Справа № 712/3631/17
Провадження № 2/712/1276/17
27 квітня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - Пересунька Я.В.,
при секретарі - Сагун Я.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1, третя особа - Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, про повернення безпідставно набутих грошових коштів,-
У березні 2017 року Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до суду з указаним позовом, просив стягнути з ОСОБА_1 на їх користь надміру виплачені кошти у розмірі 15 548 грн. 76 коп.
Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 відповідно до заяв від 22 травня 2015 року, 26 листопада 2015 року, 13 травня 2016 року та відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, отримував адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на сім'ю у складі: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.
За результатами проведеної Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 1 січня 2014 року по 31 липня 2016 року, встановлено випадки призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за паспортом, серія та номер якого внесено до реєстру втрачених документів, що є порушенням п.п. 6, 7 Порядку.
Зокрема, було встановлено, що ОСОБА_1 незаконно отримав щомісячну адресну допомогу за період із 22 травня 2015 року по 22 листопада 2015 року, з 26 листопада 2015 року по 12 травня 2016 року та з 13 травня 2016 року по 12 листопада 2016 року у розмірі 15 548 грн 76 коп. за паспортом, який внесено до реєстру втрачених документів.
Відповідача було повідомлено про необхідність повернення безпідставно набутої грошової допомоги, однак на даний час кошти не повернуто.
У судовому засіданні представник Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради - ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала та просила їх задоволити.
Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні проти позову заперечував. Пояснив суду, що в 2002 році він загубив свій паспорт серії ВС № 272641, про що одразу ж повідомив УМВС України в Донецькій області. Але через декілька місяців паспорт був віднайдений і він ним продовжив користуватись, у тому числі й пред'являв для оформлення допомоги внутрішньо переміщеній особі на оплату житлово-комунальних послуг. Тільки 28 листопада 2016 року його старий паспорт у м.Черкаси було обміняно на паспорт нового зразка у вигляді пластикової картки.
Представник третьої особи Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області - ОСОБА_5 позов підтримала.
Заслухавши пояснення відповідача та представників позивача і третьої особи, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд установив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Статтею 4 цього Закону визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Судом установлено, що 10 листопада 2014 року ОСОБА_1 було видано довідку № НОМЕР_1 про взяття його на облік як особи, яка переміщена з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції.
Уподальшому дія цієї довідки неодноразово продовжувалась.
Рішенням від 17 грудня 2015 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, на сімю в складі дружини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та батька ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, призначено допомогу переміщеним особам на проживання (а.с. 12).
Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок), грошова допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
За змістом п. 5 Порядку, при зверненні із заявою про отримання допомоги для покриття витрат на проживання, у тому числі й на оплату житлово-комунальних послуг, особа має пред'явити паспорт громадянина України.
Судом встановлено, що до 28 листопада 2016 року ОСОБА_1А, документувався паспортом серії ВС № 272641, виданим 5 травня 2000 року Кіровським РВДМУМВС України в Донецькій області, замість якого 28 листопада 2016 року в уповноваженому органі № 7111 отримав паспорт громадянина України нового зразка № 000207007.
Відповідно до п. 10.4 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13 квітня 2012 року № 320 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 2 липня 2012 року за № 1089/21401, погашаються, уважаються недійсними та знищуються паспорти: які обмінюються у зв'язку зі зміною (переміною) прізвища, імені та по батькові; у разі встановлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); у разі непридатності паспорта для користування (пошкодження з різних причин, утрата фотокартки); осіб, громадянство України яких припинено; знайдені, замість яких видано нові; померлих громадян; зіпсовані під час заповнення; оформлені з порушенням вимог чинного законодавства України; не отримані власником протягом року.
Судом не встановлено, а позивачем не надано доказів про те, що паспорт ОСОБА_1 серії ВС № 272641, який з 10 грудня 2002 року відповідно до відомостей реєстру втрачених документів МВС України перебуває серед викрадених та втрачених, був недійсним у період з грудня 2002 року по 28 листопада 2016 року у зв'язку з видачею замість нього нового паспорта.
Суд також звертає увагу на те, що перебування відомостей про паспорт громадянина України в реєстрі викрадених чи втрачених документів МВС України не означає його автоматичну недійсність, виходячи із змісту положень Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України.
Таким чином, паспорт ОСОБА_1 серії ВС № 272641 вважається недійсним тільки з 28 листопада 2016 року, коли йому було видано новий паспорт нового зразка, а відтак ОСОБА_1 законно відповідно до Порядку отримував допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, яку з нього просить стягнути позивач.
З огляду на викладене, у задоволенні позову необхідно відмовити у зв'язку з його необґрунтованістю та недоведеністю.
Керуючись ст. ст. 10, 60,88, 212, 214-215 ЦПК України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, суд -
Позов Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1, третя особа - Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, про повернення безпідставно набутих грошових коштів - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області, шляхом подання через Соснівський районний суд м. Черкаси апеляційної скарги, протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після розгляду справи в апеляційному порядку апеляційним судом Черкаської області, якщо його не буде скасовано.
Суддя: Я.В. Пересунько