10.2.3
10 травня 2017 року СєвєродонецькСправа № 2а-9445/10/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Лисичанського міського центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття,
24 квітня 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Лисичанського міського центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття.
В обґрунтування заявник зазначив, що на виконанні у ВДВС Первомайського МУЮ перебував виконавчий лист, виданий Луганським окружним адміністративним судом на підставі постанови від 31.01.2011 по справі № 2а-9445/10/1270.
Відповідно до наказу Луганського обласного центру зайнятості від 15.04.2015 № 62, заявника було визнано правонаступником боргових зобов'язань Первомайського міського центру зайнятості.
Згідно з актом прийому-передачі на балансі Первомайського міського центру зайнятості обліковується заборгованість державного підприємства «Первомайськвантажтранс» зі сплати страхових внесків у сумі 136969,56 грн.
Просив замінити Первомайський міський центр зайнятості як сторону виконавчого провадження з виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2011 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття в сумі 7823,28 грн.
Ухвалою від 10 травня 2017 року вирішено здійснювати розгляд заяви Лисичанського міського центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Частиною першою статті 264 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною п'ятою статті 12 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення.
Загальною ознакою способу набуття права власності є правонаступництво, тобто перехід права власності від однієї особи до іншої.
Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків від правопопередника до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.
Так, підставою правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу на іншу особу (глава 47 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Отже, заміна сторони, що вибула, може мати місце тільки в результаті правонаступництва, що відбулося в матеріальних правовідносинах, тому не завжди є можливою.
Як вбачається з матеріалів справи, 31.01.2011 у справі № 2а-9445/10/1270 Луганським окружним адміністративним судом винесено постанову про задоволення у повному обсязі адміністративного позову Первомайського міського центру зайнятості до Державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття задовольнити (а.с. 53-54).
Судове рішення до теперішнього часу не виконано, зазначена обставина не є спірною між заявником, боржником та підтверджена матеріалами справи.
Місто Первомайськ входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, який затверджений Розпорядженням КМУ від 02 грудня 2015 року № 1275-р. на момент розгляду питання заміни сторони виконавчого провадження знаходиться на тимчасово непідконтрольній Україні території.
Первомайський міський центр зайнятості входить до складу Державної служби зайнятості відповідно до пункту 2 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20 січня 2015 року (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 липня 2015 року за № 825/27270), є нормативно - правовим актом України, підлягає застосуванню відповідно до частини другої статті 117 Конституції України за положеннями принципу законності закріпленими статтею 9 КАС України. До складу Державної служби занятості за приписами цього Положення входить також обласний центр зайнятості.
Первомайський міський центр зайнятості є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ за номером 13392964, місцезнаходження юридичної особи: вул. Свердлова, буд. 273, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100 (а.с. 83-84).
Статтею 33 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів встановлений постановою КМУ від 29.10.2011 № 201 «Про затвердження порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади». Доказів виконання запровадженого Урядом України Порядку заявник не надав.
Таким чином, на момент звернення Лисичанського міського центра зайнятості із заявою до суду про заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа у справі № 2а-9445/10/1270 стягувач існував і на тепер існує.
Жодних підстав правонаступництва в розумінні частини другої статті 104 ЦК України заявником не надано, відсутність наслідків правового характеру доводить відсутність публічного правонаступництва в розумінні статті 55 КАС та частини першої статті 264 цього кодексу. Факт вибуття сторони виконавчого провадження відсутній.
Суд критично оцінює посилання заявника на наказ Луганського обласного центру зайнятості від 15.04.2015 № 62 «Щодо роботи Первомайського міського центру зайнятості», відповідно до якого Лисичанський міський центр зайнятості визнано правонаступником боргових зобов'язань Первомайського міського центру зайнятості (а.с. 74-75), оскільки зазначений наказ не є нормативно-правовим актом в розумінні частини другої статті 117 Конституції України, не встановлює, не змінює та не припиняє прав та обов'язків для сторін, не підлягає застосуванню з огляду на положення принципу законності закріпленого статтею 9 КАС України.
Суд зазначає, що під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно-правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції. Відсутність підстав публічного правонаступництва у межах спірних правовідносин доводить неможливість його здійснення.
Наказ від 15.04.2015 № 62 не є нормативно - правовим актом в розумінні частини другої статті 117 Конституції України, не встановлює, не змінює та не припиняє прав та обов'язків для сторін, не підлягає застосуванню з огляду на положення принципу законності закріпленого статтею 9 КАС України,
Вказані документи не є належними доказами переходу функцій від одного суб'єкта, до іншого (інших видів адміністративної діяльності), повноважень, завдань.
Таким чином відсутня обов'язкова умова заміни сторони передбачена частиною першою статті 264 КАС України оскільки не відбулось вибуття однієї із сторін виконавчого провадження у межах спірних відносин.
На виконання статті 70 КАС України заявником не надано належних та допустимих доказів правонаступництва Лисичанського міського центра зайнятості у спірних правовідносинах.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Лисичанського міського центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття.
Керуючись статтями 158, 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви Лисичанського міського центра зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-9445/10/1270 за адміністративним позовом Первомайського міського центру зайнятості до державного підприємства «Первомайськвантажтранс» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому проваджені або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя С.М. Чиркін