Справа № 815/947/17
28 квітня 2017 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до комунального підприємства “Одескомунтранс” про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, -
До суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до комунального підприємства “Одескомунтранс” про застосування заходів у сфері державного нагляду до комунального підприємства “Одескомунтранс” (код ЄДРПОУ 31185678, адреса: вул. Братів Поджіо, буд. 4, м. Одеса, 65031) шляхом зобов'язання комунального підприємства “Одескомунтранс” повністю зупинити експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000В; виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В; виконання робіт на висоті понад 1,3 м, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що у період з 12.01.2017 року по 01.02.2017 року посадовою особою Головного управління було проведено планову перевірку Комунального підприємства «Одескомунтранс» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно- правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Під час проведення планової перевірки КП «Одескомунтранс» було виявлено всього 50 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 7 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Враховуючи порушення законодавства, які викладені в акті перевірки суб'єкта господарювання та у зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей позивач вважає, що є підстави повністю зупинити експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000В; виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В; виконання робіт на висоті понад 1,3 м.
Представник позивача у судове засідання 25.04.2017 року не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання прибув, надав до суду листа, згідно якого просив суд відстрочити виконання приписів позивача щодо усунення порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Проти вказаних порушень не заперечував, разом з тим вказав на те, що на теперішній час підприємство поступово усуває порушення.
Представник відповідача у судовому засіданні вказав на відсутність необхідності заслухати свідка чи експерта у даній справі.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладене та у зв'язку із неприбуттям представника позивача у судове засідання суд вирішив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши доводи адміністративного позову, наявні матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, встановив наступне.
Відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області від 16.12.2016 № 1740 у період з 12.01.2017 року по 01.02.2017 року посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку Комунального підприємства «Одескомунтранс» (код за ЄДРПОУ 31185678, юридична адреса - вул. Братів Поджіо, буд. 4, м. Одеса, 65031) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно- правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Під час проведення планової перевірки КП «Одескомунтранс» було виявлено всього 50 порушень нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 7 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Так. згідно розділу V акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 01 лютого 2017 року № 91 зафіксовані наступні порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей:
дозвіл на виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В не отримано;
дозвіл на експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000 В підприємство не отримало;
декларація відповідності матеріально-технічної бази підприємства вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки для виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, що виконуються на висоті понад 1.3 м, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5м і більше над поверхнею грунту, з перекриття або робочого настилу та робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок, механічних підіймачів та будівельних підйомників, в Головному управлінні Держпраці не зареєстрована;
на підприємстві особу, відповідальну за електрогосподарство та особу, яка буде заміщати відповідального за електрогосподарство, не призначено;
на підприємстві достатня кількість електротехнічного персоналу відповідної кваліфікації відсутня;
чергові протоколи профілактичних випробувань та вимірювань електрообладнання та електромереж не надано;
акти опосвідчення безпечного стану електроустановок підприємства не представлено.
Копію вищевказаного акту перевірки отримано директором 01.02.2017 р., про що свідчить його підпис на 9 арк. акту перевірки (а.с. 18).
На момент розгляду справи у суду відсутні відомості щодо зупинення експлуатації електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000В; виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В; виконання робіт на висоті понад 1,3 м,, а так само докази на усунення всіх порушень, вказаних в акті перевірки від 01 лютого 2017 року № 91.
Вирішуючи даний спір по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.
Відповідно до вимог ст. 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пункт 7 Положення передбачає, що Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року № 8 затверджено положення про Головне управління Держпраці в Одеській області, пунктом 1якого зазначено, що Головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.
Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення Держапраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю)визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Приписами частини 1 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Приписами статті 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до п.1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 (далі Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників це виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленого за результатами розгляду позову державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Вирішуючи спір, суд враховує, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована, рівно як і не надано доказів усунення виявлених порушень у повному обсязі. Суд не бере до уваги посилання відповідача на часткове усунення порушень, як на підставу не застосування заходів реагування, оскільки, у даному випадку лише повне усунення встановлених порушень унеможливить загрозу життю та/або здоров'ю людей під час експлуатації електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000В; виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В; виконання робіт на висоті понад 1,3 м.
З урахуванням вищевикладеного та беручи до уваги загрозу життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за необхідне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача шляхом зобов'язання комунального підприємства “Одескомунтранс” повністю зупинити експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000В; виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В; виконання робіт на висоті понад 1,3 м, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Суд також роз'яснює відповідачу його право на підставі ч.12 ст. 183-2 КАС України подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відповідно до п.10 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 167,186, 254 КАС України суд,-
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до комунального підприємства “Одескомунтранс” про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до комунального підприємства “Одескомунтранс” (код ЄДРПОУ 31185678, адреса: вул. Братів Поджіо, буд. 4, м. Одеса, 65031) шляхом зобов'язання комунального підприємства “Одескомунтранс” повністю зупинити експлуатацію електричного устаткування електричних станцій та мереж, технологічного електрообладнання напругою понад 1000В; виконання робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000В; виконання робіт на висоті понад 1,3 м, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Допустити негайне виконання постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Корой