ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
11 травня 2017 року справа № 813/942/17
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретаря судового засідання Бугари М.Р.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 до Головного управління Держгеокадастру у Львівської області, третя особа- Гостинцівська сільська рада Мостиського району Львівської області про визнання протиправними відмов та зобов'язання вчинити дії,-
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 (надалі- позивачі) до Головного управління Держгеокадастру у Львівської області, третя особа- Гостинцівська сільська рада Мостиського району Львівської області про:
- визнання протиправними відмов Головного управління Держгеокадастру у Львівської області, оформлені листом від 01.09.2016 р. за №К-10727/0-5587/6-16, №К - 10729/0-5584/6-16, №К- 10726/0-5585/6-16, №К -10728/0-5586/6-16, №К-10730/0-5583/6-16, №З- 10733/0-5580/6-16, №В-10732/0-5581/6-16, №В-10731/0-5582/6-16, №М-10734/0-5578/6-16 у наданні ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га у власність для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Гостинцівської сільської ради за межами населеного пункту Мостиського району Львівської області;
- зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Львівської області надати ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 2,000 га кожному у власність для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Гостинцівської сільської ради за межами населеного пункту Мостиського району Львівської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачі в порядку статті 118 Земельного кодексу України звернулися до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення кожному з позивачів земельної ділянки у власність площею 2,0 га. Проте, рішеннями від 01.09.2016 р. за №К-10727/0-5587/6-16, №К - 10729/0-5584/6-16, №К- 10726/0-5585/6-16, №К -10728/0-5586/6-16, №К-10730/0-5583/6-16, №З- 10733/0-5580/6-16, №В-10732/0-5581/6-16, №В-10731/0-5582/6-16, №М-10734/0-5578/6-16 їм відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Гостинцівської сільської ради за межами населеного пункту Мостиського району Львівської області. Вважають таку відмову протиправною, та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства.
Представник відповідача подав заперечення на позовну заяву, в якому зазначив, що підстави, порядок та норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам регулюються ст.ст. 116, 118 та 121 Земельного кодексу України. В результаті розгляду клопотань позивачів Головним управління Держземагенства у Львівській області надано відмову позивачам у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га. Зазначив, що відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра України від 08.10.2014 р. №37732/0/1-14 та рішення колегії Держземагенства України №2/1 від 14.10.2014 р. Головне управління Держгеокадастру у Львівській області при прийнятті рішення щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності зобов'язане враховувати обов'язковість погодження надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з органами місцевого самоврядування. Разом з тим, у відмові позивачам було наголошено на врахування обов'язковості погодження Гостинцівської сільської ради при наданні відповідного дозволу Головним управлінням на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Таким чином позивачам було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою у зв'язку з відсутністю погодження Гостинцівської сільської ради про надання відповідного дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник позивачів в судовому засіданні просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у запереченнях, просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника позивачів, представника відповідача, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що в позовні вимоги слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає наступне.
У серпні 2016 р. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення кожному з позивачів земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Гостинцівської сільської ради за межами населеного пункту Мостиського району Львівської області.
01.09.2016 року Головне управління Держгеокадастру у Львівській області надало позивачам відповіді, а саме: за №К-10727/0-5587/6-16, К - 10729/0-5584/6-16, К- 10726/0-5585/6-16, К -10728/0-5586/6-16, К-10730/0-5583/6-16, З- 10733/0-5580/6-16, В-10732/0-5581/6-16, В-10731/0-5582/6-16, М-10734/0-5578/6-16, згідно яких позивачам відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га на території Гостинцівської сільської ради Мостиського району Львівської області, оскільки відсутнє погодження Гостинцівської сільської ради на розроблення документації із землеустрою.
Окрім того, відповідно до доручення від 08.10.2014 р. 37732/0/1-14 Віце-прем'єр-міністра України, рішення колегії Держземагенства України № 2/1 від 14.10.2014 р. та доручення голови Львівської облдержадміністрації №13/0/6-15 від 14.02.2015 р., згідно яких Головне управління Держгеокадастру у Львівській області при прийнятті рішень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності враховує обов'язковість погодження надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з органами місцевого самоврядування. Проте, таке погодження Гостинцівською сільською радою Мостиського району Львівської області не надано.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п. «б» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно п.6 ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірі - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ст. 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Згідно ч.6 ст.118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства)
Відповідно до п.7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що земельні ділянки площею 2,0 га на території Гостинцівської сільської ради Мостиського району Львівської області (за межами населеного пункту), яку бажають отримати позивачі, є вільними та відносяться до земель запасу Гостинцівської сільської ради.
