16 лютого 2011 р.Справа № 2-а-9018/09/1570
Категорія: 6.2.1Головуючий в 1 інстанції: Юхтенко Л.Р.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -ОСОБА_1
судді - ОСОБА_2
судді - ОСОБА_3
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від «28» квітня 2010 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на боці відповідачів ОСОБА_5 сільської ради, Кучурганської сільської ради та Степової сільської ради про визнання незаконною фактичної бездіяльності Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області щодо розгляду заяви та надання безоплатно у власність земельної ділянки та Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області щодо виділення земельної ділянки, зобов'язання Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області безоплатно передати у власність земельну ділянку розміром 2,0 гектара, -
встановиЛА:
Позивач, ОСОБА_4, звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на боці відповідачів ОСОБА_5 сільської ради, Кучурганської сільської ради та Степової сільської ради про визнання незаконною фактичної бездіяльності Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області щодо розгляду заяви та надання безоплатно у власність земельної ділянки та Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області щодо виділення земельної ділянки, зобов'язання Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області безоплатно передати у власність земельну ділянку розміром 2,0 гектара.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від «28» квітня 2010 року позов задоволено частково. Визнано незаконною бездіяльність Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області щодо розгляду заяви ОСОБА_4 від 23.06.2008 року, зареєстрованої в Роздіяльнянській РДА Одеської області 24.06.2008 року за № 07-989/2579.
Не погодившись з Постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати Постанову Одеського окружного адміністративного суду від «28»квітня 2010 року по справі № 2-а-9018/09/1570, змінити постанову суду першої інстанції та задовольнити повністю позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що постанова суду першої інстанції не відповідає обставинам справи. Крім того, апелянт зазначає, що фактична відмова надати дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є безпідставною і необґрунтованою.
Сторони по справі сповіщались належним чином про час, дату та місце проведення судового засідання, однак своїм правом на участь в розгляді апеляційної скарги не скористались та у судове засідання не з'явилися, тому судовий розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження згідно ч. 3 ст. 122, ст. 197 КАС України.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного:
ОСОБА_4 працювала вчителем в Лиманській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 2 Роздільнянського району Одеської області з 01.09.1997 р. по 01.09.2001 р., що підтверджується довідкою №72 від 01.06.2009 року (а.с.6) та з 01.09.2001 року отримує пенсію за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с. 9). При цьому, 24.06.2008 року позивач звернулася до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області із письмовою заявою від 23.06.2008р. про надання безоплатно у власність земельної ділянки розміром 2,0 гектара для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарських підприємств, розташованих на території Лиманської селищної ради, що приватизуються, або земель запасу чи резервного фонду. Зазначена заява була зареєстрована в Роздільнянській РДА Одеської області 24.06.2008 року за № 07-989/2579 (а.с.7).
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 6 ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час звернення позивача до Роздільнянської РДА Одеської області) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.
Згідно з п. 4, 7 вищевказаної статті кодексу відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада в місячний термін розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»посадові особи місцевих державних адміністрацій зобов'язані розглянути звернення громадян і не пізніше ніж у визначений законом термін прийняти рішення або дати обґрунтовану відповідь.
Під час розгляду справи, відповідачем - Роздільнянською РДА Одеської області не надано доказів щодо розгляду заяви від 24.06.2008 року за № 07-989/2579 позивача та прийняття за її розглядом відповідного рішення або обґрунтованої відповіді у встановленому законом порядку, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку Роздільнянська РДА Одеської області діяла у спосіб, не передбачений законами України та допустила порушення вимог ст. 118 Земельного кодексу України та ст. 38 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Як встановлено судом першої інстанції, вчителями Лиманської ЗОШ № 2 І-ІІІ ступенів було подано до Роздільнянської РДА Одеської області колективне звернення, яке було зареєстроване в Роздільнянської РДА Одеської області за № Ко-193 від 26.06.2008 року (а.с. 27) щодо вирішення питання про виділення землі для ведення особистого селянського господарства, яке було порушено перед відповідачем працівниками школи ще у квітні 2004 року шляхом подачі відповідних заяв.
Саме на зазначене звернення відповідач 09.09.2008 року (а.с. 30) надав відповідь ОСОБА_6, як одному із його авторів, про неможливість задоволення заяви через відсутність вільних земель. В той же час, судом встановлено, що відповідач не уповноважувала ні ОСОБА_7, ні інших осіб, зазначених у колективному зверненні, на представлення її інтересів, а звернулася із самостійною заявою, яка Роздільнянською РДА не розглядалася та до теперішнього часу не розглянута, про що також повідомила представник відповідача в судовому засіданні.
