79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
04.05.2017р. Справа № 914/324/17
Господарський суд Львівської області у складі судді Галамай О.З.
при секретарі судового засідання Прокопів І.І.
розглянув справу
за позовом: Городоцької міської ради Львівської області, м. Городок, Львівська область
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Львів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Городоцька районна державна адміністрація Львівської області, м.Городок, Львівська область
про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва в розмірі 36 849,43 грн.
В судове засідання з'явились:
від позивача: Струс Н.Я. - представник, довіреність № 4 від 10.01.2017 р.);
від відповідача: ОСОБА_3 - представник, довіреність б/н від 07.09.2016р.
від третьої особи: Несімко М.П. - представник, довіреність б/н від 01.02.2017 р.
Представникам сторін в судовому засіданні роз'яснено права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Фіксація судового процесу технічними засобами в порядку ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України не здійснювалася через відсутність відповідного клопотання.
Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області подано позов Городоцькою міською радою Львівської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва в розмірі 36 849,43 грн.
Ухвалою суду від 23.02.2017р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 14.03.2017р.
Розгляд справи відкладався та продовжувався строк її розгляду з підстав, викладених у відповідних ухвалах суду.
Ухвалою суду від 11.04.2017 р. на задоволення клопотання позивача залучено до участі у справі третю особу без самостійних вимог на предмет спору - Городоцьку районну державну адміністрацію Львівської області та відкладено розгляд справи на 04.05.2017 р.
В судовому засіданні 04.05.2017 р. представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та пояснень, наданих в судовому засіданні. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до розпорядження голови Городоцької районної державної адміністрації № 827 від 31.10.2011 р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,5000 га, яка підлягає продажу у власність на земельних торгах (аукціоні) для будівництва та обслуговування складських приміщень за межами м. Городка Львівської області, надано дозвіл на складання технічної документації з проведення нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки та земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 1,5000 га на території Городоцької міської ради віднесено до категорії - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. За результатами земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки 06.11.2015 року між Городоцькою районною державною адміністрацією Львівської області та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 укладено Договір оренди земельної ділянки площею 1,50 га з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту). Позивач стверджує, що враховуючи наведене та відповідно до статті 207 Земельного кодексу України і пункту 4 Порядку визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 р. №1279, у відповідача виник обов'язок відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва у розмірі 31 891,00 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо заявлених вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (вх.№ 13585/17 від 10.04.2017р.). Зокрема зазначив, що у затверджених розпорядженням Городоцької райдержадміністрації умовах продажу права оренди земельної ділянки площею 1,50 га. з кадастровим номером НОМЕР_1 відсутні будь-які вимоги щодо обов'язку переможця земельних торгів з продажу права оренди даної земельної ділянки відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва. Договір оренди від 06.11.2015 р. також не містить жодних умов щодо відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 за передану в оренду за результатами земельних торгів земельну ділянку. Також зазначив, що відповідач не був ініціатором вилучення сільськогосподарських угідь, а саме земельної ділянки площею 1,50 га. з кадастровим номером НОМЕР_1 для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Тому вважає, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 не спричинено втрат сільськогосподарського виробництва, вона набула право оренди на земельну ділянку вже комерційного призначення, а тому є неправомірними вимоги щодо відшкодування відповідачем втрат сільськогосподарського виробництва, які завдані вилученням земельної ділянки.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, в судовому засіданні підтримав позовні вимоги Городоцької міської ради, однак письмових пояснень по суті спору суду не надав.
За таких обставин суд вважає, що справа у відповідності до вимог статті 75 Господарського процесуального кодексу України може бути розглянута за наявними в справі матеріалами.
В судовому засіданні 04.05.2017 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
31.10.2011 р. розпорядженням голови Городоцької районної державної адміністрації № 827 від 31.10.2011 р. (далі - Розпорядження №827 від 31.10.2011р.) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,5000 га, яка підлягає продажу у власність на земельних торгах (аукціоні) для будівництва та обслуговування складських приміщень за межами м. Городка Львівської області (п.1 Розпорядження), надано дозвіл на складання технічної документації з проведення нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки (п.2 Розпорядження) та віднесено земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 1,5000 га на території Городоцької міської ради до категорії - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п.3 Розпорядження).
