Рішення від 27.04.2017 по справі 923/147/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2017 року Справа № 923/147/17

Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Головльовій Є.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Управління комунальної власності Херсонської міської ради, м. Херсон,

до Фізичної особи- підприємця ОСОБА_1, м. Херсон,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунального підприємства "Сервіс-опт", м. Херсон,

про розірвання договору, зобов'язання повернути майно та стягнення 21119грн. 66 коп.,

за участю представників:

позивача - Бондар В.В., представник, № 372-16 від 23.02.17р.;

відповідача - ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_2 від 08.01.98р.;

третьої особи - не прибув.

Позивач звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою у якій, з урахуванням заяв про уточнення прохальної частини позовної заяви від 10.03.17 та про збільшення позовних вимог від 30.03.17, просить стягнути з відповідача 15956,47грн. основного боргу, 3666,00грн. пені, а всього 21 119 грн. 66 коп. відповідно до умов договору оренди комунального майна № 82\н, укладеного сторонами 01.09.2015 року, а також розірвати договір оренди комунального майна за № 82\н від 01.09.2015 року між Комунальним підприємством «Сервіс-опт» та фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 та зобов'язати фізичну-особу підприємця ОСОБА_1 повернути об'єкт оренди за договором оренди № 82\н, а саме нежилі приміщення 83е, 83з, 83ж, (літ. П), загальною площею 118,86 м. кв., що знаходиться на балансі КП «Сервіс-опт» по АДРЕСА_1, вартістю 120 667,00грн., комунальному підприємству «Сервіс-опт» виконавчого комітету Херсонської міської ради. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення ст. ст. 525, 526, 527,530, 599, 610,612, 759,762 ЦК України, ст. 193 ГК України, ст. ст. 2, 18, 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, з урахуванням заяв про уточнення прохальної частини позовної заяви від 10.03.17 та про збільшення позовних вимог від 30.03.17.

Відповідач, під час судового розгляду справи визнав позовні вимоги в частині стягнення сум основного боргу та пені, проти іншої частини позову заперечував, пославшись в усних поясненнях на відсутність заборгованості з орендної плати перед орендодавцем - Комунальним підприємством "Сервіс-опт", а також подав письмове клопотання про розстрочення виконання рішення суду, щодо стягнення грошових коштів на 5 - 6 місяців, пославшись на скрутне матеріальне становище. Відзив на позовну заяву до дня засідання суду не представив.

Відповідно до положень ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.

У судовому засіданні 27.04.17 оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, що прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали справи, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та нього Закону створюються для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Положеннями статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать здійснення контролю за дотриманням зобов'язань щодо платежів до місцевого бюджету на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності; здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.

Відповідно до наказу Херсонської міської ради № 158 від 23.07.2015 року «Про затвердження протоколу постійної діючої комісії з питань оренди об'єктів комунальної власності» та витягу з протоколу № 100 від 23.07.2015 року, 01.09.2015 року між комунальним підприємством «Сервіс - опт» виконавчого комітету Херсонської міської ради (надалі за текстом рішення - Орендодавець, Балансоутримувач, Позивач) в особі директора ОСОБА_4, який діяв на підставі Рішення Херсонської міської ради № 746 від 21.01.2005 року та фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 (надалі за текстом рішення - Орендар, Відповідач) укладено Договір № 82/Н про оренду комунального майна міської територіальної громади (надалі за текстом рішення - Договір).

Відповідно до умов Договору № 82\Н Орендарю було передано у строкове платне користування - нежиле приміщення міської територіальної громади № 83є, 83з, 83ж, (літ. П), загальною площею 118,86 м. кв., що знаходиться на балансі КП «Сервіс-опт» по АДРЕСА_1, про що свідчить підписаний сторонами акт прийому-передачі зазначеного майна від 01.11.2006 року (складений на підставі раніше укладеного сторонами Договору № 82/Н від 01.11.2006). Дане майно необхідне орендарю для здійснення підприємницької діяльності, а саме для розміщення складу, підсобних приміщень та вітрини згідно протоколу № 100 від 23.07.2015 року, затвердженого начальником управління від 23.07.2015 року № 158.

Строк дії договору оренди з 01.09.2015 до 31.05.2018 року.

У зв'язку з тим, що Орендар з моменту укладення договору № 82\н від 01.11.2006 та підписання акту приймання-передачі, фактично не припиняв використання майна міської територіальної громади, новий акт прийняття-передачі до договору від 01.09.2015 не укладався.

Вартість вказаного майна, визначена відповідно до висновку незалежної оцінки від 31.07.2015 року, становить 120 667, 00 грн.

Відповідно до умов пункту 3.2 Договору, оренда плата становить 1510,00 грн. за базовий місяць оренди та перераховується у розмірі 70% (1057,00 грн.) не пізніше 25 числа звітного місяця на розрахунковий рахунок Управління комунальної власності Херсонської міської ради та 30% (453,00) не пізніше 15 числа звітного місяця на розрахунковий рахунок КП «Сервіс-опт».

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму ( ст. 762 ЦК України).

Відповідно частини 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі.

Відповідно до частин 1, 3 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Згідно з положеннями ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Орендарем умови Договору щодо своєчасності та повноти сплати орендної плати до бюджету не виконано. Основний борг Орендаря зі сплати 70% орендної плати на користь Позивача становить 15956грн.47коп. Щодо сплати 30% орендної плати, відповідно до довідки КП "Сервіс-опт" (Орендодавець за Договором, Третя особа у справі) поточна заборгованість ФОП ОСОБА_1 станом на 27 квітня 2017 р. складає 3361,68 грн. а саме: оренда, послуги - 3149,14 грн. строк сплати до 15 числа звітного місяця; спожита ел. енергія - 212,54 грн. строк сплати 25.05.2017.

