Рішення від 10.05.2017 по справі 909/282/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2017 р. Справа № 909/282/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О.

секретар судового засідання Кричовський Р. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону,

вул. Чорновола, 9, м. Івано-Франківськ, 76018 в інтересах держави, уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є

Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області,

вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, 76019

до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий

ліспромкомбінат",

вул. Л.Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76014

про відшкодування шкоди в розмірі 61110,59 грн, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства.

за участю:

Від прокуратури: ОСОБА_1 - прокурор (посвідчення № 033485 від 18.05.15)

Від позивача: ОСОБА_2 - завідувач юридичного сектору, (довіреність №02-17/16 від 03.01.17 )

Від відповідача представники не з'явилися.

Встановив:

Заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою в інтересах держави уповноваженим органом якої здійснювати відповідні функції у спірних відносинах є Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області до відповідача, Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування шкоди в розмірі 61110,59 грн, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів за наслідками якої встановлено, що Прикарпатським військовим лісгоспом ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" без отримання спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубного квитка, ордера, лісового квитка), а також з порушенням порядку передбаченого чинним законодавством, у кварталі №64 виділах №4 проведено незаконну рубку дерев.

Вказані порушення відображені у акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 04.11.2016, в якому зафіксовано факт незаконної порубки дерев, що знаходиться на території та у підпорядкуванні ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".

Зокрема, виявлено наступні порушення в Майданському військовому лісництві, а саме: при натурному обстеженні виявлено у кварталі №64 виділі №4 незаконну рубку 4 дерев дуба сироростучого.

Правова відповідальність за порушення природоохоронного законодавства у сфері лісокористування передбачена ст. 105 Лісового кодексу України.

Відповідно до Постанови КМУ № 665 від 23.07.2008 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» , Постанови КМУ №555 від 27.07.1995 «Про затвердження Санітарних правил в лісах України» розраховано шкоду в сумі 61110,59 грн.

Оскільки, відповідач ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" в добровільному порядку невідшкодував шкоду заподіяну наколишньому середовищу, військовий прокурор звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою за захистом інтересів держави та просить суд стягнути збитки заподіяні навколишньому природному середовищу в сумі 61110,59 грн , які слід перерахувати до фонду охорони навколишнього природного середовища , а саме: в фонд охорони навколишнього природного середовища с.Старі Кривотули Тисменицького району Івано-Франківської області , р/р 33112331700505, код ЄДРПОУ 38026444 отримувач: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, код 24062100, на території якої вчинені дані правопорушення.

Прокурор та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві та просять суд позов задовольнити.

Відповідач відзив на позов не подав, представник в судове засідання не з'явився.

Незважаючи на нез"явлення в судове засідання представника відповідача, судом здійснено усі заходи щодо повідомлення учасників процесу про час та місце проведення судових засідань.

Абзацом першим пункту 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011 передбачено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Суд також дійшов висновку про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутності повноважного представника відповідача.

Відповідно до ст. 75 ГПК України, справа розглянута за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення прокурора та представника позивача , дослідивши обставини у справі і подані докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню із слідуючих підстав:

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища створені Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, в тому числі: частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Статтею 68 цього Закону зобов'язано підприємства, установи, організації та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області була проведена перевірка додержання відповідачем, ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" вимог природоохоронного законодавства щодо охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

За наслідками перевірки складено акт від 04.11.2016 , в якому зафіксовано факт незаконної порубки дерев, що знаходиться території та у підпорядкуванні ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".

Зокрема, виявлено наступні порушення в Майданському військовому лісництві, а саме: при натурному обстеженні виявлено у кварталі №64, виділі №4 незаконну рубку 4 дерев дуба сироростучого.

Розмір матеріальної шкоди, завданої лісу в наслідок незаконних рубок склав 61110,59 грн.

Відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 року, акт перевірки - це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначені акти слід розцінювати, як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

За змістом ст. 17 Лісового кодексу України, постійним лісокористувачем зазначених в актах перевірки ділянок лісу є ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат, і саме це підприємство не забезпечило охорону і збереження закріплених за ним лісів, допустило їх самовільну порубку, яку своєчасно не було виявлено. Тобто, в результаті господарської діяльності зазначене підприємство порушило вимоги ст. 19 Лісового кодексу України, якою зобов'язано постійних лісокористувачів забезпечувати охорону лісових насаджень, вести лісове господарство, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Порушення вимог лісового законодавства призвело до незаконної порубки лісу на території ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".

Згідно зі статтею 107 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Згідно розрахунку, проведеного Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області на підставі Постанови КМУ № 665 від 23.07.2008 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу», розмір шкоди, завданої незаконною рубкою дерев лісового фонду ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", становить 61110,59 грн , внаслідок чого державі завдано істотної шкоди.

Відповідно до ст. 16, ч. 1 ст. 17 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування . У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 19, ч.ч. 1, 5 ст. 86 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов'язані зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу.

Відповідно до положень ст. 86, 88, 89, 90 Лісового кодексу України, організація забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів.

Згідно ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.

Статтею 40 наведеного Закону передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Cтаттею 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" закріплені економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачено відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 вказаного Закону, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ч. 1 ст. 69 наведеного вище Закону).

Згідно ч. 1 ст. 105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев та чагарників (п. 1 ч. 2 ст. 105 ЛК України).

Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Статтею 1166 ЦК України визначені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, відповідно до якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Підставою для настання цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди є правопорушення, що включає в себе певні елементи: шкода; протиправність поведінки особи, яка заподіяла шкоду; причинний зв'язок між ними; вина. Відсутність хоча б одного елемента складу правопорушення, за загальним правилом, виключає настання відповідальності.

Факт незаконної порубки дерев, внаслідок чого лісу завдано шкоду, підтверджено складеним за наслідками перевірки актом від 04.11.2016, який є чинним на час вирішення спору та підписаний представником відповідача без жодних зауважень.

Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст. 19, п. 5 ст. 64, ч.ч. 1, 5 ст. 86, п. 5 ч. 2 ст. 105 та ст. 107 Лісового кодексу України свідчить про те, що відповідач, як постійний лісокористувач, має нести відповідальність за порушення вимог щодо ведення лісового господарства, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій відповідачу території.

Оскільки, при вирішенні даного спору слід виходити з презумпції вини правопорушника, то саме відповідач повинен довести, що шкоду завдано не з його вини, або ж у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди. Відповідач не подав доказів відсутні вини у вчиненні правопорушення - незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій йому території.

Таким чином, відповідач, як постійний лісокористувач допустив незаконну рубку лісу, що є підставою для стягнення з нього збитків завданих навколишньому природному середовищу.

Визначений позивачем розмір збитків в сумі 61110,59 грн підтверджується наявними у справі доказами, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.49 ГПК України, судові витрати слід стягнути з відповідача в дохід державного бюджету.

На підставі викладеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 47, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст. 33, 43, 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області до відповідача, Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в сумі 61110,59 грн.

Стягнути з відповідача, Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" ( вул. Л.Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, код 08033772) на користь позивача, Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області (вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, р/р 35213078081073 в ДКСУ м.Київ, МФО - 820172, код 37952307) збитки заподіяні навколишньому природному середовищу в сумі 61110,59 грн, які слід перерахувати в фонд охорони навколишнього природного середовища с.Старі Кривотули Тисменицького району Івано-Франківської області , р/р 33112331700505, код ЄДРПОУ 38026444 отримувач: ГУК в Івано-Франківській області, МФО 836014, код 24062100.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили та позивачу.

Стягнути з відповідача, Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" ( вул. Л.Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, код 08033772) в дохід державного бюджету 1600,00грн. судового збору, які слід перерахувати за наступними реквізитами (одержувач: УДКСУ у м. Івано-Франківську; назва рахунку: Державний м. Івано-Франківськ 22030001; МФО одержувача: 836014; р/р 31219206783002; код ЄДРПОУ одержувача: 37952250; код класифікації доходів: 22030001; назва коду класифікації доходів: Судовий збір (державна судова адміністрація України, 050); назва суду: господарський суд Івано-Франківської області).

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 11.05.17

Суддя Калашник В. О.