ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
25 квітня 2017 року № 813/4552/16
о 14 год., 38 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Василько А.В., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним
за позовомДержавного підприємства «Львіввугілля» інтереси якого представляє відокремлений підрозділ Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля», представник - Савка О.В.
доЧервоноградської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області, представник - Яремко В.П.
провизнання нечинним і скасування рішення
Позивач - Державне підприємство «Львіввугілля» інтереси якого представляє відокремлений підрозділ Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом у якому просить визнати нечинними та скасувати рішення Червоноградської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області №0001042000 від 05.10.2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не згідний з спірним рішенням відповідача, вважає його протиправним з огляду на наступне.
Спірним рішенням нараховано пеню за період з 29.04.2015 року до 25.08.2016 року.
В той же час, Рішенням № 0006501703 від 08.10.2015 року пеню нараховано за період з 01.01.2015 року до 25.09.2015 року
А Рішенням, що оскаржується № 0001042000 від 05.10.2016 року пеню нараховано за період з 29.04.2015 року до 25.08.2016 року.
Як вбачається з викладеного, періоди нарахування пені повторюються. Тобто відповідачем за один і той самий період було двічі нараховано пеню за несвоєчасну сплату єдиного внеску, що є порушенням ст. 61 Конституції України, відповідно до якої ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала суду додаткові докази та пояснення, просила суд позов задоволити повністю.
Позиція відповідача викладена у запереченні на позовну заяву, у якому відповідач просив відмовити в задоволені позовних вимог повністю з підстав, згідно даних особового рахунку ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» по ЄСВ за період з 29.04.2015 року по 25.08.2016 року встановлено, що в порушення частин 5, 8, 9. 10, 11, 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ВП «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» несвоєчасно (з порушенням законодавчо встановленого терміну (пізніше 28 числа наступного місяця) сплачено єдиний внесок нарахований за вищевказаний період, а саме:
- нараховано ЄСВ по розрахунку №1511714844 від 09.04.2015 в сумі 157006,03 грн. (термін сплати 28.04.2015) фактично сплачено 25.09.15, 30.09.15, 06.10.15, 12.10.15, 16.10.15, 21.10.15,30.10.15, 03.11.15.
- нараховано ЄСВ по розрахунку №1514060086 від 15.05.2015 в сумі 137841,36 грн. (термін сплати 28.05.2015) фактично сплачено 03.11.15, 06.11.15, 12.11.15, 13.1 1.15, 16.11.15, 19.11.15, 24.11.15, 25.11.15., 03.12.15, 09.12.15, 18.12.15
- нараховано ЄСВ по розрахунку №1515496179 від 15.06.2015 в сумі 158861,89 грн. (термін сплати 28.06.2015) фактично сплачено 18.12.15, 25.12.15, 30.12.15,05.01.16, 12.01.16,13.01.16, 19.01.16, 22.01.16.
- нараховано ЄСВ по розрахунку №1517740478 від 16.06.2015 в сумі 149904.68 грн. (термін сплати 28.07.2015) фактично сплачено 22.01.16, 04.02.16, 09.02.16, 10.02.16, 11.02.16, 16.02.16, 18.02.16, 25.02.16. 02.03.16.
- нараховано ЄСВ по розрахунку №1519041160 від 11.08.2015 в сумі 130410.19 грн. (термін сплати 28.08.2015) фактично сплачено 02.03.16, 09.03.16, 15 03.16, 16.03.16, 22.03.16, 23.03.16, 25.03.16, 01.04.16.
- нараховано ЄСВ по розрахунку №1521343278 від 15.09.2015 в сумі 136097.65 грн. (термін сплати 28.08.2015) фактично сплачено 01.04.16, 12.04.16, 19.04.16, 27.04.16, 28.04.16, 05.05.16, 10.05.16, 17.05.16, 20.05.16, 27.05.16,
02.06.16, 08.06.16,21.06.16.
- нараховано ЄСВ по розрахунку №1522850482 від 15.10.2015 в сумі 135399.45 грн. (термін сплати 28.10.2015) фактично сплачено 21.06.16, 22.06.16, 04.07.16, 11.07.16, 25.07.16, 29.07.16, 04.08.16, 09.08.16. 25.08.16.
