Постанова від 11.05.2017 по справі 404/7618/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2017 рокусправа № 404/7618/16-а (2-а/404/1387/16)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Чумака С. Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Кіровського районного суду м.Кіровограда від 08 грудня 2016 року у справі № 404/7618/16-а за позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач 25.11.2016 року звернулась до Кіровського районного суду м.Кіровограда з позовом до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області, в якому просила визнати рішення відповідача від 09.11.2016 року №193692 про відмову їй у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців протиправним, скасувати його та зобов'язати відповідача провести з 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі довідки департаменту фінансів Кіровоградської обласної державної адміністрації від 01.11.2016 року №04.1-26/1742/1 (в частині визначення посадового окладу, рангу, вислуги років), та довідки від 04.04.2008 року №03-01-20/901 (в частині визначення надбавки та премії) із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 90% та здійснити виплати з урахуванням отриманих сум.

Ухвалою Кіровського районного суду м.Кіровограда від 08 грудня 2016 року адміністративний позов за період з 01.05.2016 року по 24.05.2016 року залишено без розгляду. Вказана ухвала сторонами не оскаржувалась.

Постановою Кіровського районного суду м.Кіровограда від 08 грудня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано рішення Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області від 09.11.2016.2016 року №193692 про відмову у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців ОСОБА_1, протиправним, скасовано.

Зобов'язано Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області провести з 25.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців на підставі довідки департаменту фінансів Кіровоградської обласної державної адміністрації від 01.11.2016 року №04.1-26/1742/1 (в частині визначення посадового окладу, рангу, вислуги років), та довідки від 04.04.2008 року № 03-01-20/901 (в частині визначення надбавки та премії) із збереженням проценту для розрахунку пенсії від заробітку - 90% та здійснити виплати з урахуванням отриманих сум.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Пунктом 3 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2.

Постанова Кіровського районного суду м.Кіровограда від 08 грудня 2016 року прийнята у порядку скороченого провадження за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 2 частини першої статті 183-2 КАС України, а тому суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути зазначену справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1, перебуває на обліку в Кіровоградському об'єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Кіровоградської області та з 13.02.2005 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 90% від суми заробітної плати за посадою начальника відділу головного фінансового управління Кіровоградської обласної державної адміністрації.

09.11.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського об'єднаного УПФУ із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця відповідно до довідки про складові заробітної плати (а.с.10-11).

Пенсійний орган своїм рішенням №193698 від 09.11.2016 року відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з посиланням на те, що чинним законодавством на теперішній час перерахунків пенсії державним службовцям не передбачено (а.с. 17- 18).

Не погодившись з таким рішенням пенсійного органу, ОСОБА_1 оскаржила його до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що визнання Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VII правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянин Конституційним Судом України вважається скасуванням або обмеженням цих прав свобод (Рішення КСУ справа №1-28/2008), а безпідставне поширення його дії на нове законодавство, є порушенням ст.58 Конституції України.

Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції на момент призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У відповідності до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Як зазначалося вище, позивач з 13.02.2005 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ в розмірі 90% від суми заробітної плати за посадою начальника відділу головного фінансового управління Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки департаменту фінансів Кіровоградської обласної державної адміністрації від 04.04.2008 року №03-01-20/901 проведений пенсійним органом за заявою пенсіонера своєчасно з урахуванням всіх складових заробітної плати позивача, що підтверджується розпорядженням відповідача від 05.05.2008 року (а.с.103, 106), а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу за вказаною довідкою.

До 01.05.2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульовано зазначеними нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII.

З 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII.

У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01.05.2016 року Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Отже, враховуючи приписи статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції не вірно встановлені обставини справи та постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що у відповідності до статті 202 КАС України є підставою для скасування рішення першої інстанції з прийняттям нового рішення.

Відповідно до частини десятої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись статтями 160, 167, 183-2, 184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на постанову Кіровського районного суду м.Кіровограда від 08 грудня 2016 року у справі № 404/7618/16-а задовольнити.

Постанову Кіровського районного суду м.Кіровограда від 08 грудня 2016 року у справі № 404/7618/16-а скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Кіровоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: І.В. Юрко

Суддя: С.В. Білак

Суддя: С.Ю. Чумак