Постанова від 25.04.2017 по справі 752/22100/16-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 752/22100/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Новак А.В.

Суддя-доповідач: Безименна Н.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 квітня 2017 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Безименної Н.В.

суддів Кучми А.Ю. та Карпушової О.В.

за участю секретаря Панчук А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - Товстенка Владислава Олеговича на постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 14 березня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднання управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2016 року позивач звернувся в Голосіївський районний суд м. Києва з позовом до Правобережного об'єднання управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, в якому просив: визнати незаконними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з вересня 2016 року.

Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 14 березня 2017 року у задоволенні позову відмовлено. Рішення суду вмотивовано тим, що в поданих позивачем документах наявні розбіжності щодо періодів його перебування в зоні відчуження.

Не погоджуючись із судовим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити. На думку апелянта, оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, позивача, його представника та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.

У відповідності до п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення від 20.12.2007 серії НОМЕР_2 (а.с.16).

22 вересня 2016 року позивач звернувся до Правобережного об'єднання управління Пенсійного Фонду України в м. Києві з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку.

Листом від 17.11.2016 № 38381/05 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що у періодах роботи позивача по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС містяться розбіжності, а згідно копій особових рахунків про нарахування заробітної плати за 1987 рік вбачається доплата лише у грудні 1987 року за 3 дні (а.с. 7-8).

На думку колегії суддів, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно до ст. 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Аналогічну позицію викладено в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25 лютого 2015 року № К/800/8387/15.

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, особам які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, на 8 років.

Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (зареєстрований в Мін'юсті 27 грудня 2005 року за № 1566/11846) з урахуванням змін, внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15 жовтня 2009 року №23-1 (далі - Порядок).

В пункті 7 Порядку встановлено, що до заяви про призначення пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Таким чином, зі змісту пункту 7 вказаного Порядку слідує, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, можуть бути інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з довідкою Національного університету біоресурсів і природокористування України від 20.09.2016 № 254 ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, передбачених Постановою ЦК КПРС Ради міністрів СРСР і ВЦСПС від 29.12.1987 року № 1497-378 і постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 05.06.1986 року № 665-195, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173 та Кабінету Міністрів України від 29 лютого 1996 року № 250:

з 03 червня 1987 року по 05 червня 1987 року;

з 30 серпня 1987 року по 31 серпня 1987 року;

з 15 вересня 1987 року по 17 вересня 1987 року;

з 22 вересня 1987 року по 25 вересня 1987 року;

з 05 жовтня 1987 року по 06 жовтня 1987 року;

з 01 грудня 1987 року по 04 грудня 1987 року;

з 23 грудня 1987 року по 25 грудня 1987 року (а.с. 20).

В довідці Українського науково -дослідного інституту сільськогосподарської радіології від 11 травня 1993 року № 01-03/231 зазначено наступні періоди:

з 03 червня 1987 року по 05 червня 1987 року;

з 25 червня 1987 року по 27 червня 1987 року,

з 30 липня 1987 року по 31 липня 1987 року;

з 15 вересня 1987 оку по 17 вересня 1987 року;

з 22 вересня 1987 року по 24 вересня 1987 року;

з 05 жовтня 1987 року по 06 жовтня 1987 року;

з 23 грудня 1987 року по 25 грудня 1987 року.

Колегія приймає до уваги наявні у періодах роботи позивача розбіжності, разом з цим вважає за необхідне зазначити, що при неврахуванні періодів, що містять розбіжності, кількість днів, протягом яких позивач працював у зоні відчуження складає 14, а саме:

з 03 червня 1987 року по 05 червня 1987 року (3 дні), з 15 вересня 1987 року по 17 вересня 1987 року (3 дні), з 22 вересня 1987 року по 24 вересня 1987 року (3 дні), з 05 жовтня 1987 року по 06 жовтня 1987 року (2 дні) та з 23 грудня 1987 року по 25 грудня 1987 року (3 дні), що дає позивачу право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на лист Національного університету біоресурсів і природокористування України від 21 грудня 2016 року № 357, в якому зазначено про те, що в записі № 399 журналу реєстрації посвідчень про відрядження співробітників Української філії ВНДІ сільськогосподарської радіології (а.с. 13) за 1986-1987 роки була допущена механічна помилка, а тому замість 30.08-31.08. слід зазначити 30.07-31.07 (24-25).

Акт № 1606 від 10 листопада 2016 року на який посилається суд першої інстанції відсутній в матеріалах справи.

Таким чином, оскільки позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а поданими ним документами підтверджено період роботи (щонайменше 14 днів) та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачу правомірно відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Оскільки доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, наявні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції з ухваленням нової постанови про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 206, 212 та 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_2 - Павлова Романа Ігоровича - задовольнити.

Постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 14 березня 2017 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднання управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Правобережного об'єднання управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22 вересня 2016 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 27 квітня 2017 року.

Головуючий суддя Н.В. Безименна

Судді А.Ю. Кучма

О.В. Карпушова

Головуючий суддя Безименна Н.В.

Судді: Карпушова О.В.

Кучма А.Ю.