Ухвала від 03.05.2017 по справі 825/690/17

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

03 травня 2017 року Чернігів Справа № 825/690/17

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Житняк Л.О., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Чернігівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

03.05.2017 позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Чернігівській області, Державної фіскальної служби України, в якому просить визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із інвалідністю, що настала в період проходження служби в податковій міліції, відповідно до Закону України "Про міліцію" та зобов'язати відповідачів призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку з інвалідністю, що настала в період проходження служби в податковій міліції, відповідно до Закону України "Про міліцію" в редакції Закону від 13.02.2015 №208, в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Так, згідно п.6 ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом даного спору є оскарження дій та бездіяльності з приводу нарахування та здійснення виплат одноразової грошової допомоги, пов'язаній з встановленням інвалідності, що настала в період проходження служби в податковій міліції в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про міліцію" (далі - Закон).

Розділом V вказаного Закону урегульовані питання щодо правового та соціального захисту, пенсійного забезпечення та відповідальності працівників міліції.

Частиною 6 ст.23 Закону встановлено, що у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі, зокрема, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, як вбачається з Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №707 (далі - Постанова №707), розмір грошової допомоги визначається відповідно до грошового забезпечення за останньою посадою, яку особа рядового або начальницького складу займала на день загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва), установлення інвалідності. До грошового забезпечення, виходячи з якого здійснюється розрахунок грошової допомоги працівнику податкової міліції, включається посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та відсоткова надбавка за вислугу років згідно із законодавством.

Тобто, розмір такої допомоги обчислюється зі складових грошового забезпечення працівника міліції, а тому, одноразова грошова допомога, не може відноситися до грошового забезпечення та є окремою соціальною допомогою в розумінні п.4 ч.1 ст.18 КАСУ, якою встановлена виключна підсудність: місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Одночасно суд враховує, що розділом V Закону України "Про міліцію" із посиланням на положення якого, позивач просить відповідачів призначити та виплати одноразову грошову допомогу, визначені, зокрема, підстави соціального захисту працівників міліції. Оскільки така одноразова грошова допомога не є складовою грошового забезпечення в силу свого визначення, як одноразова, а позивач є звільненим зі служби в податкової міліції, наведене дає підстави стверджувати, що даний спір належить до компетенції місцевого загального суду як адміністративного суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що одноразова грошова допомога є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за Законом мають право на її отримання.

При цьому суд враховує ухвалу Вищого адміністративного суду від 31.05.2016 № 825/465/16 (№ К/800/11846/16), де суд касаційної інстанції визначився щодо предметної підсудності справ, правовідносини в яких є схожими до правовідносин, що виникли в межах даного адміністративного позову.

Таким чином, позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Чернігівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії повинен розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним.

Так, згідно п.6 ч.3 ст.108 КАСУ позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду. З урахуванням викладеного, даний позов не підсудний Чернігівському окружному адміністративному суду, у зв'язку з чим відповідно до зазначених вимог п.6 ч.3 ст.108 цього Кодексу підлягає поверненню позивачу.

Одночасно суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу про можливість звернутися до місцевого загального суду як адміністративного суду з відповідним позовом.

Керуючись ст. ст. 108, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИЛА:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Чернігівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу.

Копію ухвали суду та позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.

Роз'яснити позивачу про можливість звернутися до місцевого загального суду як адміністративного суду з відповідним позовом.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Л.О. Житняк