про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
03 травня 2017 року справа № 823/672/17
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Рідзель О.А., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова компанія «Маїс» про повернення переплаченої пенсії, -
Чигиринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Черкаської області (далі - позивач) звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова компанія «Маїс» переплачену пенсію в сумі 19860 грн. 09 коп.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Статтею 8 Конституції України кожному гарантовано право на звернення до суду для захисту його конституційних прав і свобод безпосередньо на підставі Конституції України.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить стягнути з відповідача переплачену пенсію в сумі 19860 грн. 09 коп., як переплату (шкоду) по безпідставно призначеній пенсії ОСОБА_1
Відповідно до частини другої статті 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Аналіз припису наведеної норми дає підстави для висновку про те, що адміністративними судами можуть розглядатися вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватись шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень; такі вимоги мають бути поєднанні з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень (вказана позиція відповідає правовій позиції Верховного суду України, викладеній у постанові від 18.06.2013 у справі №21-204а13).
В той же час, статтею 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно з ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Визначена у вказаній нормі Цивільного кодексу України відповідальність є деліктною і застосовується лише при наявності певних, передбачених законом умов, а саме: наявність складу правопорушення, тобто - наявність шкоди; протиправна поведінка заподіювача шкоди - відповідача; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина відповідача - заподіювача шкоди.
Таким чином, відносини про стягнення шкоди, завданої відповідачами Звенигородському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Черкаської області, внаслідок затримки у поверненні коштів, на підставі вищенаведених норм за своєю правою природою є цивільно-правовими, а не адміністративними, тому, за суб'єктним складом сторін, змістом заявлених вимог та предметом спору, дана справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Слід зазначити, що позивачем з метою досудового врегулювання спору було надіслано до відповідача письмову претензію в порядку ст. 5 Господарського процесуального кодексу України, копія якої міститься в матеріалах позовної заяви.
Відповідно до частини 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Так, справа в адміністративному суді може бути відкрита за наявності між сторонами публічно-правового спору, оскільки в розумінні статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищезазначене, вбачається за доцільне відмовити у відкритті провадження у даній справі.
Керуючись ст. ст. 109, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Відмовити Чигиринському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Черкаської області у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Чигиринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Агропромислова компанія «Маїс» про повернення переплаченої пенсії.
2. Роз'яснити позивачу, що розгляд даного спору віднесений до юрисдикції господарського суду.
3. Копію ухвали надіслати позивачу, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
4. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.А. Рідзель