10 травня 2017 рокусправа № 804/3873/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.
суддів: Білак С.В. Шальєвої В.А.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.
За участю представників:
Позивача - Чернілевська І.В. ( довіреність від 01.03.2017 року)
Відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року
у справі № 804/3873/16
за позовом Приватного акціонерного товариства "Макіївський завод "Лазер"
до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області
про скасування наказу,-
У червні 2016 року Приватне акціонерне товариство "Макіївський завод "Лазер" звернулося до суду з адміністративним позовом до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області в якому просить скасувати наказ від 23.05.2016 р. №2184 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Макіївський завод "Лазер".
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги вказує на те, що Сертифікат Торгово-промислової палати обов'язково повинен містити конкретний період часу протягом якого мали місце надзвичайні, невідворотні та непередбачувані обставини (події), що об'єктивно вплинули на виконання конкретним платником податків у вказаному періоді певного податкового обов'язку зі сплати податків. Крім того, зазначає, що посилання в наданому підприємству Сертифікату про настання обставин непереборної сили відповідно до п. 100.4 і п. 100.5 статті 100 ПКУ не є підставою для списання безнадійного податкового боргу відповідно до ст. 101 ПКУ.
В судовому засіданні представник позивача проти апеляційної скарги заперечив, вважають рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу безпідставною. Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Дослідивши письмові матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заперечення на неї та пояснення представника позивача, колегія суддів встановила наступне.
Відповідно до Витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.12.2015року відносно Приватного акціонерного товариства "Макіївський завод "Лазер", 19.01.2015року Макіївським міським управлінням юстиції Донецької області здійснена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи. Місцезнаходження вказаної юридичної особи: Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Карла Маркса, буд.96, корп.1, кв.42.
Податковим органом на підставі п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України та доповідної записки першого заступника начальника Орди Д.В., прийнято наказ №218 від 23.05.2016 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ "ПП Трейдстоун" за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року, ТОВ "Профіт Партнер" за період з 01.06.2014 року по 30.06.2014 року, ТОВ "Касторс" за період з 01.10.2014 по 30.10.2014" тривалістю 5 робочих днів.
Західно-Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на адресу ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" направлено запит від 12.04.2016 року №7578/10/04-10-14-00 про надання пояснень та документальних підтверджень щодо взаємовідносин з ТОВ "ПП Трейдстоун" за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року, ТОВ "Профіт Партнер" за період з 01.06.2014 року по 30.06.2014 року, ТОВ "Касторс" за період з 01.10.2014 по 30.10.2014., який отримано 13.05.2016 року.
13.05.2016 р. ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" звернувся до відповідача з заявою вих. №13/05, у якій повідомив про неможливість відновлення втрачених первинних документів при цьому просив надати строк для відновлення первинних документів у зв'язку з їх втратою під час перевезення з зони проведення АТО до пункту, підконтрольному Україні.
Крім того, позивач надав Сертифікат № 4197 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 30.04.2015р. № 663/12.12-03 відповідно до якого форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема: акти тероризму, військові дії на території донецької області (вилучення та знищення документації підприємства озброєними людьми.) Приватному акціонерному товариству "Макіївський завод "Лазер". Місцезнаходження до 26.01.2015р. - за адресою селище міського типу Свердлове м.Макіївка Донецької області; з 26.01.2015р. - за адресою Дніпропетровська область, м.Павлоград, вул.Карла Маркса, буд.96, корп..1, кв.42.; та здійснює господарську діяльність на території міста Павлоград Дніпропетровської області та м.Макіївка, Донецької області (за попереднім місцем реєстрації знаходяться виробничі потужності).
Також, у Сертифікаті зазначено, що відповідно до п.100.4-100.5 Податкового кодексу України, Постанови КМУ від 27.12.2010р. № 1235 "Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу"; Указу Президента України від 14.04.20104р. №405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.20104р. "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України"; Інформації Антитерористичного центру при Службі безпеки України, а якою з травня 2014р. та впродовж до поточної дати місто Макіївка не контролюється органами державної влади.
Однак, незважаючи на вищезазначені обставини Західно-Донбаської ОДПІ прийнято наказ від 23.05.2016 р. №218 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ "Макіївський завод "Лазер" з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ "ПП Трейдстоун" за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року, ТОВ "Профіт Партнер" за період з 01.06.2014 року по 30.06.2014 року, ТОВ "Касторс" за період з 01.10.2014 по 30.10.2014".
Відповідно до акту від 24.05.2016 р. №11, підписаного сторонами у справі, посадову особу Західно-Донбаської ОДПІ не було допущено до перевірки у зв'язку з непред'явленням службового посвідчення особи, яка зазначена в направленні на перевірку.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 10 Закону № 1669-VII, протягом терміну дії цього Закону, єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили, що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. Позивачем було здійснено звернення до Торгово-промислової палати України щодо засвідчення форс-мажорних обставин та отримано відповідний Сертифікат.
Спірним питанням зазначеного позову є правомірність проведення позапланової перевірки за наявності настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" ( далі Закон № 1669-VII).
Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім п. 4 ст. 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
За положеннями статті першої цього Закону період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Пунктом 5 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 жовтня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014 у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
На виконання абзацу 3 п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».
З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснював господарську діяльність в місці, яке згідно розпоряджень Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053-р та від 02 грудня 2015 року №1275-р, відноситься до затвердженого переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно до ст. 10 Закону № 1669-VII, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Відносно посилань відповідача на той факт, що Сертифікат є документом який лише надає право на розсрочення або відстрочення податкового боргу на підставі п. 100.4 і п.100.5 ст. 100 ПК України, колегія суддів зазначає, оскільки головною метою Сертифікату є засвідчення Торгово-промисловою палатою України настання обставин непереборної сили для заявника при здійсненні господарської діяльності на території м. Донецька та дотриманні законодавства України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, а проведення перевірки стосується саме оподаткування та валютного контролю.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанцій, є законним і не підлягає скасуванню, оскільки судом першої інстанції, всебічно перевіривши обставини справи, вирішено спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; а також повно відображено обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року у справі № 804/3873/16 - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Повний текст ухвали виготовлено 11.05.2017 року.
Головуючий: Н.А. Олефіренко
Суддя: С.В. Білак
Суддя: В.А. Шальєва