Постанова від 12.05.2017 по справі 813/1536/17

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2017 року № 813/1536/17

Львівський окружний адміністративний суд, у складі судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку скороченого провадження в м.Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до ВП "Шахта"Червоноградська" ДП "Львіввугілля" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося до суду з позовом до ВП "Шахта"Червоноградська" ДП "Львіввугілля" в якому просить:

- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ВП «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля», а саме - зобов' язати відповідача заборонити подальшу експлуатацію породної установки НКМЗ «Цх5х2,3 та вугільної підйомної установки НКМЗ 2Цх5х2,3 головного ствола шахти до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

Ухвалою від 21 квітня відкрито скорочене провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що під час проведення позапланової перевірки щодо виконання припису від 17.11.2016 року №13/09/132/2230-1620, виданого за результатами планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації клітьового та скіпового підйомних комплексів допоміжного та головного вертикальних стволів, було повторно виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників. Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди здоров'ю працівників ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля", позивач звернувся до суду з даним позовом.

Копію ухвали про відкриття скороченого провадження суд направляв відповідачу, яку він отримав 27.04.2017 року, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення.

Заперечень чи пояснень відповідача щодо даного адміністративного позову у встановлений ст. 183-2 КАС України строк до суду не надходило.

На підставі ч. 4, 5 ст. 183-2 КАС України суд розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. Оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження суд встановив наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктом 3 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. N 96, основними завданнями Держпраці є:

1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні;

3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки;

4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.

Відповідно до п. п. 16 п. 4 цього ж Положення Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці № 8 від 04.02.2016 року, визначено, що Головне управління Держпраці у Львівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 року № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Відповідно до п. 2.1 Положення № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).

Пунктом 2.26 Положення №826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Судом встановлено, що Уповноваженою посадовою особою Головного управління Держпраці Львівській області головним державним інспектором відділу нагляду у вугільній промисловості відповідно до наказу Управління Держпраці від 04.04.2017 року № 0751-П у присутності уповноважених осіб відповідача - в.о. заступника директора ОП ВП "Шахта "Червоноградська" ОСОБА_1, головного механіка ВП "Шахта "Червоноградська" ОСОБА_2, начальника дільниці ВТБ ВП "Шахта "Червоноградська" ОСОБА_3, начальника дільниці шахтного транспорту ВП "Шахта "Червоноградська" ОСОБА_4, в.о. начальника дільниці підйомних установок ВП "Шахта "Червоноградська" ОСОБА_5 у період з 09.00 год. 05.04.2017 року по 18.00 год. 05.04.2017 року проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання щодо виконання припису від 17.11.2016 року №13/09/132/2230-, виданого за результатами планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час експлуатації клітьового та скіпового підйомних комплексів допоміжного та головного вертикальних стволів, які були видані за результатами проведення планової перевірки ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля", яка проводилася в період з 17.11.2016 року по 17.11.2016 року.

В результаті проведеної позапланової перевірки було повторно виявлені факти порушення вимог, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме:

1. Допущено експлуатацію правого вугільного відділення скіпового ствола при наявності перевищень сумарного зазору між напрямними башмаками ковзання підйомної посудини та провідниками по всій довжині ствола, що єпорушенням п.2 гл.8 розд VII НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах", що може призвести до травмування або загибелі людей під час експлуатації вугільного скіпового комплексу.

2. Не проведено чергове обстеження експертною організацією, що має дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, затвердженому постановою КМУ від 26.05.2004 року №687 та не отримано висновки про можливість подальшої експлуатації породного скіпа НК-6.10 (УСН-7,1) головного ствола у зв'язку з закінченням терміну його експлуатації, що єпорушенням п.30 гл.1 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах", що може призвести до травмування або загибелі людей під час експлуатації вугільного скіпового комплексу.

3. Не проведено чергове обстеження комісією під керівництвом головного механіка шахти за наслідками інструментальної перевірки із застосуванням методів неруйнівного контролю, виконаного суб'єктом господарювання, що має дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки,у порядку, затвердженому постановою КМУ від 26.05.2004 року №687 та не отримано висновки про можливість подальшої експлуатації породного підвісного пристрою УПС-20 головного ствола у зв'язку з закінченням терміну його експлуатації, що є порушенням п.3 гл.14 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах", що може призвести до травмування або загибелі людей під час експлуатації вугільного скіпового комплексу.

4. Не проведено чергове обстеження комісією під керівництвом головного механіка шахти за наслідками інструментальної перевірки із застосуванням методів неруйнівного контролю, виконаного суб'єктом господарювання, що має дозвіл на виконання роботи підвищеної небезпеки,у порядку, затвердженому постановою КМУ від 26.05.2004 року №687 та не отримано висновки про можливість подальшої експлуатації лівого підвісного пристрою УПС-20 вугільної підйомної установки головного ствола у зв'язку з закінченням терміну його експлуатації, що є порушенням п.3 гл.14 розд. VII НПАОП 10.0-1.01-10 "Правила безпеки у вугільних шахтах", що може призвести до травмування або загибелі людей під час експлуатації вугільного скіпового комплексу.

Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля".

Проте відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявленого порушення, зазначеного в акті перевірки № 13/09/132/0969 від 05.04.2017 року.

Згідно з п.5 ч.1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, ненаданням відповідачем жодних доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки № 13/09/132/0969 від 05.04.2017 року, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог ГУ Держпраці у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони ВП "Шахта "Червоноградська" ДП "Львіввугілля" експлуатації породної установки НКМЗ «Цх5х2,3 та вугільної підйомної установки НКМЗ 2Цх5х2,3 головного ствола шахти до усунення зазначених в акті перевірки № 13/09/132/0969 від 05.04.2017, щодо виконання припису від 17.11.2016 року №13/09/132/2230-1620 року порушень в повному обсязі.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, зокрема, частин 2 та 3, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу "Шахта "Червоноградська" Державного підприємства "Львіввугілля" (ЄДРПОУ 26307813, адреса: 80100, вул. Промислова,27, м. Червоноград, Львівська область) шляхом заборони ВП " Червоноградська" ДП "Львіввугілля" експлуатації породної підйомної установки НКМЗ 2Цх5х2,3 та вугільної підйомної установки НКМЗ 2Цх5х2,3 головного ствола шахти до усунення зазначених в акті перевірки № 13/09/132/0969 від 05.04.2017 порушень.

Постанова виконується негайно відповідно до п. 9 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 12 травня 2017 року.

Суддя Кухар Н.А.