Відповідно до п. 6 ст.118 ЗКУ у разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Пунктом 7 ст. 118 Земельного кодексу України чітко передбачено підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, даний перелік підстав є вичерпним.
Відповідно до схеми розміщення земельних ділянок, що надаються кожному позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2 га на території Гостинцівської сільської ради Мостиського району Львівської області (за межами населеного пункту) дані ділянки відповідають місцю розташування.
Перевіривши оскаржені позивачами дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Гостинцівської сільської ради Мостиського району Львівської області, суд дійшов висновку, що такі дії вчинені відповідачем без урахування вимог Земельного кодексу України. Зокрема, нормами Земельного кодексу України не передбачено заборони передачі у власність громадянам у межах норми земельних ділянок сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі.
Щодо погодження надання дозволу із Гостинцівської сільської ради Мостиського району Львівської області відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра України від 08.10.2014 р. №37732/0/1-14 та рішення колегії Держземагенства України №2/1 від 14.10.2014 р. та врахування обов'язковості погодження надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з органами місцевого самоврядування.
На виконання вказаного доручення, Держземагентством України прийнято наказ від 15.10.2014 № 328 "Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014", зокрема - рішення колегії Держземагентства України № 2/1 "Про обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності", яким запроваджено з 15.10.2014 обов'язкове врахування позиції органів місцевого самоврядування щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності.
Відповідно до п. 2 рішення колегії № 2/1 "Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності" начальники головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014 р., забезпечують обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.
Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування.
Відповідно до пп. 2.3 п. 2 рішення колегії Держземагентства України № 2/1, у разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема ч.7 ст. 118 та ч.3 ст. 123 Земельного кодексу України відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання.
Із наведених норм ЗК України вбачається, що підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою.
Виходячи з аналізу вказаних положень законодавства, суд вважає, що перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Таким чином, суд встановив, що позивачі, при зверненні до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, подали всі необхідні документи, передбачені нормами ЗК України.
Також слід зазначити, що відповідач листом №К-10726/0-4858/6-16 від 05.08.2016 р. звертався до Гостинцівської сільської ради Мостиського району Львівської області про висловлювання позиції щодо можливості надання позивачам дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність на території Гостинцівської сільської ради .
Проте, заперечень від Гостинцівської сільської ради Мостиського району Львівської області до відповідача не надходило.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Щодо судових витрат, то у відповідності до ст. 94 КАС України слід стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Львівської області на користь кожного позивача 1280, 00 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними відмови Головного управління Держгеокадастру у Львівської області, оформлені листами від 01.09.2016 р. за №К-10727/0-5587/6-16, №К - 10729/0-5584/6-16, №К-10726/0-5585/6-16, №К-10728/0-5586/6-16, №К-10730/0-5583/6-16, №З- 10733/0-5580/6-16, №В-10732/0-5581/6-16, №В-10731/0-5582/6-16, №М10734/0-5578/6-16 у наданні ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,000 га у власність для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Гостинцівської сільської ради за межами населеного пункту Мостиського району Львівської області.
3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівської області надати ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 2,000 га кожному у власність для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Гостинцівської сільської ради за межами населеного пункту Мостиського району Львівської області
4. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 1280,00 грн. судового збору, ОСОБА_4 1280,00 грн. судового збору, ОСОБА_5 1280,00 грн. судового збору, ОСОБА_6 1280,00 грн. судового збору, ОСОБА_7 1280,00 грн. судового збору, ОСОБА_8 1280,00 грн. судового збору, ОСОБА_14 1280,00 грн. судового збору, ОСОБА_10 1280,00 грн. судового збору, ОСОБА_11 1280,00 грн. судового збору судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 12.05.2017 року.
Суддя Братичак У.В.