Ухвала від 04.04.2017 по справі 804/8956/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2017 рокусправа № 804/8956/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.

суддів: Кругового О.О. Лукманової О.М.

за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2016 р. по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Атестаційної комісії №16 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

13.12.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Атестаційної комісії №16 Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, де посилаючись на те, що 07.11.2015 р., разом з присвоєнням спеціального звання старшого сержанта поліції в порядку переатестування призначений на посаду поліцейським Криворізького відділу поліції. 16.09.2016 р. проведено атестування ОСОБА_1 та прийнято рішення - визнано таким, що не відповідає займаній посаді та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. Оскільки з даним висновком не згідний, звернувся до суду та просить визнати неправомірним рішення про проведення атестації поліцейського Криворізького відділу поліції ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області ОСОБА_1 та визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) атестаційної комісії №16 ГУ Національної поліцїї в Дніпропетровській області щодо ОСОБА_1, що зазначене в атестаційному листі в розділі 1У «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме, « 4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність».

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2016 р. адміністративний позов задоволений частково.

Не погодившись з рішенням суду, ГУ Національної поліції України в Дніпропетровській області подали апеляційну скаргу, де просили скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2016 р., прийняти нову постанову, де відмовити в задоволенні позову.

В судове засідання апеляційної інстанції особи, які приймають участь у справі, до суду не з'явилися, про дату слухання справи повідомлені належним чином.

Відповідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, а також, оцінивши докази по справі, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що наказом ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області № 1 о/с від 07.11.2015 р. «По особовому складу», відповідно до п.п.9 та 12 розділу Х1 Закону України «Про Національну поліцію» призначено таких, що прибули з Міністерства внутрішніх справ, з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування та з установленням посадових окладів згідно штатного розпису, з 07 листопада 2015 р. ОСОБА_1, який мав спеціальне звання прапорщика міліції, поліцейським Криворізького відділу поліції, присвоївши йому спеціальне звання старший сержант поліції.

Наказом ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області № 458 від 23.02.2016 р. «Про проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області», з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри при визначенні на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, керуючись ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію» та вимогами Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС від 17.11.2015 р. № 1465, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 18.11.2015 р. за № 1445/27890, наказано провести організаційно з- практичні заходи щодо підготовки до проведення атестування поліцейських та створено атестаційні комісії.

Наказом ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області № 2356 від 23.08.2016 р. оголошено персональний склад атестаційних комісій.

Згідно атестаційного листа від 29.02.2016 р., за висновком Начальника відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_2 - ОСОБА_1, старший сержант поліції, поліцейський Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області характеризується позитивно, та за висновком прямого керівника - начальника Криворізького відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області полковника поліції В.В. Лютого - займаній посаді відповідає.

За результатами тестування: тестування загальних навичок 24/60; професійне тестування 22/60.

Висновок атестаційної комісії від 16.09.2016 р.: 4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

З матеріалів справи вбачається, що атестаційною комісією під час проведення атестування було досліджено атестаційний лист та інші матеріали, що зібрано на особу, яка проходить атестування, а саме: Декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік; Послужний список; інформаційну довідку; довідку щодо персональних результатів службової діяльності старшого сержанта поліції ОСОБА_1 поліцейського (патрульної поліції) Криворізького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області з 07.11.2015 р. по 01.05.2016 р., довідку про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» від 06.11.2015 р.

Відповідно довідки про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» встановлено, що вказані у Декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік достовірні відомості щодо наявності майна (майнових прав), набутого ним за час перебування на посадах, визначених у п.п. 1-10 частини 1 ст.2 Закону України «Про очищення влади», що відповідає наявній податковій інформації про майно (майнові права) ОСОБА_1

Протокол засідання ОП№ 15.00035777.0072467 від 16.09.2016 р. свідчить про те, що атестаційною комісією №16 під час проведення атестування ОСОБА_1 було досліджено атестаційний лист та інші матеріали, які було зібрано на особу, яка проходить атестування, а саме: Декларацію про доходи; послужний список (форма1); Інформаційну довідку; Висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст. 5 ЗУ «Про очищення влади»; Інформацію з відкритих джерел. Членами комісії були поставлені ОСОБА_1 питання, які стосувалися професійної діяльності поліцейського та мотивації особи щодо подальшого проходження служби у Національній поліції та інше.