З метою досудового врегулювання спору, 18.07.2016 № 2026, 12.08.2016 № 2291/19 , 23.09.2016 № 2825 та 03.02.2017 № 188 - 19, Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради до орендаря (ФОП ОСОБА_1) було направлено листи-пропозицїї, про необхідність сплатити заборгованість з орендної плати, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Умовами пункту 3.4 Договору передбачено, що орендна плата перерахована несвоєчасно або в неповному обсязі, сплачується до бюджету (Орендодавцю), відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі не більше двох облікових ставок НБУ від суми заборгованості.

Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України: "неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання".

Відповідно до частини 2 статті 551 ЦК України: "якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань": «платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін».

Відповідно до ст. 3 вказаного Закону: «розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня».

Відповідно до ч. 6 ст.. 232 Господарського кодексу України: "нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано".

За поданим позивачем розрахунком, розмір пені становить 3666,00грн.

Відповідно до положень ст. 526 Цивільного кодексу України: "зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться".

З огляду на вказані обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині, щодо стягнення з відповідача 15956грн.47коп. основного боргу, 3666грн.00коп. пені, 1600грн.00коп. витрат по сплаті судового збору, з розстрочкою викорнання рішення на п'ять місяців, шляхом стягнення щомісяця, з моменту набрання рішенням законної сили, по 4244грн.49коп. (15956,47 + 3666,00 + 294,34 = 19916,81 : 5 = 3983,36).

Не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині, щодо розірвання договору оренди та спонукання відповідача повернути майно у зв'язку з наступними обставинами.

Відповідно до частин 1 статей 286 Господарського кодексу України, статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендна плата - це фіксований платіж, який Орендар сплачує Орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Пунктом 11.4. Договору, передбачено, що договір оренди може бути достроково розірвано на вимогу Орендодавця з підстав не внесення орендної плати протягом трьох місяців поспіль.

Відповідно до положень статті 291 ГК України, ч. 2 статті 651, ст. 783 ЦК України, передбачено можливість розірвання договору найму (оренди) за рішенням суду, на вимогу однієї з сторін, а статтею 782 ЦК України - право наймодавця на односторонню відмову від такого договору у разі невнесення наймачем плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд.

Позивач по справі не укладав Договір оренди з відповідачем та не є Орендодавцем (однією з сторін за Договором), тому не має права на розірвання Договору оренди в односторонньому порядку, а третя особа у справі (Орендодавець за Договором) відповідної позовної вимоги не заявляла. Крім того, позивачем не доведено, відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, факту невнесення відповідачем орендної плати на користь Третьої особи у справі протягом трьох місяців поспіль.

Відсутність підстав для розірвання спірного Договору оренди свідчить про безпідставність позовних вимог, щодо витребування предмета оренди у відповідача.

Суд також звертає увагу на те, що відповідно до прохальної частини заяви позивача про збільшення позовних вимог від 30.03.17, останній просить стягнути з відповідача 15956,47грн. основного боргу, 3666,00грн. пені, а всього 21 119 грн. 66 коп. Разом з тим, позивачем допущена арифметична помилка, оскільки 15956,47грн. основного боргу + 3666,00грн. пені = 19622грн.47коп., а не 21119грн.66коп.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача та позивача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачено наступний розмір судового збору: 4800,00грн. (платіжне доручення № 27 від 20.02.17) та 210,00грн. (платіжне доручення № 54 від 09.03.17), всього 5010,00 грн. У прохальній частині позову, з урахуванням змін, заявлено дві позовні вимоги майнового характеру (стягнення грошових коштів у розмірі 21119,66грн. та витребування майна вартістю 120667,00грн., всього позовні вимоги майнового характеру на суму 141786,66грн., а також одну позовну вимогу немайнового характеру.

Отже, з урахуванням викладених обставин, судовий збір має становити 2126,80грн. за позовні вимоги майнового характеру та 1600,00грн. за позовну вимогу немайнового характеру, всього 3726,80грн. Отже, позивачем зайво сплачено 1283,20грн., які підлягають поверненню позивачу з дежбюджету.

На відповідача покладаються судові витрати, що понесені позивачем, пропорційно розміру задоволених позовних вимог (2126,80:141786,66х19622,47=294,34).

На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1, адреса - АДРЕСА_2) на користь Управління комунальної власності Херсонської міської ради (ідентифікаційний код - 37465469, адреса - 73000, місто Херсон, вул. Ушакова, 37) 15956грн.47коп. основного боргу, 3666грн.00коп. пені, 294грн.34коп. витрат по сплаті судового збору, розстрочивши викорнання рішення на п'ять місяців, шляхом стягнення щомісяця, з моменту набрання рішенням законної сили, по 3983грн.36коп. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3. В задоволенні іншої частини позову відмовити.

4. Повернути з державного бюджету України на користь Управління комунальної власності Херсонської міської ради (ідентифікаційний код - 37465469, адреса - 73000, місто Херсон, вул. Ушакова, 37) 1283грн.20коп. зайво сплаченого судового збору, відповідно до платіжного доручення № 27 від 20.02.17, оригінал якого знаходиться в матеріалах справи.

(Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом).

Повне рішення складено 03 травня 2017 р.

Суддя Ю.В. Гридасов