджує те, що в пенсійній справі позивача зберігаються: копія особової картки № 3695/6, ксерокопія посвідчення про відрядження № 90, на термін з 25.06.1987 р. по 09.07.1987р. у місто Чорнобиль. Авансовий звіт № 90 від 13.07.1987 р., де в завданні зазначено вахтове чергування по технічному обслуговуванню та ремонту підприємств торгівлі та громадського харчування у зоні ЧАЕС, копія наказу від 25.06.1987р. № 337/л про відрядження у зону ЧАЕС для виконання вахтеного чергування терміном на 15 днів з 25.06.1987р.-09.07.1987р., копія особового рахунку, з ксерокопії табелів робочого часу за липень 1987р., довідка про заробітну плату, яка видана ПАТ «РЕМТОРЕУСТАТКУВАННЯ» від 19.08.2015 р. № 19, за період роботи з 01.07.1987 по 09.07.1987рр. в місті Чорнобиль.
Оскільки наявними у справі матеріалами, в тому числі первинними документами, беззаперечно підтверджуються обставини нарахування позивачеві заробітної плати під час роботи у м. Чорнобиль у вказані періоди, то висновок суду про наявність правових підстав для задоволення позову є правильним.
Водночас, на думку колегії суддів, наведені пенсійним органом у його листі від 19.05.2016 № 304/02 З-70 мотиви відмови у здійсненні такого перерахунку, а саме, що при роботі вахтовим методом видається звичайна довідка про заробітну плату для обчислення пенсії, тобто без розшифровки сум оплати праці, водночас, у довідці від 26.02.2015 № 4, наданій ПАТ «Ремторгустаткування», розшифровано суми заробітної плати, є безпідставними та нормативно необґрунтованими.
Апеляційний суд відхиляє доводи скаржника з приводу того, що подана позивачем заява про перерахунок пенсії не відповідає затвердженій формі такої заяви, з огляду на те, що це не було підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача, про що свідчить зміст названого листа управління 19.05.2016 № 304/02 З-70.
За вказаних обставин, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення вимог позивача є правильним, а прийняте ним рішення - законним і обґрунтованим, при цьому апеляційний суд враховує, що
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На думку колегії суддів, суд першої інстанції при вирішенні спору правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, водночас, відповідачем не доведено підстав для його скасування, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись статтями 160, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у місті Києві на постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 20 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення, а постанову Солом'янського районного суду міста Києва від 20 лютого 2017 року - без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо його було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 статті 254 КАС України).
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає (ч. 10 ст. 183-2 КАС України).
Головуючий суддяО.А. Губська
СуддяА.Б. Парінов
СуддяВ.Ю. Ключкович
Головуючий суддя Губська О.А.
Судді: Парінов А.Б.
Ключкович В.Ю.