Розгляд колективного звернення від 26.06.2008 року № Ко-193 не є доказом розгляду заяви позивача про надання земельної ділянки.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача про визнання незаконною бездіяльності Роздільнянської РДА Одеської області щодо розгляду її заяви про надання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог позивача щодо визнання незаконною фактичної бездіяльності Роздільнянської РДА Одеської області у наданні безоплатно у власність позивачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та зобов'язання виконати заходи, які встановлені ст. 118 Земельного кодексу України (в редакції, яка чинна сьогодні) щодо безоплатної передачі їй у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із сільськогосподарських земель, які знаходяться у резерві, чи земель запасу Роздільнянського району, які розташовані за межами населених пунктів на території Лиманської селищної ради або на території сусідніх - Кучурганської, Степової чи ОСОБА_5 сільських рад, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що вони не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю»від 05.11.2009р. №1702-УІ внесено зміни до Земельного кодексу України, а саме: ч.6 і ч.7 ст. 118 викладено у такій редакції:
Ч. 6 ст. 118, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Ч. 7 ст. 118, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян особами, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
З вищезазначеного вбачається, що у зв'язку з внесенням змін до ст. 118 зазначеного Кодексу на теперішній час для вирішення питання позивача необхідно подавати перелік документів, які раніше, як встановлено судом та не заперечується позивачем до відповідача не надавались, а саме: графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, висновки конкурсної комісії.
Тобто, суд першої інстанції цілком правомірно дійшов до висновку, що вирішення цих питань та виконання зазначених позивачем заходів є виключною компетенцією Роздільнянської РДА Одеської області, у зв'язку з чим вважає позовні вимоги про визнання незаконною фактичної бездіяльності Роздільнянської РДА Одеської області у наданні безоплатно у власність позивачу земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та зобов'язання Роздільнянську РДА Одеської області виконати такі заходи у вигляді надання безоплатно у власність позивача земельної ділянки розміром 2,0 гектара для ведення особистого селянського господарства із земель, які знаходяться у резерві, чи земель запасу Роздільнянського району, які розташовані за межами населених пунктів на території Лиманської селищної ради або на території сусідніх Кучурганської, Степової, ОСОБА_5 сільських рад є необгрунтованими, а тому в задоволенні позову в цій частині має бути відмовлено.
Крім того, не підлягають задоволенню вимоги щодо визнання незаконною бездіяльності Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, у зв'язку з наступним.
Так, в обґрунтування зазначених позовних вимог позивач вказала, що бездіяльність Лиманської селищної ради полягає в порушенні останньою вимог ст. 12 ЗК України, пунктом «і»якої передбачено інформування сільськими, селищними та міськими радами населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, що призвело до порушення прав позивача, як працівника соціальної сфери.
Дійсно, відповідно до п. «і»ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, серед інших, інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок. Проте, порядку та обсягу такого інформування ЗК України та інші акти земельного законодавства України не визначають.
Згідно з ст. 4 Орхуської конвенції, ратифікованої 06.07.1999 року Законом України «Про ратифікацію Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля», громадяни мають право на отримання інформації щодо надання, вилучення (викупу) земельних ділянок за своєю власною ініціативою шляхом подання інформаційного запиту.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про інформацію»громадянин має право звернутися до державних органів і вимагати надання будь-якого офіційного документу, незалежно від того, стосується цей документ його особисто чи ні, крім випадків обмеження доступу, передбачених цим Законом. Ця ж стаття визначає, що під запитом щодо надання письмової або усної інформації у цьому Законі розуміється звернення з вимогою надати письмову або усну інформацію про діяльність органів законодавчої, виконавчої та судової влади України, їх посадових осіб з окремих питань.
Оскільки позивач в силу ст.11 КАС України не надала суду доказів звернення до Лиманської селищної ради із відповідними запитами щодо інформування її про паювання землі, колегія суддів приходить до висновку, що Лиманська селищна рада не допустила бездіяльності в цьому питанні та не порушувала вимоги п. «і»ст. 12 ЗК України, у зв'язку із чим в задоволенні даних вимог слід відмовити.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що Одеський окружний адміністративний суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від «28»квітня 2010 року по справі № 2-а-9018/09/1570, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від «28»квітня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на боці відповідачів ОСОБА_5 сільської ради, Кучурганської сільської ради та Степової сільської ради про визнання незаконною фактичної бездіяльності Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області щодо розгляду заяви та надання безоплатно у власність земельної ділянки та Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області щодо виділення земельної ділянки, зобов'язання Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області безоплатно передати у власність земельну ділянку розміром 2,0 гектара, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючийсуддя ОСОБА_1
суддя ОСОБА_2
суддя ОСОБА_3