12 травня 2017 року Р і в н е №817/674/17
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Друзенко Н.В., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
доУправління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради
про скасування запису про державну реєстрацію,
10.05.2017 до Рівненського окружного адміністративного суду надійшов направлений засобами поштового зв'язку адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, в якому позивач просить скасувати запис про право власності №4011390 розділу, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 252266456250, про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий НОМЕР_1 площею 0,0085 га.
Відповідно до частини другої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Перевіряючи пред'явлений позов на його відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, суддя констатує, що на вказаний публічно-правовий спір поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Однак, крім перевірки питання адміністративної юрисдикції, суддя повинна перевірити і дотримання правил підсудності. Підсудність в адміністративному судочинстві - це розмежування компетенції між окремими ланками системи адміністративних судів і між адміністративними судами однієї ланки щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції. Місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди - це місцеві адміністративні суди, які є судами першої інстанції, тобто судами однієї ланки. При цьому, предметна підсудність адміністративних справ між ними чітко розмежована нормою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Порушення правил підсудності в будь-якому випадку трактується як розгляд і вирішення справи неповноважним судом і розглядається як підстава для скасування відповідного судового рішення.
За правилами частини другої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи: 1) однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам; 2) про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
В свою чергу, за правилами пункту 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, підсудні місцевим загальним судам, як адміністративним судам.
Згідно з підпунктом 8 пункту "б" частини першої статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 (яким доповнено вказану статтю згідно із Законом №834-VIII від 26.11.2015) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, такі делеговані повноваження, як державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Рішенням Рівненської міської ради №3507 від 08.11.2013 затверджено Положення про Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, пунктом 1 якого визначено, що вказане Управління є виконавчим органом Рівненської міської ради і утворюється відповідно до Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про адміністративні послуги", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" для виконання власних (самоврядних) повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Рівненської міської ради та делегованих державою повноважень з організаційного забезпечення надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через Центр надання адміністративних послуг.
Оскільки, Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради є виконавчим органом місцевого самоврядування, то в силу вимог пункту 1 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов ОСОБА_1 про скасування запису про право власності №4011390 розділу, відкритого на об'єкт нерухомого майна з реєстраційним номером 252266456250, про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий НОМЕР_1 площею 0,0085 га, пред'явлений до вказаного Управління 10.05.2017 не підсудний Рівненському окружному адміністративному суду.
Натомість, зазначений адміністративний позов, з урахуванням визначених у частині першій статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України правил про територіальну підсудність, підсудний Рівненському міському суду Рівненської області як адміністративному суду (33028, м.Рівне, вул.Шкільна,1).
Окремо слід зауважити, що правило про предметну підсудність за вибором позивача, закріплене у частині третій статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, не може бути застосоване до адміністративного позову ОСОБА_1, позаяк вимоги про визнання протиправними дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади ним не заявлялися. З причин наявності у згаданому адміністративному позові лише однієї позовної вимоги, не може бути застосоване і аналогічне правило, закріплене у частині першій статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України.
В силу вимог пункту 6 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя повертає позовну заяву, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 у випадку повернення позовної заяви, сплачена сума судового збору повертається, але лише за клопотанням особи, яка його сплатила.
Керуючись пунктом 6 частини третьої статті 108, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради про скасування запису про право власності повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Друзенко Н.В.