Постанова від 26.04.2017 по справі 820/3522/16

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"26" квітня 2017 р. № 820/3522/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Харківського військового комісаріату Комінтернівського і Червонозаводського районів, ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій незаконними, скасування рішення ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківського військового комісаріату Комінтернівського і Червонозаводського районів, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

1. Визнати незаконними дії посадових осіб Харківського військового комісаріату Комінтернівського і Червонозаводського районів та ІНФОРМАЦІЯ_1 із затримання та призову позивача на війську службу;

2. Визнати незаконним і скасувати рішення призовної комісії Червонозаводського району, оформлене Протоколом №33 від 22.06.2016 р. про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , придатним до військової служби за станом здоров'я, призов на військову службу в радіотехнічній частині та зарахування до команди №47.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення щодо визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби та призов його на військову службу не відповідає вимогам закону, оскільки прийняте за відсутності передбачених підстав.

Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідачі, ІНФОРМАЦІЯ_3 та Харківського військового комісаріату Комінтернівського і Червонозаводського районів, з поданим позовом не погодилися, надали свої письмові заперечення, зазначивши, що у спірних правовідносинах діяли у межах повноважень, а спірне рішення є законним і обґрунтованим, прийнятим за наявності передбачених законом підстав.

Суд, з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.

Вивчивши доводи позову і заперечень проти позову, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, проаналізувавши норми матеріального права, котрі врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , згідно відмітки про зареєстроване місце проживання у паспорті громадянина України, зареєстрований у м. Донецьку.

22.06.2016 р., під час перебування в м. Харкові, позивача працівниками поліції було доставлено до Харківського військового комісаріату Комінтернівського і Червонозаводського районів для постановки на тимчасовий облік як переселенця з іншої місцевості. У ході оформлення документів працівниками військового комісаріату було з'ясовано, що позивач є особою призовного віку.

Згідно довідки №2/78 від 22.06.2016 р. ОСОБА_1 пройшов медичний огляд на районній призовній дільниці Комінтернівського ОРВК м. Харкова і був визнаний придатним до військової служби.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії витягу з протоколу №33 від 22.06.2016 р., ОСОБА_1 рішенням призовної комісії визнано придатним до військової служби за станом здоров'я згідно наказу Міністерства оборони України №402-2008 р.; призвано на строкову військову службу в радіотехнічнізгідно ч.1 ст. 15 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", зараховано до команди №47.

З пояснень представників відповідачів у ході розгляду справи судом встановлено, що підставою для вчинення спірних дій та прийняття оскаржуваного рішення були положення ст. 15 та ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а саме висновок щодо того, що позивач, будучи переселенцем з міста Донецька і знаходячись у м. Харкові понад 2 місяці, зобов'язаний був у семиденний строк прибути до військового комісаріату за місцем проживання для взяття на військовий облік. Також, згідно п. 46 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом (затверджено Постановою КМУ №352 від 21.03.2002 р.), у разі вибуття призовників без зняття з військового обліку або неприбуття їх для взяття на військовий облік за новим місцем проживання військові комісаріати повинні вживати негайних заходів до розшуку таких призовників через батьків, органи внутрішніх справ, навчальні заклади та інші організації.

Перевіряючи висновки відповідачів, покладені в основу спірних дій та рішень, на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд встановив, що правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, та затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.

Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям (п. 1.1. розділу I Положення).

Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).

Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, отоларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Згідно п. 1.2. розділу 2 Положення, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

У силу п. 2 п. п. 2.1. глави 2 розділу I Положення, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

До статті 64 «Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби» включено: хвороби хребта (дорсопатії) та їх наслідки M40 - M54 (кіфоз і лордоз, сколіоз, остеохондроз хребта, спондилоліз, спондилолістез, ураження міжхребцевих дисків, інші дорсопатії). а) зі значними порушеннями функцій - непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку; б) з помірними порушеннями функцій - непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час (непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально); в) з незначними порушеннями функцій - непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час (придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально ); г) за наявності об'єктивних даних без порушень функцій - придатні.

Судом встановлено, що в порушення вимог Положення про військово-лікарську експертизу, у картці обстеження та медичного огляду відсутні аналізи крові та сечі, групи крові та резусу фактору, флюорографії органів грудної клітини, відсутній підпис позивача, що свідчить про неповний медичний огляд, що унеможливлює визначення ступеня придатності до військової служби позивача.

Щодо посилань відповідачів на положення ст. 15 і ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" суд зазначає наступне.

Так, ч. 8 ст. 15 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" визначено, що після набрання чинності Указом Президента України щодо проведення чергового призову: призовники, яким надійшла повістка районного (міського) військового комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов'язані прибути в пункт і у строк, зазначені в повістці; у разі якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов'язані з'явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України; призовники, які змінили місце проживання, зобов'язані в семиденний строк прибути до районного (міського) військового комісаріату за новим місцем проживання для взяття на військовий облік; керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форм власності на вимогу військових комісаріатів забезпечують своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.

Згідно ч. 1 ст. 37 згаданого Закону, взяттю на військовий облік призовників та військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України: 1) на військовий облік призовників: приписані до призовних дільниць; які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць.

Між тим, відповідачами у ході розгляду справи не пояснено, яким чином було зроблено висновок щодо розповсюдження дії викладених норм на ОСОБА_1 , а саме щодо того, що до м. Харкова він прибув на нове місце проживання і що ця подія мала місце більше ніж за сім днів до дати прийняття спірного рішення - 22.06.2016 р.

Судом встановлено і не заперечувалося представниками відповідачів в ході розгляду справи, що обставини перетину позивачем лінії розмежування у ході прийняття спірного рішення не досліджувалися.

На виконання вимог ч. 4 ст. 11 КАС України судом, з метою забезпечення повноти та всебічності з'ясування обставин спірних правовідносин, було витребувано від Головного управління державної прикордонної служби в м. Києві та від Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України інформацію, чи перетинав гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_1 , кордони Донецької та Луганської областей України в термін з 01.05.2016 року по 01.07.2016 року включно, з метою виїзду з Донецької та Луганської областей України та в'їзду до Харківської області України.

Згідно наданих відповідей, інформація щодо перетину ОСОБА_1 кордонів Донецької і Луганської областей України у період з 01.05.2016 р. по 01.07.2016 р. відсутня.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку щодо невідповідності рішення про визнання позивача придатним до військової служби та призов на військову службу вимогам Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

У свою чергу, згідно п. 46 Положення про підготовку і проведення призову громадян України на військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом (затверджено Постановою КМУ №352 від 21.03.2002 р.), де зазначено, що у разі вибуття призовників без зняття з військового обліку або неприбуття їх для взяття на військовий облік за новим місцем проживання військові комісаріати повинні вживати негайних заходів до розшуку таких призовників через батьків, органи внутрішніх справ, навчальні заклади та інші організації, підстави для визнання протиправними дій відповідачів у спірних правовідносинах відсутні.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За приписами ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківського військового комісаріату Комінтернівського і Червонозаводського районів, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій незаконними, скасування рішення - задовольнити частково.

Скасувати рішення призовної комісії Червонозаводського району, оформлене Протоколом №33 від 22.06.2016 р. про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , придатним до військової служби за станом здоров'я, призов на військову службу в радіотехнічній частині та зарахування до команди №47.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Спірідонов М.О.