Справа № 697/1052/17
провадження № 2-а/697/90/2017
05.05.2017 р. м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючого судді Русакова Г.С.
при секретарі с/з Береговій А.А.,
за участю: позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача Ганнисик О.Ю.
Представника відповідача Дем'яненко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Голови Канівської районної організації Партії «Відродження» - ОСОБА_2 до Степанецької сільської виборчої комісії Канівського району Черкаської області, Дільничної виборчої комісії № 710280 в одномандатному виборчому окрузі № 8 про визнання протиправними дії виборчої комісії та скасування протоколу про підрахунок голосів, -
03.05.2017 року позивач звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дії Степанецької сільської виборчої комісії Канівського району Черкаської області. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 30 квітня 2017 року близько 15:30 годині під час проведення місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а саме в одномандатному виборчому окрузі № 8 на Мартинівській дільничній виборчій комісії було виявлено грубе порушення законодавства про місцеві вибори в Україні, а саме в бюлетень на кандидата в депутати були внесені неточні дані кандидата в депутати, тобто замість вірного «ОСОБА_6», було зазначено «ОСОБА_7». По даному факту відразу на дільниці було складено акт про невідповідність зазначених даних та винесено постанову про розгляд вищеозначеного акту. 01 травня 2017 року о 12:00 годині територіальною виборчою комісією, Степанецькою сільською виборчою комісією Канівського району Черкаської області було винесено протокол про підсумки голосування з виборів депутатів в одномандатному виборчому окрузі № 8 хоча згідно законодавства повинна була при виявленні грубого порушення визнати вибори на відповідному виборчому окрузі не дійсними та призначити перевибори, як це зазначено у ч.12 ст.85 ЗУ «Про місцеві вибори». Позивач зазначає, що інформація про кандидата (по-батькові) у протоколі не відповідає інформації про кандидата (по батькові) у виборчому бюлетені. Фактично в бюлетені зазначена інша людина, а не та, яка зареєстрована кандидатом. Таким чином, протокол про підрахунок голосів містить недостовірну інформацію, так як надає дані про особу, за яку виборці не віддавали свої голоси. Помилка у бюлетені може мати суттєвий вплив на волевиявлення виборців, що порушує принципи виборчого права, закріплені Конституцією України та Законом України «Про місцеві вибори». Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд винести рішення, яким визнати незаконною бездіяльності відповідача щодо невжиття всіх передбачених чинним законодавством України заходів зі встановлення дійсного волевиявлення виборців під час проведення голосування 30.04.2017 року, визнати недійсним та таким, що виключає можливість достовірно встановити результати волевиявлення виборців, протокол про підсумки голосів з виборів депутатів в одномандатному окрузі № 8 Степанецької сільської виборчої комісії від 01.05.2017 року та зобов'язати Степанецьку сільську виборчу комісію Канівського району Черкаської області забезпечити проведення повторного голосування в одномандатному виборчому окрузі № 8 на підставах та у порядку, визначених Законом України «Про місцеві вибори».
Представник позивача 05.05.2017 року в судовому засіданні уточнив позовні вимоги та просив: 1) винести рішення, яким визнати протиправними дії Степанецької сільської виборчої комісії Канівського району Черкаської області; 2) винести рішення, яким визнати незаконною бездіяльності Степанецької сільської виборчої комісії Канівського району Черкаської області, щодо невжиття всіх передбачених чинним законодавством України заходів зі встановлення дійсного волевиявлення виборців під час проведення голосування 30.04.2017 року; 3) винести рішення, яким визнати протиправними дії Дільничної виборчої комісії Канівського району Черкаської області № 710280 в одномандатному виборчому окрузі №8; 4) винести рішення, яким визнати незаконною бездіяльності Дільничної виборчої комісії Канівського району Черкаської області № 710280 в одномандатному виборчому окрузі №8, щодо невжиття всіх передбачених чинним законодавством України заходів зі встановлення дійсного волевиявлення виборців під час проведення голосування 30.04.2017 року; 5) винести рішення, яким визнати недійсним та таким, що виключає можливість достовірно встановити результати волевиявлення виборців, протокол про підсумки голосів з виборів депутатів в одномандатному окрузі № 8 Степанецької сільської виборчої комісії від 01.05.2017 року; 6) винести рішення, яким зобов'язати Степанецьку сільську виборчу комісію Канівського району Черкаської області забезпечити проведення повторного голосування в одномандатному виборчому окрузі № 8 на підставах та у порядку, визначених Законом України «Про місцеві вибори».