Розпорядженням Городоцької районної адміністрації від 01.09.2015 р. №369 «Про виставлення земельних ділянок на земельні торги (аукціон) та затвердження умови продажу їх права оренди» (далі - Розпорядження 369 від 01.09.2015 р.) виставлено земельні ділянки на земельні торги (аукціон) та затвердження умови продажу їх права оренди, які розташовані на території Городоцької міської ради (за межами населеного пункту), в тому числі для будівництва та обслуговування складських приміщень площею 1,50 га, кадастровий номер НОМЕР_1, та затверджено умови продажу права оренди земельних ділянок, які включені у перелік земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні).
06.11.2015 р. за результатами земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки (згідно протоколу № 363 від 06.11.2015 року) між Городоцькою районною державною адміністрацією Львівської області (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) площею 1,50 га з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту) (п.1.1., п.2.2. Договору). Договір укладено на 49 років з правом викупу земельної ділянки (п.3.1. Договору).
Відповідно до п.5.1. Договору цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування складських приміщень. Пунктом 5.2. Договору передбачено, що умови збереження стану об'єкта оренди - забороняється самовільна забудова земельної ділянки.
Відповідно до п.6.1. Договору Орендарю забороняється самовільно змінювати цільове призначення земельної ділянки.
27.09.2016р. та 17.10.2016 р. позивачем було надіслано відповідачу листи №02-21/2151 та №02-21/2301 з вимогою сплатити (відшкодувати) втрати сільськогосподарського виробництва за земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_1) площею 1,5 га, які залишені відповідачем без відповіді та задоволення, що стало підставою звернення до суду з вимогою про стягнення з відповідача втрат сільсьгосподарського виробництва в розмірі 31 891,00 грн. та інфляційних втрат в розмірі 3 954,48 грн. і трьох відсотків річних в розмірі 1 003,95 грн.
Також позивач просить стягнути з відповідача судовий збір.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного:
Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Згідно зі ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування. Дана норма кореспондується зі ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до якої територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.
Частиною 1 статті 83 Земельного кодексу України передбачено, що Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Розпорядженням Городоцької районної адміністрації від 01.09.2015 р. №369 «Про виставлення земельних ділянок на земельні торги (аукціон) та затвердження умови продажу їх права оренди» (далі - Розпорядження 369 від 01.09.2015 р.) виставлено земельні ділянки на земельні торги (аукціон) та затвердження умови продажу їх права оренди, які розташовані на території Городоцької міської ради (за межами населеного пункту), в тому числі для будівництва та обслуговування складських приміщень площею 1,50 га, кадастровий номер НОМЕР_1, та затверджено умови продажу права оренди земельних ділянок, які включені у перелік земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні).
Як вбачається з матеріалів справи, 06.11.2015 р. за результатами земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки (згідно протоколу № 363 від 06.11.2015 року) між Городоцькою районною державною адміністрацією Львівської області (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) площею 1,50 га з кадастровим номером НОМЕР_1, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту) (п.1.1., п.2.2. Договору). Договір укладено на 49 років з правом викупу земельної ділянки (п.3.1. Договору).
Стаття 19 Земельного кодексу України за основним цільовим призначенням закріплює такі категорії земель: - землі сільськогосподарського призначення; - землі житлової та громадської забудови; - землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; - землі оздоровчого призначення; - землі рекреаційного призначення; - землі лісогосподарського призначення; - землі водного фонду; - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, та передбачає, що земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Відповідно до статті 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Отже, віднесення земель до тієї чи іншої категорії та зміна їх цільового призначення проводиться виключно відповідним рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування.
Відповідно до статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Як вбачається з матеріалів справи, 31.10.2011 р. розпорядженням голови Городоцької районної державної адміністрації № 827 (далі - Розпорядження №827 від 31.10.2011р.) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,5000 га, яка підлягає продажу у власність на земельних торгах (аукціоні) для будівництва та обслуговування складських приміщень за межами м. Городка Львівської області (п.1 Розпорядження), надано дозвіл на складання технічної документації з проведення нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки (п.2 Розпорядження) та віднесено земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 1,5000 га на території Городоцької міської ради до категорії - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (п.3 Розпорядження).
