Постанова від 04.04.2017 по справі 359/980/17

дата документу :

Справа № 359/164/17

Провадження № 2-а/359/980/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2017 року о 14 годині 50 хвилин Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,

при секретарі - Шляхетко Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій органів соціального захисту населення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

07.02.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з вище зазначеним адміністративним позовом, відповідно до якого просить суд:

- визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської областіщодо виплати у 2015 та 2016 роках позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі меншому, ніж передбачено ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- зобов'язати відповідача вчинити дії щодо донарахування та виплати позивачу щорічної разової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій, відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2015 та 2016 роки, з урахуванням проведених виплат (а.с.15-17).

Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до вимог ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції закону, до внесення змін, які було визнано неконституційними, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій має виплачуватися разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, а також зазначає, що при визначенні розміру даної допомоги застосовується мінімальна пенсія за віком, як розрахункова величина та звертає увагу, що в разі колізії між нормативно-правовими актами КМУ та Законами України, застосування підлягають саме положення Законів України, які мають вищу юридичну силу. Враховуючи, що ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» у 2015 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлено у розмірі 949гривень, з 1 вересні-1074 гривні, а згідно ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» у 2016 році прожитковий мінімум - встановлений у розмірі з 1 січня 2016 року = 1074 гривні, з 1 травня 2016- 1130 гривень. Отже, розмір разової допомоги йому у 2015 році, як учаснику бойових дій, мав скласти: 4745 гривень(949грн.х5 мінімальних пенсій за віком), а у 2016- 5650 гривень( 1130грн.х5 мінімальних пенсій за віком).Однак, 28.04.2016 року на рахунок позивача було перераховано лише 920 гривень, разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік, а тому вважає, що йому недонараховано кошти і в 2015, і в 2016 роках. Звертає увагу суду, що про порушення свого права фактично дізнався в жовтні 2016 року.

Ухвалою судді Бориспільського міськрайонного суду від 09.03.2017 року, залишено без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог про визнання неправомірними дії Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області щодо виплати у 2015 разової допомоги до 05 травня в розмірі меншому ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов'язання Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської областівчинити дії щодо донарахування та виплати йому щорічної разової допомоги у розмірі п'яти мінімальних а пенсій за віком, як учаснику бойових дій, відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2015 з урахуванням проведених виплат. Поновлено строк звернення з адміністративним позовом в частині позовних вимог про визнання неправомірними дії Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської областіщодо виплати у 2016 разової допомоги до 5 травня.

В судове засідання сторони не з'явились, подали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Позивач в позовній заяві просив суд проводити розгляд справи у його відсутність, на позовних вимогах наполягає (а.с.17).

Представник відповідача надав суду письмові заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 (а.с. 28-31). Згідно з письмовими запереченнями проти позову представник відповідача зазначає, що в Державному бюджету України на період 2106 року були передбачені щорічні одноразові грошові допомоги до 5 травня відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої вищезазначеними законами здійснює міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрації , які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах : 2) учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків - 920 гривень. Департамент, як розпорядник коштів нижчого рівня, керуючись вимогами чинного законодавства, забезпечив через органи соціального захисту населення виплату щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року №141.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заперечень щодо позову до суду не надходило.

Дослідивши подані заяви, письмові матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Згідно з вимогами ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, Реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, згідно з посвідченням серії АА № 278546, виданим 30 квітня 2015 року Управлінням особового складу штабу командування Повітряних Сил Збройних Сил України, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни- учасників бойових дій (а.с.4-6).

Відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Підпунктом 1 пункту 20 розділу II Закону України № 107-VI від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було викладено в новій редакції ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема, щодо викладення в іншій редакції на цей рік статей 12, 13, 14 та 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно із ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, було відновлено дію редакції ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Разом з тим, 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ пунктом 63 якого розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено п.26 згідно з яким норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наведена норма є чинною, та не визнавалась такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) у встановленому законодавством порядку.

Відповідно ч.1 ст.117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141 «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув'язнення не виповнилося 18 років) в'язням концентраційних таборів, ґетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 920 гривень (пп.2 п.1 Постанови).

Як вбачається з матеріалів справи, до 05 травня 2016 року позивачу ОСОБА_1, як учаснику бойових дій, Управлінням соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області було виплачено щорічну разову грошову допомогу в розмірі 920 гривень, що підтверджується випискою по картковому рахунку позивача (а.с.19). Крім того, ця обставина повністю визнана сторонами.

Таким чином, виплата вищевказаної допомоги проведена в розмірі, передбаченому постановою КМУ «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 2 березня 2016 року № 141, що відповідає вищенаведеним вимогам п.26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, який підлягає застосуванню до спірних правовідносин в силу, того, що відповідні зміни до Бюджетного кодексу України були введені в дію пізніше за часом введення в дію останньої чинної редакції ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

З урахуванням викладеного суд прийшов до висновку, що відповідач, здійснюючи виплату допомоги до 5 травня у розмірі, установленому Кабінетом Міністрів України, діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а тому підстави для задоволення вимог позивача відсутні.

Позивач та відповідач звільнені від сплати судового збору, інші витрати по справі не значаться.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 69, 71, 86, 99,102, 128, 158-163,167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій органів соціального захисту населення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом десяти днів з дня її проголошення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження і є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Суддя І.В. Муранова-Лесів