На підставі даних картки особового рахунку ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» по ЄСВ. розрахунку штрафних санкцій та пені, керуючись ч. 10 та п.2 ч.11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Червоноградською ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області прийнято рішення від 05.10.2016 №0001042000 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано до позивача штраф в сумі 199013,37 грн. (20 % несвоєчасно сплаченої суми) за період з 29.04.2015 до 25.08.2016 року та нараховано пеню в сумі 207269,65 гривень за кожний день прострочення платежу з розрахунку 0,1 % суми недоплати.
Відповідач зазначає, що ВП «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» є платником єдиного внеску в силу ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно даних реєстру страхувальників ВП «Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Сокальському відділенні Червоноградської ОДПІ ГУ ДФС Реєстраційний номер - 25.01.03783; Дата взяття на облік 23.04.2003 року; КВЕД-46.90, клас професійного ризику 23; Категорія страхувальника -111 «Підприємства, установи та організації інші юридичні особи утворенні відповідно до Законодавства України».
Твердження позивача про нібито однакові періоди нарахування пені у оскаржуваному рішенні від 05.10.2016 та у рішеннях від 08.10.2015 спростовується розрахунками штрафних санкцій та пені до вказаних рішень, з яких вбачається що підставами нарахування штрафних санкцій та пені в кожному рішенні є несвоєчасна сплата сум ЄСВ нарахованих за різні звітні періоди.
У спірному рішенні від 05.08.2016 року за №0001042000 застосовано штрафну санкцію в сумі 199013,37 грн. та нарахована пеня в розмірі 207269,65 грн. - за несвоєчасну сплату ЄСВ нарахованого у квітні - жовтні 2015 року; натомість у рішенні від 08.10.2015 №0006501706 застосовано штрафну санкцію та нарахована пеня - за несвоєчасну сплату ЄСВ нарахованого у листопаді - грудні 2014 та січні -березні 2015 року.
Відповідач вважає, що спірне рішення прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства України, а аргументи наведені в позовній заяві ДП «Львіввугілля» не спростовують наявності порушення, зафіксованого в картці особового рахунку позивача по ЄСВ. рішенні, розрахунках штрафних санкцій та пені, та не можуть бути підставою для їх скасування.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечення підтримала, надала суду додаткові пояснення та докази, просила суд в задоволені позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
05.10.2016 року Червоноградською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Львівській області прийнято Рішення № 0001042000 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, застосовано до відокремленого підрозділу Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» шраф у розмірі: 199013,37 грн. за період з 29.04.2015 року до 25.08.2016 року та нарахувано пеню у розмірі 207269,65 грн.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями, Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 цього ж Закону, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно пп. 2 п. 2 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Судом не враховується обґрунтування позовних вимог з огляду на наступне:
Судом встановлено що, згідно даних реєстру страхувальників ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» (податковий номер 26360693) перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в Сокальському відділенні Червоноградської ОДПІ ГУ ДФС: Реєстраційний номер - 25.01.03783; Дата взяття на облік 23.04.2003 року; КВЕД-46.90, клас професійного ризику 23; Категорія страхувальника -111 «Підприємства, установи та організації інші юридичні особи утворенні відповідно до Законодавства України».
Позивачем щомісячно, починаючи з 01.09.2013 року (з дати адміністрування ЄСВ податковою інспекцією), подаються до Сокальської ОДПІ Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсацій) застрахованих осіб та суми нарахованого внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у яких зазначається найменування страхувальника - ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля», підписані керівником і головним бухгалтером відокремленого підрозділу.
Згідно п. 3.4. Положення про ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» Підрозділ має відокремлений баланс, а також відповідно до п. 6.7.3. Положення Підрозділ самостійно нараховує та сплачує всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до чинного законодавства, за винятком податку на прибуток податку на додану вартість, екологічного податку.
Відповідно до п. 4.3. цього ж Положення, доходи отримані в результаті господарської діяльності Підрозділу, після сплати податків та інших обов'язкових платежів, належать підприємству
Згідно п. 9.19. цього ж Положення, керівник Підрозділу несе відповідальність за недостовірні нарахування та несвоєчасну сплату податків і зборів.
Зважаючи на норми приписів Положення про діяльність позивача, відповідно до яких позивач є роботодавцем, має окремий баланс підприємства, здійснює оплату праці, котра є базою нарахування соціального внеску, та чітко визначений Положенням обов'язок позивача самостійно нараховувати та сплачувати всі податки та інші обов'язкові платежі до бюджету і фондів відповідно до вимог чинного законодавства, суд дійшов висновку, що у даній справі саме позивач є платником єдиного соціального внеску, тому в силу приписів статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» повинен нести відповідальність за допущення порушень норм цього Закону, а не юридична особа ДП «Львіввугілля».
Згідно ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у разі несвоєчасної сплати або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Згідно п. 6 ст. 25 цього ж Закону, передбачено що, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно п. 2 ч. 11 ст. 25 цього ж Закону, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно частин 10 та 13 ст. 25 цього ж Закону, на суму недоїмки нараховується неня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожен день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої даним Законом, починається з першого календарного дня. що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Згідно підпункту 2 пункту 7.2 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, також визначено - за несплат)' (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення , починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи оргуну доходів та зборів. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки, незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
Згідно пункту 7.2 розділу VII даної Інструкції на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожен день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його (перерахування) включно. Документи, які є підставою для нарахування пені: документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк її сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з додатним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами перевірок, або повідомленням - розрахунком; рішення суду; документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; відомості або довідка (витяг) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Враховуючи вищенаведене, ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» є платником єдиного внеску згідно ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»
Судом також не враховуються обґрунтування позовних вимог про те що, періоди нарахування пені повторюються, оскільки такі спростовується розрахунками штрафних санкцій та пені до вказаних рішень, з яких вбачається що підставами нарахування штрафних санкцій та пені в кожному рішенні є несвоєчасна сплата сум ЄСВ нарахованих за різні звітні періоди.
У спірному рішенні від 05.08.2016 №0001042000 застосовано штрафну санкцію в сумі 199013,37 грн. та нарахована пеня в розмірі 207269,65 грн. - за несвоєчасну сплату ЄСВ нарахованого у квітні - жовтні 2015 року; натомість у рішенні від 08.10.2015 №0006501706 застосовано штрафну санкцію та нарахована пеня - за несвоєчасну сплату ЄСВ нарахованого у листопаді - грудні 2014 та січні - березні 2015 року.
З цих же підстав судом враховуються заперечення представника відповідача, оскільки спірне рішення прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства України, а аргументи наведені в позовній заяві ДП «Львіввугілля» не спростовують наявності порушення, зафіксованого в картці особового рахунку позивача по ЄСВ, рішенні, розрахунках штрафних санкцій та пені, та не можуть бути підставою для їх скасування.
Крім цього, згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду 13.10.2016 року у справі № 813/5976/15, яка набрала законної сили, апеляційну скаргу Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу Управління «Західвуглепостач» залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 03.12.2015 року по справі № 813/5976/15 - без змін.
Вказаними рішеннями встановлено, що: «Як встановлено судом першої інстанції, на підставі даних картки особового рахунку позивача по єдиному соціальному внеску, ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» на час проведення Сокальською ОДПІ перевірки мало недоїмку по сплаті вказаного внеску за попередні періоди, а також по штрафних санкціях та пені, на погашення якої у порядку календарної черговості їх виникнення правомірно відбувалося зарахування поточних платежів.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що встановлені фактичні обставини, підтверджені матеріалами справи, свідчать про порушення ВП Управління «Західвуглепостач» ДП «Львіввугілля» строків сплати єдиного соціального внеску, тому застосування до нього штрафних санкцій та нарахування пені є правомірним.
Враховуючи зазначене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, рішення Сокальської ОДПІ від 30.06.2015 року № 0004991700 та № 0005001700 винесені правомірно, тому позов є безпідставним.»
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем не переконують в обґрунтованості позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що позивачем було зроблено частково.
Таким чином, із врахуванням повноважень суду згідно ст. 162 КАС України, адміністративний позов задоволенню не підлягає повністю.
Згідно ст. 94 КАС України, судові витрати та витрати на правову допомогу покладають на позивача.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 03.05.2017 року.
Суддя Гавдик З.В.