05.05.2017 року за клопотанням представника позивача, судом залучено до участі в справі в якості відповідача - Дільничну виборчу комісію № 710280 в одномандатному виборчому окрузі № 8, адреса: с.Мартинівка, вул..206 Дивізії, 1, Канівського району Черкаської області.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог за їх безпідставністю, оскільки ст..81 Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII (редакція станом на 19.03.2017 року) визначає чіткий перелік підстав за яких дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, і в даному переліку відсутня підстава на яку вказує позивач.
Представник відповідача - Дільничної виборчої комісії № 710280 в одномандатному виборчому окрузі № 8 позовні вимоги не визнала, зазначила, що комісіє не було порушено чинного законодавства, що регулює порядок проведення виборів, а саме: Закону України «Про місцеві вибори».
Заслухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази в справі суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають до задоволення виходячи з такого.
Статтею 8 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ст.6 КАС України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів належним і неупередженим судом.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
До адміністративних судів згідно з ч. 2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму, зокрема, відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 КАС України на спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають згідно з ч. 1 ст. 172 КАС України суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви (ч.11 ст. 172 КАС України). Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду (ч.12 ст. 172 КАС України).
Згідно з пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключного законами України.
Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII (редакція станом на 19.03.2017 року) визначено основні засади, організацію і порядку проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів і старост.
Відповідно до вимог частини 1 статті 9 Закону України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII (далі Закон України «Про місцеві вибори») депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
24.01.2017 року Центральною виборчою комісією прийнято Постанову № 6 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 30 квітня 2017 року», якою призначено на неділю, 30 квітня 2017 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів (а.с.76).
Рішенням зборів (конференції) Канівської районної організації Партії «Відродження» про висування кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі № 8 з виборів депутатів Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади від 31.03.2017 року вирішено висунути кандидатом в депутати від Партії «Відродження» - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.91).
Згідно заяви, яка подана позивачем від 01.04.2017 року до Степанецької сільської виборчої комісії вбачається, що позивач просив зареєструвати кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 8 з виборів депутатів Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади - ОСОБА_7, а не ОСОБА_6, тобто помилка в написанні по-батькові кандидата допущена самим позивачем при написанні заяви щодо його реєстрації (а.с.90).
Як вбачається з доданих до справи документів, а саме: зразок виборчого бюлетеню (одномандатний виборчий округ № 8, виборча дільниця № 710280), то по-батькові кандидата від Партії «Відродження» внесено в правильно, а саме: «Олександрович» (а.с.96).
Судом встановлено, що 30 квітня 2017 року під час проведення місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а саме в одномандатному виборчому окрузі № 8 на Мартинівській дільничній виборчій комісії було виявлено помилку в бюлетені на кандидата в депутати, а саме: неточні дані кандидата в депутати, тобто замість вірного «ОСОБА_6», було зазначено «ОСОБА_7».
З цього приводу членами комісії 30 квітня 2017 року о 15 год. 30 хв. складено акт, в якому зазначено, що в зв'язку з помилкою типографії в бюлетені на кандидата в депутати були внесені неточні дані: напечатано «ОСОБА_7», а потрібно «ОСОБА_6», згідно паспорта. Зазначено, що при підрахунку голосів буде внесено «ОСОБА_6». Даний акт підписано членами комісії в кількості 13 осіб (а.с.38).
Актом про виявлення порушення виборчого законодавства від 30.04.2017 року засвідчено факт порушення виборчого законодавства, що полягає у невідповідному зазначенні у виборчих бюлетенях по-батькові одного з кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі № 8 з виборів депутатів Степанецької сільської ради об'єднаної територіальної громади - ОСОБА_6 (а.с.69).
30 квітня 2017 року о 17 год. 30 хв. Дільничою виборчою комісією виборчої дільниці № 710280 винесено постанову про розгляд членами комісії акта на виправлення помилки в виборчому бюлетені, а саме комісією в складі 13 осіб, одноголосно, проголосовано про те, що розглянувши акт про типографську помилку у бюлетені на кандидата в депутати ОСОБА_6 щодо невірного зазначення його по-батькові, комісією постановлено, що в протоколі про підрахунок голосів будуть внесені правильні дані щодо зазначення його по-батькові, тобто - ОСОБА_6 (а.с.47-48).
З протоколу дільничої виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці № 710280 в одномандатному виборчому окрузі № 8 с.Мартинівка, Канівського району Черкаської області вірно записано дані кандидата в депутати, а саме - ОСОБА_6 з кількістю голосів 32.
Спірні правовідносини регулюються Законом України № 595-VІІІ від 14.07.2015 року «Про місцеві вибори» (редакція станом на 19.03.2017 року).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеві вибори», організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, та прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Ст. 74 Закону № 595-VІІІ від 14.07.2015 р. визначено, що текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 17 днів до дня голосування.
Суб'єкти відповідного виборчого процесу можуть протягом двох днів з дня прийняття рішення комісії про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах ознайомитися з текстом бюлетеня.
Рішення територіальної виборчої комісії про затвердження тексту виборчого бюлетеня не пізніш як за 12 днів до дня голосування передається відповідним дільничним виборчим комісіям для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
Отже, з аналізу положень вищенаведених статей Закону слідує, що законодавцем чітко визначено право суб'єктів виборчого процесу на ознайомлення з текстом бюлетеня. Як убачається з матеріалів справи та пояснень позивача, він, як суб'єкт відповідного виборчого процесу даним правом не скористався.
Таким чином, позивач - Голова Канівської районної організації Партії «Відродження» - ОСОБА_2, як суб'єкт виборчого процесу мала можливість до початку голосування ознайомитись з текстом виборчого бюлетеню, вказана інформація була доступною, оскільки підлягала оприлюдненню.
Враховуючи вищезазначене суд прийшов до висновку, що наявність описки в «по-батькові» у одного з кандидатів у виборчому бюлетені зокрема у ОСОБА_6 у відповідності до ст. 74 Закону не є достатньою підставою для визнання незаконною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів зі встановлення дійсного волевиявлення виборців під час проведення голосування 30.04.2017 року та визнання недійсним протоколу про підсумки голосів з виборів депутатів в одномандатному окрузі № 8 Степанецької сільської виборчої комісії від 01.05.2017 року
Згідно частини 1 статті 81 Закону дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:
1) виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує пять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.
Отже, голосування може бути визнане недійсним у чітко визначених випадках, які не стосуються обставин цієї справи.
Ст. 71 Конституції України передбачено, що виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Таким чином, під час розгляду справи не здобуто підтвердження того, що виборцям під час проведення місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів технічна описка в виборчому бюлетені перешкоджала волевиявленню та вплинула на результат виборів.
Крім того, вимога позивача про зобов'язання проведення повторного голосування в одномандатному виборчому окрузі № 8 задоволенню не підлягає, оскільки вирішення зазначених питань не є компетенцією суду, а прерогативою відповідних виборчих комісій відповідно до положень Закону України «Про місцеві вибори».
Отже, у зв'язку із вищевикладеним, суд прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог, а тому в їх задоволенні слід відмовити повністю.
Крім того, позивачем не сплачено судовий збір при зверненні до суду з даним адміністративним позовом (заявлено шість позовних вимог немайнового характеру, який відповідно до ЗУ «Про судовий збір» становить 3 840,00 грн., в зв'язку з чим з позивача - Голови Канівської районної організації Партії «Відродження» - ОСОБА_2 слід стягнути на користь держави судовий збір на загальну суму 3 840,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 70, 71, 159-163, 172, 177 КАС України, суд, -
В позові Голови Канівської районної організації Партії «Відродження» - ОСОБА_2 до Степанецької сільської виборчої комісії Канівського району Черкаської області, Дільничної виборчої комісії № 710280 в одномандатному виборчому окрузі № 8 про визнання протиправними дії виборчої комісії та скасування протоколу про підрахунок голосів, відмовити повністю.
Стягнути з Голови Канівської районної організації Партії «Відродження» - ОСОБА_2 в дохід Державного бюджету судовий збір у розмірі 3 840,00 гривні
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Канівський міськрайонний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя / підпис/ Г.С. Русаков
З оригіналом згідно: оригінал зберігається при матеріалах справи № 697/1052/17
Суддя Г . С . Русаков