Отже, з огляду на викладене, земельна ділянка площею 1,5 га. із кадастровим номером НОМЕР_1 зазнала змін у цільовому призначенні згідно статей 19, 20 Земельного кодексу України в період до передачі цієї земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 за результатами земельних торгів (аукціону) від 06.11.2015 року.
При цьому слід зазначити, що організатором земельних торгів Городоцькою районною державною адміністрацією Львівської області земельна ділянка площею 1,5000 га за кадастровим номером НОМЕР_1 була виставлена на земельні торги у категорії земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, із цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості; вид використання - для будівництва та обслуговування складських приміщень.
Статтею 11 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором, у відповідності до статті 626 Цивільного кодексу України, є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочином, згідно частини 1 статті 202 Цивільного кодексу України, є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до п.5.1. Договору цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування складських приміщень. Пунктом 5.2. Договору передбачено, що умови збереження стану об'єкта оренди - забороняється самовільна забудова земельної ділянки.
Відповідно до п.6.1. Договору Орендарю забороняється самовільно змінювати цільове призначення земельної ділянки.
Поняття, умови, розміри та напрями використання коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва регламентуються статтями 207-209 Земельного кодексу України та Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 17.11.1997 року №1279.
Так, відповідно до статті 207 Земельного кодексу України, втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв'язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон. Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Під втратами сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва слід розуміти зміну цільового призначення сільськогосподарських угідь, лісових земель та ділянок під чагарниками в зв'язку з необхідністю їх використання для несільськогосподарських потреб, а також неможливість використання земельної ділянки в повному обсязі у зв'язку із встановленням обмежень у землекористуванні та погіршенням якості земель.
Відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що наступають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду в інші категорії земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави.
Відшкодування втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва здійснюється незалежно від того, в якій власності перебувають зазначені угіддя. Важливим є те, що рілля, багаторічні насадження, перелоги, сінокоси, пасовища, лісові землі та землі під чагарниками втрачають свою функцію головного засобу виробництва в сільському й лісовому господарстві та вибувають з господарського обороту, або ж погіршується їхня якість чи встановлюється обмежений режим їхнього використання за цільовим призначенням.
Згідно з пунктом 4 Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 року № 1279, відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісогосподарських угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, проводиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.
Тобто, підставою для відшкодування втрат лісогосподарського виробництва є затверджена в установленому порядку землевпорядна документація щодо відведення земельної ділянки, а також зміна цільового призначення спірних земель.
Слід зазначити, що ні Городоцькою міською радою, ні Городоцькою районною державною адміністрацією Львівської області, ні іншим уповноваженим державним органом не приймалось рішення про обов'язок ФОП ОСОБА_1 здійснювати відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва із визначенням розміру та інших умов такого відшкодування (в матеріалах справи відсутні та сторонами не надано суду доказів протилежного).
Розпорядженням № 369 від 01.09.2015 р. затверджено умови продажу права оренди земельних ділянок, які включені у перелік земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні), в тому числі земельної ділянки, яка розташована на території Городоцької міської ради (за межами населеного пункту) для будівництва та обслуговування складських приміщень площею 1,50 га, кадастровий номер НОМЕР_1.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з Умов продажу права оренди земельних ділянок, які включені у перелік земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні), в тому числі умов продажу земельної ділянки, яка розташована на території Городоцької міської ради (за межами населеного пункту) для будівництва та обслуговування складських приміщень площею 1,50 га, кадастровий номером НОМЕР_1, в даних Умовах відсутній обов'язок відповідача ФОП ОСОБА_1, як переможця земельних торгів, здійснювати відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва на земельну ділянку площею 1,50 га. з кадастровим номером НОМЕР_1. Також слід зазначити, що такий обов'язок не передбачений і Договором оренди земельної ділянки від 06.11.2015 р.
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно із статті 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на викладене, виходячи з положень чинного законодавства України, матеріалів та обставин справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 3, 4, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 12, 22, 32, 33, 34, 35, 36, 43, 49, 69, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. В задоволенні позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 91-93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 10.05.2017 р.
Суддя Галамай О. З.