За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення Головою атестаційної комісії №16 поставлено на голосування рішення: а саме, займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.

Мотивація рішення атестаційної комісії №16 Національної поліції України від 16.09.2016 відносно ОСОБА_1: низький рівень теоретичних знань, не знає пунктів ПДР; 35 ст Закону України «Про Національну поліцію, КУпАП, ККУУ, 46 ст. Закону України «Про Національну поліцію».

Статтею 58 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що «1. Призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.

2. Строкове призначення здійснюється в разі заміщення посади поліцейського на період відсутності особи, за якою відповідно до закону зберігається посада поліцейського, та посад, призначенню на які передує укладення контракту».

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 призначений на посаду безстроково, оскільки доказів призначення тимчасово відповідачем не надано.

Крім того, відповідно статті 57 Закону України «Про Національну поліцію» « 1. Атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.

2. Атестування поліцейських проводиться:

1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;

2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;

3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність»..

Суд апеляційної інстанції зазначає, що підстави для проведення атестування працівників поліції є вичерпними.

Крім того, Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженою наказом МВС України № 1465 від 17.11.2015 р. встановлено, що «2. Керівники всіх рівнів зобов'язані забезпечити атестування на високому організаційному та правовому рівні з додержанням принципу відкритості (крім випадків, установлених законом) та об'єктивності в оцінці службової діяльності поліцейських, які атестуються.11. Атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування.12. …Атестаційна комісія за підписом голови має право робити відповідно до законодавства запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності поліцейського, який атестується.…15. Атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків:… .16. Атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії:1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій);2) показники службової діяльності;3) рівень теоретичних знань та професійних якостей;4) оцінки з професійної і фізичної підготовки;5) наявність заохочень;6) наявність дисциплінарних стягнень;…».

Як вбачається зі змісту вказаної Інструкції, атестаційна комісія наділена необмеженими повноваженнями щодо зібрання та використання джерел інформації стосовно поліцейського і повинна приймати рішення в сукупності, а не тільки за результатом тестування та бесіди, та, як слідує з матеріалів справи, зібрана інформація характеризує позивача позитивно, а рішення атестаційної комісіїї не є об'єктивним, тобто прийнятим з врахуванням всієї наявної інформації, а, лише, суб'єктивним, не підтвердженим наявними в справі доказами.

Також суд апеляційної інстанції зазначає, що атестаційною комісією не враховано той факт, що ОСОБА_1 дисциплінарних стягнень не має, двічі заохочувався, пройшов перевірку згідно Закону України «Про очищення влади», відповідно висновку безпосереднього прямого керівника - ОСОБА_1 відповідає займаній посаді.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що ані Закон України "Про Національну поліцію", ані Інструкція № 1465 не наділяють членів атестаційних комісій правом вирішувати питання можливості перебування особи на службі в поліції виключно на підставі власного, суб'єктивного її сприйняття, оскільки такий підхід до оцінювання може призвести до прийняття необ'єктивних, необґрунтованих і, як наслідок, неправомірних рішень.

Варто також зазначити, що будь-який орган державної влади зобов'язаний діяти виключно у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19 Конституції України). Неухильне виконання зазначеної норми Основного закону держави є гарантією дотримання принципу верховенства права та положень, закріплених в Європейській конвенції про захист прав та основоположних свобод людини.

За таких обставин суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1, оскільки відповідачами, всупереч ч.2 ст.71 КАС України, не доведено правомірність свого рішення.

Крім того, при подачі апеляційної скарги відповідачем не сплачено судовий збір, що підлягає стягненню.

На підставі вищевикладеного суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - залишити без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст, ст.205. 207 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2016 р. - залишити без змін.

Стягнути з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 606,32 грн., здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м.Києві (м.Київ) (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві; Код банку отримувача (МФО): 820019; Рахунок отримувача: 31215256700001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня викладення повного тексту згідно ст.ст. 211-212 КАС України.

Головуючий: Л.А. Божко

Суддя: О.О. Круговий

Суддя: О.М. Лукманова