"04" травня 2017 р. Справа № 902/227/17
Господарський суд Вінницької області в складі
головуючого судді Білоуса В.В.
при секретарі судового засідання Матущак О.В.,
розглянувши в приміщенні суду справу
за позовом:Приватного підприємства "ЛАНГ" ( 24000, Вінницька обл., м. Могилів - Подільський, вул. Горького,95)
до:Могилів-Подільської міської ради (24000, Вінницька обл., Могилів-Подільський, пл. Шевченка,6/16)
про визнання рішення недійсним
за участю представників :
позивача : ОСОБА_1- адвокат згідно договору;
позивача : ОСОБА_2- згідно довіреності;
відповідача: ОСОБА_3- згідно довіреності.
Приватне підприємство "ЛАНГ" звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом до Могилів-Подільської міської ради про визнання рішення недійсним
Ухвалою суду від 06.03.2017 року було порушено провадження у справі № 902/227/17 та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 04.04.2017 року.
Ухвалою суду від 10.04.2017 справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 04.05.17 о 12:00.
04.05.2017 від відповідача до суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі іншого відповідача, а саме Територіальну громаду м.Могилів-Подільський.
Представник позивача в судовому засіданні проти вказаного клопотання заперечив.
Згідно ст.24 ГПК України господарський суд за наявністю достатніх підстав має право до прийняття рішення залучити за клопотанням сторони або за своєю ініціативою до участі у справі іншого відповідача.
Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Разом з тим, до вказаного клопотання відповідача не додано доказів в його обгрунтування та не наведено таких доказів та обставин в самій заяві.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що клопотання відповідача про залучення до участі у справі іншого відповідача необгрунтоване, а тому не підлягає задоволенню.
04.05.2017 від відповідача до суду надійшло клопотання про припинення провадження у справі, яке мотивоване тим, що відносини, що склалися між Позивачем та Могилів-Подільською міською радою регулюються нормами Земельного Кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та у даних відносинах Могилів-Подільська міська рада виступає як суб'єкт владних повноважень, який виконує владні управлінські функції. Вказує про те, що такий висновок міститься у Рішенні Конституційного Суду України №10-рп/2010 від 01.04.2010 року у справі за Конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень ст. 143 Конституції України та ст. 12 Земельного Кодексу України, ст. 17 Кодексу Адміністративного Судочинства України, у якому визначено, що вирішення земельних спорів фізичних та юридичних осіб з органом місцевого самоврядування щодо оскаржень його рішень, актів, дій, бездіяльності належить до юрисдикції адміністративних судів. Зазначає про те, що право на оскарження рішень органів місцевого самоврядування мають особи, щодо яких застосовано відповідне рішення. Вказує про те, що у ст.4 ГПК України міститься норми, які визначають розмежування відносин у сфері господарювання з іншими видами відносин за участі суб'єктів господарювання, де органи державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією і безпосередньо не здійснює організаційно-господарські повноваження щодо суб'єкта господарювання. Зазначає про те, що це кореспондується в ст. 8 ГК України, відповідно до положень якої держава, органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання, тобто, законодавство України чітко розмежовує господарські відносини, у межах яких реалізується господарська компетенція та владні управлінські функції.
Представник позивача в судовому засіданні проти вказаного клопотання заперечив.
Постановою Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2016 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" надано такі роз'яснення:
1.1. Питання про те, чи підвідомча господарському суду справа у спорі, що виник із земельних правовідносин, повинно вирішуватись залежно від того, який характер мають спірні правовідносини, тобто чи є вони приватноправовими чи публічноправовими, та чи відповідає склад сторін у справі статті 1 Господарського процесуального кодексу України.
З цією метою господарськім судам слід аналізувати предмет позову, підстави позову і зміст позовних вимог.
1.2. Господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.
У вирішенні питання про те, чи мають земельні відносини приватноправовий характер, слід враховувати таке.
1.2.1. Виходячи з положень статей 13,14 Конституції України, статей 177, 181, 324, глави 30 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), статті 148 Господарського кодексу України (далі - ГК України), земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
1.2.2. З положень статей 13, 14. 140. 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167. 169.374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі - продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.
Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам.
1.2.4. За змістом статей 13,14 Конституції України, статті 11 ЦК України, статей123, 124, 127, 128 ЗК України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог ЗК України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності).
Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.
1.2.5. Спір, що виник внаслідок порушення права суб'єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами ГПК.
1.3. У порядку господарського судочинства вирішенню підлягають такі категорії спорів, засновані на положеннях статті 319 ЦК України, глав 27, 29, 33, 34 ЦК України та глави 15 ГК України, розділів III-V ЗК України:
- пов'язані із захистом права на земельні ділянки (в тому числі відновлення порушеного права третьої особи, яка на підставі рішень державних органів або органів місцевого самоврядування претендує на спірну земельну ділянку);
- про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування, припинення права власності на земельні ділянки, вилучення цих ділянок з користування і про зобов'язання названих органів залежно від характеру спору виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що справа № 902/227/17 підлягає розгляду в господарському суді, а клопотання відповідача про припинення провадження у справі задоволенню не підлягає.
Представник позивача в судовому засіданні 04.05.2017 підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив.
Разом з тим, як вбачається із єдиного державного реєстру судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua), та копії позовної заяви в провадженні господарського суду Вінницької області знаходиться справа № 902/817/16 за позовом Приватного підприємства "ЛАНГ" до Могилів-Подільської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку загальною площею 0,2436 га в м.Могилеві - Подільському по вул.Сагайдачного гетьмана, 7 кадастровий номер 0510400000:00:009:0563, визнання протиправним та скасування рішення від 19.07.2016 № 228 9 сесії 7 скликання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на поділ землі.
Ухвалою господарського суду Вінницької області від 12.04.2017 провадження у справі № 902/817/16 відкладено на 23.05.2017.
Згідно ч.1 ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Предметом позовних вимог у справі господарського суду господарського суду Вінницької області № 902/817/16 є визнання права власності на земельну ділянку загальною площею 0,2436 га в м.Могилеві - Подільському по вул.Сагайдачного, 7 кадастровий номер 0510400000:00:009:0563, визнання протиправним та скасування рішення від 19.07.2016 № 228 9 сесії 7 скликання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на поділ землі.
Предметом позовних вимог у справі господарського суду Вінницької області № 902/227/17 є визнання протиправним та скасування рішення Могилів - Подільської міської ради від 25.10.2016 № 280 10 сесії 7 скликання про поділ земельної ділянки по вул.Сагайдачного, 7 площею 0,2436 га кадастровий номер 0510400000:00:009:0563.
Тому розгляд справи №902/227/17 неможливий до вирішення справи № 902/817/16, так як факти встановлені у вказаній справі матимуть істотне значення для вирішення спору в справі господарського суду Вінницької області № 902/227/17.
З огляду на викладене, провадження у справі № 902/227/17, на підставі ч. 1 ст.79 ГПК України, підлягає зупиненню до вирішення справи № 902/817/16.
Керуючись ст. 4-5, ч. 1 ст. 79, ст.ст. 86, 115 Господарського процесуального кодексу України , -
1. Провадження у справі №902/227/17 зупинити до вирішення справи № 902/817/16 за позовом Приватного підприємства "ЛАНГ" до Могилів-Подільської міської ради про визнання права власності на земельну ділянку загальною площею 0,2436 га в м.Могилеві - Подільському по вул.Сагайдачного, 7 кадастровий номер 0510400000:00:009:0563, визнання протиправним та скасування рішення від 19.07.2016 № 228 9 сесії 7 скликання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою на поділ землі.
2. Зобов'язати сторін на протязі 5-ти днів з дня вирішення справи № 902/817/16 надати господарському суду Вінницької області докази цього.
3. Копію даної ухвали направити позивачу, відповідачу рекомендованими листами або вручити їх повноважним представникам під розписку.
Суддя Білоус В.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу ( 24000, Вінницька обл., м. Могилів - Подільський, вул. Горького,95)
3 - відповідачу ( 24000, Вінницька обл., Могилів-Подільський. пл. Шевченка,6/16)