Рішення від 27.04.2017 по справі 712/3527/17

Справа № 712/3527/17

Провадження № 2/712/1263/17

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - Пересунька Я.В.,

при секретарі - Сагун Я.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1, третя особа - Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, про повернення безпідставно набутих грошових коштів,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2017 року Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до суду з указаним позовом, просив стягнути із ОСОБА_1 на їх користь надміру виплачені кошти у розмірі 4877 грн. 24 коп.

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 з 16 лютого 2015 року по 6 січня 2017 року перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політики Черкаської міської ради як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Згідно із заявою ОСОБА_1 від 17 серпня 2015 року відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, їй призначено адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, на сім'ю у складі: син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.

За результатами проведеної Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 1 січня 2014 року по 31 березня 2016 року, встановлено випадки відрахування дітей із загальноосвітніх навчальних закладів м. Черкаси у зв'язку з виїздом за кордон та до покинутого місця постійного проживання (населені пункти, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції).

Зокрема, було встановлено, що згідно із наказом директора ОСОБА_4 ступенів № 6 від 31 серпня 2015 року № 68, у зв'язку із зміною місця проживання відраховано з числа учнів школи ОСОБА_2.

Неповідомлення відповідачем про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин, призвело до зайвого нарахування та виплати грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету за періоди з 1 вересня 2015 року по 15 лютого 2016 року в розмірі 4 877 грн 24 коп.

Відповідача було повідомлено про необхідність повернення безпідставно набутої грошової допомоги листом від 2 липня 2016 року № 3265/28-1/01- 11/05, однак на даний час кошти не повернуто.

У судовому засіданні представник Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради - ОСОБА_5 позовні вимоги підтримала та просила їх задоволити.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання повторно не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась судом за адресою реєстрації місця проживання.

Представник третьої особи Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Оскільки позивачем у судовому засіданні було заявлено про те, що вона не заперечує проти заочного розгляду справи, то суд відповідно до ст. 225 ЦПК України постановив ухвалу, яку внесено до журналу судового засідання, про заочний розгляд справи із ухваленням заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд установив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Статтею 4 цього Закону визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Судом установлено, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 16 лютого 2015 року на адресу Управління соціального захисту населення Соснівського району м.Черкаси, її було взято на облік як внутрішньо переміщену особу з району проведення антитерористичної операції - м.Донецька (АДРЕСА_1) із складом сім'ї: син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та син ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 19).

У заяві про взяття на облік ОСОБА_1В, зазначила адресу проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3.

Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок), грошова допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Пунктом 6 Порядку визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

На підставі заяви ОСОБА_1, їй було призначено щомісячну адресну допомогу на проживання - на дітей.

Судом також встановлено, що за результатами проведеної Державною фінансовою інспекцією в Черкаській області ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 1 січня 2014 року по 31 березня 2016 року, виявлено випадки відрахування дітей із загальноосвітніх навчальних закладів м. Черкаси у зв'язку з виїздом за кордон та до покинутого місця постійного проживання (населені пункти, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції).

Зокрема, згідно із наказом директора ОСОБА_4 ступенів № 6 від 31 серпня 2015 року № 68, у зв'язку із зміною місця проживання відраховано з числа учнів школи ОСОБА_2, про що відповідач не повідомила управління (а.с. 7).

Після вибуття у серпні 2015 року дитини із школи у м.Черкаси до м.Донецька, позивач продовжувала отримувати допомогу на дітей на відшкодування витрат на житлово-комунальні послуги до лютого 2016 року.

Пунктом 11 Порядку визначено, що уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Пунктом 12 Порядку визначено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Оскільки уповноваженим органом у червні 2016 року було виявлено вибуття дитини позивача до м.Донецька, то розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Соснівського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 21 червня 2016 року вирішено зробити перерахунок отриманої ОСОБА_1 допомоги з 1 вересня 2015 року по 15 лютого 2016 року.

Листом від 2 липня 2016 року ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги (а.с. 5), однак кошти не було повернуто.

Згідно із п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», у разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 9 Закону внутрішньо переміщена особа зобов'язана у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.

З огляду на те, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що на час отримання ОСОБА_1 довідки про взяття її на облік як внутрішньо переміщеної особи вона подала завідомо неправдиві відомості для отримання такої довідки, то підстави для стягнення з неї грошових коштів за п. 4 ч. 2 ст. 9 Закону - відсутні.

Посилання позивача на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону - безпідставні, оскільки наслідки неповідомлення уповноваженого органу про повернення внутрішньо переміщеної особи до покинутого постійного місця проживання у цьому Законі не визначені, а обов'язку повернути грошові кошти, отримані після цього у вигляді грошової допомоги, цим Законом не встановлено.

Не можна погодитись із доводами позивача про те, що вказані кошти підлягають стягненню з відповідача відповідно до п. 11 Порядку, оскільки п. 11 Порядку суперечить положенням статті 1215 ЦК України, які мають вищу юридичну силу.

Так, відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Згідно із ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Відповідно до правового висновку Верховного Суду України, викладеному в постанові від 22 січня 2014 року (справа № 6-151цс13), безпідставно набуті особою кошти, що належать до виплат встановлених абзацом 2 частини першої статті 1215 ЦК України, за відсутності рахункової помилки з боку особи, яка добровільно провела їх виплату, та факту недобросовісності набувача, не підлягають поверненню.

Указані положення ЦК України та правова позиція ВСУ дають підстави для висновку про те, що для стягнення з особи грошових коштів у вигляді допомоги чи інших грошових сум, наданих особі як засіб до існування, необхідно встановити сукупність (одночасну наявність) таких обставин: 1) добровільність виплати таких коштів уповноваженим органом; 2) наявність рахункової помилки з боку такого органу; 3) недобросовісність з боку набувача таких коштів.

Оскільки судом у цій справі не встановлено наявність рахункової помилки з боку органу, який виплачував допомогу відповідачу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, і таких доказів позивачем не надано, то суд робить висновок про відсутність підстав для стягнення з відповідача таких коштів за ст. ст. 1212, 1215 ЦК України.

Вказане також відповідає правовій позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладеній в ухвалі від 1 червня 2016 року (справа № 750/8439/15-ц).

Таким чином, за змістом Порядку, наслідком встановлення зміни обставин, які стали підставою для нарахування відповідачу такої допомоги - є припинення надання такої допомоги з наступного місяця після виявлення такої зміни обставин.

З огляду на викладене, у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 10, 60,88, 212, 214-215 ЦПК України, ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1, третя особа - Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області, про повернення безпідставно набутих грошових коштів - залишити без задоволення.

Заочне рішення може бути переглянуте Соснівським районним судом м. Черкаси за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем до Соснівського районного суду м. Черкаси протягом десяти днів з дня отримання копії заочного рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем до апеляційного суду Черкаської області в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Черкаської області шляхом подання через Соснівський районний суд м. Черкаси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Заочне рішення набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після розгляду справи в апеляційному порядку апеляційним судом Черкаської області, якщо його не буде скасовано.

Суддя: Я.В. Пересунько