03 травня 2017 року справа № 823/514/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
при секретарі судового засідання - Мельниковій О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області до Степанецької сільської ради Канівського району Черкаської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області (далі - позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Степанецької сільської ради Канівського району Черкаської області (далі відповідач), в якому просить:
- визнати незаконною бездіяльність Степанецької сільської ради Канівського району Черкаської області щодо не встановлення пільгових умов плати за харчування дітей-вихованців Степанецького дошкільного навчального закладу із сімей, які мають трьох і більше дітей;
- зобов'язати Степанецьку сільську раду Канівського району Черкаської області на черговій сесії сільської ради вирішити питання про умови харчування дітей Степанецького дошкільного навчального закладу у 2017 році із сімей, які мають трьох і більше дітей, відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 №1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних закладів».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Степанецькою сільською радою Канівського району Черкаської області 27.01.2017 прийнято рішення № 10/4 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в Степанецькому дитячому садку «Білочка» для батьків на 2017 рік». Вказаним рішенням з 01.01.2017 встановлено плату для батьків, або осіб, які їх заміняють за харчування дітей в дошкільному навчальному закладі «Білочка» в розмірі 40% від вартості харчування за день. Звільнено від плати за харчування дітей батьків, або осіб, які їх заміняють плату за харчування дітей в дошкільному навчальному закладі та визначено категорії осіб, яких звільнено від плати за харчування дітей. До останніх відносяться: батьки або особи, які їх заміняють, у сім'ях, у яких сукупний дохід, на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищує рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), встановленого Законом України про Державний бюджет України на 2017 рік, діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються у сім'ях, діти, батьки яких є учасниками бойових дій, АТО та батьки з числа вимушених переселенців із зони АТО. Разом, з тим, вказаним рішенням Степанецької сільської ради не встановлено пільг для осіб, які мають трьох і більше дітей за харчування в дошкільному навчальному закладі, що суперечить вимогам статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту».
Представник Золотоніської місцевої прокуратури Черкаської області у судовому засіданні 26.04.2017 позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду заяву про визнання адміністративного позову в повному обсязі та про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Розгляд справи розпочато у відкритому судовому засіданні, однак у зв'язку з прибуттям не всіх осіб, що беруть участь у справі, суд дійшов висновку продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювати фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судом встановлено таке.
Степанівською сільською радою Канівського району Черкаської області 27.01.2017 прийнято рішення № 10/4 «Про встановлення розміру плати за харчування дітей в Степанецькому дитячому садку «Білочка» для батьків на 2017 рік». Вказаним рішенням з 01.01.2017 встановлено плату для батьків, або осіб, які їх заміняють за харчування дітей в дошкільному навчальному закладі «Білочка» в розмірі 40% від вартості харчування за день. Звільнено від плати за харчування дітей батьків, або осіб, які їх заміняють, сукупний дохід, яких на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищує рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), встановленого Законом України про Державний бюджет України на 2017 рік для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних та навчальних закладах). Звільнено від плати за харчування дітей батьків, або осіб, які їх заміняють дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються у сім'ях, діти, батьки яких є учасниками бойових дій, АТО та батьки з числа вимушених переселенців із зони АТО.
Разом, з тим, вказаним рішенням Степанецької сільської ради не встановлено пільг для осіб, які мають трьох і більше дітей за харчування в дошкільному навчальному закладі.
Суд бере до уваги, що в силу положень статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.
Відповідно до частини 3 статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд враховує, що Законами України «Про дошкільну освіту» (п. 1 ч. 5 ст. 35) та «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 (ч. 29. п. 2 абз. 1) встановлено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірі, що становить не менше 60 відсотків (у міській місцевості) та не менше 40 відсотків (у сільській місцевості) від вартості харчування на день.
Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, п. 2 ч. 5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», ч. 29 п. 2 абз. 3 Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 та п. 3 ч. 1 постанови Кабінету міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002 №1243.
Згідно з п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2002 року №1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних закладів», установлено, що від плати за харчування дітей відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал з урахуванням індексу зростання цін не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах.
Пунктом 2.1 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 №667 зазначено, що відповідно до статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі в розмірі, що становить не менше 60 відсотків у міській місцевості та не менше 40 відсотків у сільській місцевості від вартості харчування на день.
Від плати за харчування дітей відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, а також батьки дітей та особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям». Підставою для звільнення є довідка про призначення такої допомоги, видана органами праці та соціального захисту (п. 2.4 Порядку №667).
Пунктом 2.5 вказаного Порядку 667 встановлено, що звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися на протязі року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями, сільськими (селищними) радами).
Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2002 року №1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних закладів» встановлено знижки з плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах у таких розмірах: сім'ям, які мають трьох і більше дітей, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах - на 50 відсотків; батькам, які працюють і проживають на лінійних станціях і перегонах, за утримання дітей у школах-інтернатах - на 50 відсотків; батькам учнів загальноосвітніх шкіл-інтернатів, які проживають у сім'ях, але харчуються та одягаються за рахунок держави, - на 20 відсотків.
При цьому, відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III, багатодітна сім'я - сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім'ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Згідно інформації управління соціального захисту населення Канівської районної державної адміністрації викладеної в листі від 21.03.2017 № 09-13/716 на території с. Степанці Канівського району Черкаської області проживає 21 дитина дошкільного віку, що є членами багатодітних сімей.
Разом з тим, з листа виконавчого комітету Степанецької сільської ради Канівського району Черкаської області від 27.03.2017 № 22, судом встановлено, що рішення щодо встановлення знижки з плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах сім'ям, які мають трьох і більше дітей, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах Степанецькою сільською радою не приймалося.
Таким чином, не прийняття відповідного рішення про надання пільгових умов оплати харчування дітей у дошкільному навчальному закладі вказаного населеного пункту для багатодітних сімей та їх ненадання фактично суперечить вимогам статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту».
Відповідно до ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно з п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага має приділятися якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про дошкільну освіту», яка передбачає «забезпечення права дитини на доступність і безоплатність здобуття дошкільної освіти».
Статтею 9 Закону України «Про дошкільну освіту», якою зазначено, що «громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак мають рівні права на здобуття дошкільної освіти у дошкільних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності».
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що відповідач визнав адміністративний позов в повному обсязі та не заперечив проти його задоволення.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
Положеннями ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Частиною 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Позивачем до матеріалів справи не надано документів, що підтверджують судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, тому відсутні підстави для стягнення з відповідача судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 41, 86, 94, 122, 159-163, 254-255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати незаконною бездіяльність Степанецької сільської ради Канівського району Черкаської області щодо невстановлення пільгових умов плати за харчування дітей-вихованців Степанецького дошкільного навчального закладу із сімей, які мають трьох і більше дітей.
Зобов'язати Степанецьку сільську раду Канівського району Черкаської області на черговій сесії сільської ради вирішити питання про умови харчування дітей Степанецького дошкільного навчального закладу у 2017 році із сімей, які мають трьох і більше дітей, відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 №1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних закладів».
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.А. Рідзель