Ухвала від 27.04.2017 по справі 822/1119/17

Копія

Справа № 822/1119/17

УХВАЛА

27 квітня 2017 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суду у складі колегії суддів- Лабань Г.В. (головуючий), суддів Ковальчук О.К. , Блонського В.К. , розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників Антитерористичної операції про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 14.04.2017 року провадження у справі відкрито та призначено до судового розгляду.

В адміністративному позові та у клопотанні про поновлення процесуального строку на оскарження позивач просить поновити пропущений строк звернення до суду, обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку звернення до суду тим, що листом №4012/01/09.1-16 від 16.08.2016 року, який ОСОБА_1 отримав 23.08.2016 року. Таким чином шестимісячний строк позовної давності сплив 23.02.2017 року. До центру для надання вторинної правової допомоги позивач звернувся 08.02.2017 року, а починаючи з середини лютого 2017 року у ОСОБА_1 загострилась бронхіальна астма і лікування хвороби потребувало постійного амбулаторного лікування па дому. Однак лікування вдома не дало результату і тому позивач 27.02.2017 року поступив на стаціонарне лікування у відділення пульмонології Хмельницької обласної лікарні де перебував до 13.03.2017 року. Відтак просить поновити процесуальний строк на оскарження та залучити до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача - комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином. Надіслав на адресу суду письмові заперечення та розгляд справи просив проводити за його відсутності.

Дослідивши подане клопотання та матеріали справи, судом встановлено наступне.

Правовий припис "в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом" означає, що позов має подаватися лише в тих межах часу, який встановлений законом. Крім того, можливість захисту прав та інтересів залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.

Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.

Строк звернення до адміністративного суду це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, повинна звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Відповідно до ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Суд зазначає, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Враховуючи наведене та надані позивачем докази, суд дійшов до висновку про необхідність поновлення пропущеного строку на звернення до суду.

Відповідно до ч.2 ст.53 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

При цьому, суд звертає увагу на те, що участь третіх осіб в адміністративній справі зумовлена тим, що судовий спір між сторонами опосередковано (для третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги) стосується прав, інтересів або обов'язків інших (третіх) осіб.

З огляду на викладене, визначальним критерієм встановлення доцільності вступу у розгляд справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, є ймовірність того, що рішення у даній справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.

Суд зауважує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року №413 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Абзацом 3 пункту 2 вказаного Порядку (в редакції від 17.03.2015 року, яка діяла на момент звернення ОСОБА_1 за наданням статусу учасника бойових дій), визначено, що статус учасника бойових дій надається працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

Згідно положень абз. 3 п. 5 Порядку, рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яка утворюється Державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (далі - міжвідомча комісія), - стосовно осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, а також осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 2 цього Порядку.

Як наслідок, суд вважає за необхідне залучити міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 53 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з ініціативи суду.

Керуючись ч. 2 ст. 53 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на оскарження - задовольнити.

Визнати підстави пропуску строку на оскарження поважними та поновити позивачу пропущений строк звернення до суду.

Залучити до участі в адміністративній справі №822/1119/17 міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Направити міжвідомчій комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій копію ухвали та копію адміністративного позову.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/Г.В. Лабань О.К. Ковальчук В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань