Копія
Справа № 822/911/17
11 травня 2017 року 12:10м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.
при секретаріБачку А.М.
за участі:представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання відмови та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області в якому просить:
- визнати лист №3570/10/22-01-04-73 від 20.03.2017 року, щодо повернення головним управлінням Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, поданої заяви (рапорту) з додатками, щодо нарахування одноразової грошової допомоги ОСОБА_3, без розгляду - протиправним та таким, що не відповідає вимогам Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постанвою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850;
- визнати бездіяльність головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області, щодо не подання до Державної фіскальної служби України у 15-ти денний строк з дня реєстрації заяви (рапорту), висновку щодо виплати грошової допомоги разом з підтверджуючими документами, які додані до заяви - протиправною та зобов'язати головне управління Державної фіскальної служби в Хмельницькій області повторно прийняти документи та надіслати до Державної фіскальної служби України, висновок щодо нарахування та виплати грошової допомоги, у зв'язку з встановленням III групи інвалідності, відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-XII, а також Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 у 150-ти кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після звільнення з органів податкової міліції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області за станом здоров'я, йому встановлено ІІI групу інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ України. В подальшому ним було подано заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності. Проте у такій виплаті йому відмовлено. Вважаючи таку відмову протиправною, звернувся з позовом до суду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задоволити.
Представник відповідача у судовому засіданні та наданих письмових запереченнях просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що згідно наказу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 11.04.2016 року №100-о старшого прапорщика податкової міліції ОСОБА_3 помічника оперуповноваженого штабу оперативного управління ГУ ДФС у Хмельницькій області 12 квітня 2016 року звільнено з органів податкової міліції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області за пп. «Б» п.63 (через хворобу).
Згідно довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках від 18.04.2016 року, ступінь втрати професійної працездатності у позивача становить 40%, а згідно висновку МСЕК від 18.04.2016 року №0720782 ОСОБА_3 встановлена III група інвалідності, де зазначено що захворювання пов'язане з проходженням служби в ОВС.
Позивач 03.03.2017 року звернувся до ГУ ДФС у Хмельницькій області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням захворювання, що спричинило інвалідність у зв'язку з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
На поштову адресу представника позивача 20.03.2017 року надійшов лист №3570/10/22-01-04-73 від Головного управління ДФС у Хмельницькій області в якому зазначено, що позивачу у такій виплаті відмовлено, оскільки відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" від 02.08.2015 року №580-VIII, 07 листопада 2015 року Закон України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-XII втратив чинність, тому готувати висновки про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням групи інвалідності та втратою працездатності колишнім працівникам податкової міліції після вказаної дати законні підстави відсутні. Вказано, що призначення та виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням групи інвалідності, може бути розглянуто тільки після внесення змін до нормативно - правових актів, щодо правового та соціального захисту осіб начальницького та рядового складу податкової міліції та членів їх сімей.
Згідно із частиною шостою статті 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції від 13 лютого 2015 року, який набрав чинності 12 березня 2015 року) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 707 (далі - Порядок №707).
Пунктом 5 Порядку №707 визначено, що для виплати грошової допомоги в разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи установлення групи інвалідності працівник міліції, податкової міліції подає органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби за місцем проходження служби: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги згідно з додатком; довідку медико-соціальної експертної комісії щодо визначення ступеня втрати працездатності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва) та (або) установлення групи інвалідності; довідку про грошове забезпечення; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові, видачу документа та місце реєстрації (довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про місце реєстрації або місце перебування заявника); копію ідентифікаційного номера.
Відповідно до пункту 7 Порядку №707 орган внутрішніх справ, орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, подає МВС та ДПА у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).
МВС та ДПА у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник міліції, податкової міліції, для проведення виплати.
Виплата грошової допомоги працівнику міліції, податкової міліції проводиться шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку, або через касу органу внутрішніх справ, органу державної податкової служби, у разі його загибелі (смерті) членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - його батькам та утриманцям.
Грошова допомога виплачується не пізніше двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно - правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Постанова Кабінету Міністрів України №850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції" набрала чинності 21.10.2015 року.
Частиною 2 вказаної постанови визначено, що: особам, які до набрання чинності Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015 року "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" (далі - Закон №208-VІІІ) щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №707.
З аналізу вищевказаних положень законодавства України суд дійшов висновку, що норма статті 23 Закону України " Про міліцію" не зазначає здійснення нарахування та виплату певної суми, а визначає лише порядок та умови, визначених Кабінетом Міністрів України, тобто є відсильною нормою права на Порядок КМУ № 707 від 12.05.2007 року.
Так, п.1 Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 12 травня 2007 року № 707, виокремлює два періоди інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися - під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, та у період проходження служби, що не пов'язана із безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі зі злочинністю.
Виконанням службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, є несення постової чи патрульної служби; вчинення дій із забезпечення особистої безпеки громадян, захисту їх прав і свобод, законних інтересів; припинення або запобігання злочинам та правопорушенням, охорона і забезпечення громадського порядку; виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, які їх вчинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; участь у ліквідації наслідків аварії, пожежі, катастрофи, стихійного лиха та інших надзвичайних подій (пункт 2 Порядку).
Суд зазначає, що матеріали даної адміністративної справи не містять будь-яких доказів чи відомостей, які б свідчили про проходження позивачем чи про залучення останнього до участі в антитерористичних операціях, до чергувань на фіскальних постах, на контрольних пунктах в'їзду - виїзду в зоні АТО, до виконання службових обов'язків, передбачених Постановою КМУ № 707, що в свою чергу унеможливлює суд встановити зв'язок та дослідити чи пов'язане захворювання та інвалідність із проходженням служби в ОВС, тобто причинно-наслідковий зв'язок між фактичним виконанням функцій та погіршенням здоров'я.
Вказана правова позиція висвітлена в постанові Верховного Суду України від 18.03.2014 року по справі № 21-11а14.
Суд також звертає увагу на те, що ГУ ДФС у Хмельницькій області не може направляти висновок щодо виплати грошової допомоги в МВС, відповідно МВС не буде приймати рішення про призначення допомоги працівникам податкової міліції, оскільки позивач проходив службу не в органах внутрішніх справ, а в органах податкової міліції, з якої і був звільнений.
Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції та компенсація заподіяння шкоди його майну була передбачена в ст.23 Закону України «Про міліцію» ще до прийняття Порядку затвердженого постановою KM України від 21.10.2015 p. N 850 і працівники податкової міліції, які мали право на таку допомогу отримували її відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, що затверджені постановою Кабінету Міністрів від 12.05.2007 р. №707, зі змінами та доповненнями внесеними постановою КМУ від 22.04.2009 р. № 386, який на сьогодні є чинною.
Підставою встановлення позивачу III групи інвалідності стало захворювання, пов'язане з проходженням ним служби в органах податкової міліції, а не в органах міліції, тому порядок виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції регулюється спеціальним нормативно-правовим актом - Постановою Кабінету Міністрів від 12.05.2007 р. №707, а відповідно постанова KM України від 21.10.2015 p. N 850 є загальною для працівників міліції, тому в даному випадку не поширюється на працівників податкової міліції.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищезазначеного, суд вважає, що відповідачем надано суду достатньо належних доказів, у підтвердження доводів, які свідчать про те, що в даному випадку Головне управління ДФС у Хмельницькій області діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, а позивачем в свою чергу не доведено належними доказами заявлені позовні вимоги, у зв'язку з чим необхідно відмовити в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 71, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання відмови та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 12 травня 2017 року , 12:35.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук
"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук