Справа № 638/6811/17
Провадження № 2-а/638/452/17
05.05.2017 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м. Харків Хайкін В.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, третя особа: Служба у справах дітей Шевченківського району Управління служб у справах дітей Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач ОСОБА_1 29 квітня 2017 року направив поштовим засобом зв'язку до Дзержинського районного суду м. Харкова адміністративний позов до в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, третя особа: Служба у справах дітей Шевченківського району Управління служб у справах дітей Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач звертався до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради за призначенням допомоги на дитину, над якою встановлено опіку, та 03.04.2017 року отримав відмову у наданні такої допомоги (лист від 03.02.2017 року вих. №241/05).
Відповідно до частини 1 статті 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно положень частини 5 статті 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.
Окрім того, згідно частини 4 статті 99 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Водночас, позивач не просить про поновлення строків звернення до адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до статті 101 КАС України, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
Право на суд, одним із аспектів якого є право на доступ до суду, не є абсолютним. Право на суд, особливо щодо умов прийнятності позову, може бути обмеженим настільки, щоб не було порушено саму сутність цього права, тобто, обмеження повинні мати законну мету і зберігати пропорційність між використаними засобами та досягнутими цілями.
Правовий строк існує у багатьох своїх різновидах, характер яких залежить від мети встановлення строку, його функцій, порядку регулювання відносин, яких він стосується і на які він має вплив. Одним із різновидів строків у адміністративному судочинстві є строки за визначенням, до них належать абсолютно визначені, відносно визначені, не визначені, альтернативні (загальні та виключні).
Встановлення в законі порядку обчислення, продовження і поновлення строків обумовлюється необхідністю досягнення завдань адміністративного судочинства та забезпечення законних інтересів і прав учасників адміністративного процесу. Приписи КАС України про строки регламентують тривалість строків, порядок їх обчислення та наслідки закінчення строків.
Суворе дотримання строків у адміністративному судочинстві неможливе без чіткого знання правил їх обчислення. Для правильного обчислення строку важливого значення набувають приписи правових норм, які стосуються визначення початкового моменту перебігу строку, обставин, що впливають на його перебіг, і встановлення моменту його закінчення. При визначенні початку обчислення строку важливо точно знати момент, з якого починається його перебіг. Не викликає труднощів визначення його тоді, коли він прямо зазначений у законі. У тих випадках, коли початок перебігу строку не позначено, ним слід вважати момент учинення тієї процесуальної дії або настання події, що спричиняє виникнення відповідного процесуального обов'язку, для виконання якого і встановлюється цей строк.
Зважаючи на вищенаведене, суд дійшов висновку, що для особи, яка оспорює бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, яка полягає у відмові у призначенні допомоги на дитину, початком (початковим моментом) перебігу строку для подання позовної заяви була дата 03.04.2017 року, тобто день, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його заяви. До Дзержинського районного суду м. Харкова, як до місцевого адміністративного суду, позивач звернувся поза межами місячного строку, визначеного частиною 4, 5 статті 99 КАС України.
Поважність причин пропуску строку є оціночною категорією і встановлюються у кожному конкретному випадку судом, проте позивачем - ОСОБА_1 не надано клопотання про поновлення пропущеного строку, не наведено причин поважності звернення до суду із пропущеним строком, а також не підтверджено це належними та допустимими доказами у розумінні статті 70 КАС України.
Згідно до частини 1 статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно частини 2 статті 100 КАС України, позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Керуючись ст.100 КАС України суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, третя особа: Служба у справах дітей Шевченківського району Управління служб у справах дітей Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Копію ухвали направити позивачу для відома.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: