01 лютого 2011 р.Справа № 2-а-9895/09/1570
Категорія:8.2.13Головуючий в 1 інстанції: Аблов Є.В.
Судова колегія Одеського апеляційного
адміністративного суду у складі:
головуючого -Коваля М.П.
суддів -Потапчука В.О.
-ОСОБА_1
при секретарі -Журкіній І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси, Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 червня 2010 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз»до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси про скасування податкового повідомлення рішення ,-
ТОВ«Союз»звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у Київському районі м.Одеси про скасування податкового повідомлення-рішення № 0008041701/0 від 13.07.2009 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07 червня 2010 року задоволено повністю адміністративний позов ТОВ «Союз». Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси № 0008041701/0 від 13.07.2009 року.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням заступник прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі ДПІ у Київському районі м.Одеси, ДПІ у Київському районі м.Одеси -подали апеляційні скарги, в яких просили, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Сторони були сповіщені належним чином про час і місце судового засідання, про що є докази в матеріалах справи: Представник прокуратури та представник ДПІ сповіщені згідно розписки про явку у судове засідання (а.с.154)
Розглянувши матеріали справи, заслухавши сторони, які з'явились у судове засідання, вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційних скарг, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 198 та п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Судом першої інстанції встановлено, що працівниками ДПА в Одеській області та ДПІ у Київському районі м. Одеси була проведена позапланова виїзна документальна перевірка фінансово-господарської діяльності з питань дотримання ТОВ «Союз»вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 р. по 31.03.2009р. За результатами перевірки складено відповідний акт від 01.07.2009 р., яким встановлено порушення позивачем ст.ст. 2, 3, 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.1991 р. №1963-XII. На підставі зазначеного акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0008041701/0 від 13.07.2009 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 1 129 356 грн., у тому числі 752 904 грн. за основним платежем та 376 452 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Як вбачається з матеріалів перевірки, в розрахунках суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів ТОВ «Союз»не вірно визначало ставку податку, в результаті чого не в повному обсязі сплачувало податок з власників транспортних засобів. Станом на 01.01.2008 р. на балансі підприємства значиться 37 одиниць транспортного засобу, які підлягають оподаткуванню. Розрахунок по податку з власників транспортних засобів на 2008 р. надано до ДПІ у Київському районі 26.02.2008 р. на загальну суму -80 144,0 грн. по 37 одиницям автотранспортного засобу. Тобто ТОВ «Союз»занижено податок з власників транспортних засобів у розмірі 752 904 грн. Заниження податку виникло внаслідок невірного відображення підприємством у розрахунку сум податку з власників транспортних засобів та інших машин та механізмів на 2008 рік віднесено до коду транспортних засобів -8705, в той час як належні позивачу транспорті засоби - «Автомобілі вантажні»необхідно відносити до коду 8704.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.91 р. № 1963-ХІІ із змінами та доповненнями встановлено, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, що визначені як об'єкти оподаткування у ст. 2 цього Закону під відповідним кодом Гармонізованої системи опису та кодування товарів. Згідно з вимогами Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності (ТН ЗЕД) автомобілі, залежно від технічних характеристик та призначення, класифікуються у відповідних товарних позиціях.
«Автомобілі вантажні»відносяться до коду 8704 Гармонізованої системи опису та кодування товарів, на якій базується Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності ((УКТ ЗЕД) - товарна номенклатура), яку покладено в основу товарної класифікаційної схеми Митного тарифу України, затвердженої Законом України «Про Митний тариф України»від 05.04.2001 р. № 2371-ІІІ, і є об'єктами оподаткування відповідно до ст. 2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»№ 1963-XII за ставками, встановленими ст. 3 цього Закону для вантажних автомобілів залежно від об'єму циліндрів двигуна та терміну використання.
У товарну позицію «Автомобілі вантажні»- код 8704 включаються, зокрема, звичайні вантажівки і фургони усіх видів для доставки вантажів, фургони для переїздів із квартири на квартиру; вантажівки з автоматичними розвантажувальними пристосуваннями (вантажівки з перекидним кузовом і т.д.); автомобілі-цистерни; важкі вантажівки з рамами, що відкидаються, і заглибними похилими трапами; вантажівки, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону, за винятком бетономішалок за товарною позицією 8705; сміттєзбірники, незалежно від того, чи обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демпфірувальними та іншими пристроями. В цю товарну позицію також включаються самоскиди, тобто транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом або днищем, що відкривається вниз, призначеним для перевезення ґрунту, породи або інших матеріалів, та інші транспортні засоби, що також підтверджується листом митної служби України від 11.04.2000 р. під №11/3-3273, щодо віднесення сміттєвозів до товарної позиції 8704 «автомобілі вантажні».
Перевіркою встановлено, що підприємство у розрахунку сум податку з власників транспортних засобів та інших машин та механізмів на 2008 р. по гр. 2 «коди транспортних засобів згідно Гармонізованої системи опису та кодування товарів»відобразило коди 8705 «автомобілі спеціального призначення», по 34 транспортним засобам. ( Протягом попередніх років у розрахунках податку з власників транспортних засобів, підприємство відносило аналогічну категорію автомобілів до товарної позиції 8704). В матеріалах справи не міститься будь яких доказів того, що по 34 автотранспортним засобам було зроблено переобладнання або встановлено додаткове обладнання та вони повинні були відноситься до кодів 8705 як «автомобілі спеціального призначення».
З наданих до перевірки документів: митних декларацій (ф. МД-2) за 2003 рік встановлено, що митне оформлення транспортних засобів здійснювалося, як автомобілі вантажні (марки «МАК»25272, 26272, 18232, 24232 та марки «Меrcedes Веnz»809) по коду НОМЕР_1.
Згідно з вимогами Товарної номенклатури зовнішньоекономічної діяльності (ТН ЗЕД) автомобілі, залежно від технічних характеристик та призначення, класифікуються у відповідних товарних позиціях.
Отже, як вбачається з аналізу вище викладеного, УКТ ЗЕД визначено товарну позицію саме 8704 щодо транспортних засобів по яких виникло спірне питання.
Згідно ст. 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», ставка податку становить: 15 грн. з 100 см куб, за транспортні засоби, об'ємів двигунів до 8200 куб.см, , а саме для автомобілів марки «Ман»24232 , марки «Меrcedes Веnz»та «Меrcedes Веnz Econic»тип транспортного засобу - вантажний сміттєвоз, об'єм циліндрів двигуна -6871см.куб , 3972 см.куб., 6374 см.куб. ; 20 грн. з 100 см куб, за транспортні засоби, об'ємів двигунів від 8201 куб.см до 15000 куб.см, , а саме для автомобілів марки «Маn»25272 тип транспортного засобу -вантажний сміттєвоз, КО 427-32 МАЗ тип транспортного засобу - сміттєвоз, об'єм циліндрів двигуна - 9973 см.куб. та 11150см. куб.
Щодо тимчасових 7 транспортних засобів, які відносяться до товарної позиції 8704 та перше зареєстровані в Україні згідно ст. З Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.91 р. № 1963-ХІІ із змінами та доповненнями, ставка податку становить: 300 грн. з 100 куб см за транспортні засоби, вперше зареєстровані в Україні, з об'ємом двигуна від 15001 куб см і більше та які використовувались понад 8 років, а саме для а/м марки ««Меrcedes Веnz»2426, тип транспортного засобу - вантажний сміттєвоз, об'єм циліндрів двигуна - 15078 см.куб., рік випуску - 1992 р.; 1000 грн. з 100 куб см за транспортні засоби, вперше зареєстровані в Україні, з об'ємом двигуна від 8201 куб см до 15000 куб см та які використовувались понад 8 років, а саме для а/м марки «МАN», тип транспортного засобу - вантажний сміттєвоз, у кількості 5 одиниць, об'єм двигуна 9973 см.куб., (рік випуску - 3 од. - 1993 р., 1 од. -1998 р., 1 од. - 1994 р.) автомобіль марки «Меrcedes Веnz»Есоnіс 2426L , тип транспортного засобу - вантажний сміттєвоз, об'єм циліндрів двигуна - 6374 см.куб., рік випуску - понад 8 років.
Так у липні 2008 р. підприємством придбано та взято на податковий облік автомобіль марки «JАС НРС1020КК», тип транспортного засобу - вантажний автомобіль, об'єм циліндрів двигуна - 2540 см.куб., рік випуску - 2008 р.; зареєстровано у ДАІ -03.07.08 р., розрахунок податку у сумі 381 грн. надано до ДПІ 08.07.08р. У жовтні 2008 р. підприємством придбано та взято на податковий облік автомобіль «ВАЗ»марки 211040 , тип транспортного засобу - легковий автомобіль, об'єм циліндрів двигуна - 1596 см.куб., рік випуску - 2008 р.; зареєстровано у ДАІ -08.10.08 р., розрахунок податку у сумі 80 грн. надано до ДПІ 13.10.08 р. У листопаді 2008 р. підприємством придбано та взято на податковий облік 2
автомобіля: автомобілі марки «ВАЗ»модель 211040, тип транспортного засобу - легковий
автомобіль, об'єм циліндрів двигуна - 1596 см.куб., рік випуску - 2008 р., зареєстровано
у ДАІ -07.11.08 р., розрахунок податку у сумі 160 грн. надано до ДПІ 11.11.08 р. У вересні 2008 р. підприємством було продано та знято з обліку автомобіль марки Volkswagen, 2007 р. по договору б/н від 15.09.2008р. з гр. ОСОБА_2, продаж проведено по залишковій вартості у розмірі 213033 грн. у т.р. ПДВ. Довідка-рахунок від 17.09.08 р. Підприємством надано уточнений розрахунок 24.09.08 р. на суму
80 081,70 грн. та Довідку про суми податку, які зменшують податкові зобов'язання у
зв'язку з продажем транспортного засобу у розмірі 61,00 грн. У грудні було придбано 2 автомобіля та взято на постійний облік а/м марки «Меrcedes Веnz»Есоnіс 823 LL»тип транспортного засобу відповідно митних декларацій (ф. МД-2) - спеціального призначення-сміттєзбиральник, обладнаний устаткування для пресування сміття, багатофункційний, з можливістю встановлення додаткового обладнання (снігоприбирального і т.і.) для цивільного призначення вивезення твердих побутових відходів, що був у використані, об'єм циліндрів двигуна - 6374 см.куб., рік випуску - 1998 р., виробник -Німеччина, а/м марки "МАN 25.264", тип транспортного засобу відповідно митних декларацій (ф. МД-2) спеціального призначення -сміттєзбиральник, обладнаний устаткування для пресування сміття, багатофункційний, з можливістю встановлення додаткового обладнання (снігоприбирального і т.і.) для цивільного призначення вивезення твердих побутових відходів, що був у використані, у кількості 1 одиниця, об'єм двигуна 6871 см.куб., рік випуску - 1997 р., виробник -Німеччина. Додаткове обладнання не ввозилося та не встановлювалося за перевіряємий період відповідно наданих документів на перевірку.
Отже вищевказані транспортні засоби вперше зареєстровані в України органами ДАІ 24.12.2008р. На придбані транспортні засоби до ДПІ у Київському районі надано розрахунок сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів на загальну суму 13245,0 грн. по 2 транспортних засобів. Розрахунок надано до ДПІ своєчасно, а саме 26.12.2008 р. Згідно наданого до ДПІ розрахунку, придбані транспортні засоби віднесено підприємством до товарної позиції 8705 «автомобілі спеціального призначення», та застосовано ставка податку у сумі: 100 грн. з 100 см куб, за транспортні засоби, вперше зареєстровані в Україні, незалежно від об'єму двигуна та які використовувались понад 8 років.
В розрахунку на придбані автомашини вказано код за Гармонізованою системою опису та кодування товарів (далі - код) - 8705, тобто «автомобілі спеціального призначення», замість коду 8704 «автомобілі вантажні».
Згідно п.2.3 ст.2 Наказу Держстандарта «Про затвердження Правил обов'язкової сертифікації дорожніх транспортних засобів, їх складових та приладдя» від 17.01.1997 N 23: «Тип ДТЗ»- класифікаційне згрупована сукупність моделей (варіантів виготовлення) ДТЗ, схожих за призначенням і принципом дії, що не відрізняються між собою за тими характеристиками конструкції, які регламентовані вимогами конкретного нормативного документа до кожної характеристики ДТЗ.
На спростування висновків суду першої інстанції колегія суддів вважає за необхідне наголосити на належних доказах, якими є матеріали, що були використані для класифікації транспортних засобів під час перевірки: свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів (технічних паспортів) на вищевказані транспортні засоби вказано «Тип ТЗ - вантажний сміттєвоз»; акти технічного опису ДТЗ № 10316КК від 12.12.2008р. випробувальної лабораторії «Тотус», що свідчать про відношення вищевказаних транспортних засобів до типу : Спеціалізований ( сміттєвоз) , код УКТЗЕД 8704; завірені протоколи Сертифікації відповідності серії UА1.033.0186360-08; висновок експерта №УТЄ-1290 від 08.05.2009р. торгово-промислової палати України відповідно листа-заявки від 07.05.08 р. під №3/3/1-5386 зроблений згідно наданих фотолистів, копій переводів талонів допуску ТЗ, технічних оглядів та інших документів встановлено, що «Меrcedes Веnz»Есоnіс 1823 LL ,1999р. належить до коду по УКТ ВЕД НОМЕР_1 та по а/м марки "МАN 25.264", 1997р. належить до коду по УКТ ВЕД НОМЕР_1.
Таким чином, перевіркою встановлено, що придбані транспортні засоби відносяться до товарної позиції 8704, та згідно ст. 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.91 р. № 1963-XII із змінами та доповненнями, ставка податку становить: 1000 грн. з 100 куб см за транспортні засоби, вперше зареєстровані в Україні, з об'ємом двигуна від 8201 куб см до 15000 куб см та які використовувались понад 8 років, а саме для а/м марки «МАN», тип транспортного засобу - вантажний сміттєвоз, у кількості 1 одиниця, об'єм двигуна 6871 см куб. та а/м марки «Меrcedes Веnz»Есоnіс 823 LL, тип транспортного засобу - вантажний сміттєвоз, у кількості 1 одиниця, об'єм двигуна 6374 см. куб.
В порушення ст. 2, ст. 3 та ст. 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.91 р. № 1963-XII із змінами та доповненнями, встановлено заниження податку з власників транспортних засобів та інших машин та механізмів за 2008 р. у сумі 701 007,00 грн. Станом на 01.01.2009р. на балансі підприємства значиться 42 одиниці транспортних засобів, яка підлягають оподаткуванню. Розрахунок по податку з власників транспортних засобів на 2009 р. надано до ДПІ у Київському районі своєчасно, а саме 22.01.2009 р. на загальну суму -19 579,76 грн. по 42 автотранспортним засобам.
Перевіркою встановлено, що по 36 транспортним засобам підприємством було занижено податок з власників транспортних засобів, у зв'язку з неправильним застосуванням ставок податку за вантажні автомобілі сміттєвози, як за «автомобілі спеціальні»( код 8705), замість «автомобілі вантажні»(код 8704), чим порушено ст. 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.91 р. № 1963-XII із змінами та доповненнями.
На підтвердження викладеного колегія суддів вважає за необхідне наголосити на матеріалах справи та використаних технічних документах, а саме: копії протоколів випробувань (актів технічного опису) від 08.12.08р., виданих випробувальної лабораторією «Тотус»; загальний торговий опис" вказано - Спеціалізований ( сміттєвоз), код УКТЗЕД 8704; завірені копії талонів допуску (техпаспорт) заводу-виробниказ Федеративної республіки Німмечін; завірені Свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (технічних паспортів), у яких "Тип ТЗ - вантажний сміттєвоз"; копії фотографій вищевказаних транспортних засобів, на яких візуально завірені копії актів ідентифікації від 08.12.208 р., виданих ДП «Одеса стандарт метрологія»за №16-1735 ДП, №16-1738-ДП, №16-1736-ДП, №16-1737-ДП, №16-1739-ДП, № 16-1740-ДП, що свідчать про належність транспортних засобів до кодів УКТЗЕД 8704; завірені копії Сертифікатів відповідності ДП «Одеський регіональний центр стандартизації, метрології» під №UА1.033.0186360-08, №UА1.033.0186367-08, №UA1. 033.0186363-08, №UA1.033.0186364-08,№UA1.033.0186371-08,№UА1.033.0186344-8, у яких вказано тип транспортного засобу -автомобіль вантажний; висновок торгово-промислової палати України за №УТЄ-1290 від 08.05.2009 р.
В порушення ст. 2, ст. 3, ст. 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.91 р. № 1963-XII із змінами та доповненнями, встановлено заниження податку з власників транспортних засобів та інших машин та механізмів за 2009 р. у сумі 51 897,00 грн. Станом на 31.03.2009 р. на підприємстві значиться 42 транспортних засобів. За перевіряємий період порушень ст. 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11.12.91р. № 1963-XII із змінами та доповненнями у частині термінів сплати узгоджених сум податку не встановлено. Підприємством надані пояснення , щодо встановлених порушень від 23.06.2009 р. під №954.
Таким чином ТОВ «Союз»було занижено податок з власників транспортних засобів та інших машин та механізмів у розмірі 752 904,00 грн., за 2008 р. у сумі 701007,00 грн. та за 2009 р. у сумі 51897,00 грн.
У відповідності до ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 11.12.1991 р. № 1963-XII платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 312 Митного кодексу України та п. 4 Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 N 1863, спеціальний уповноважений орган в галузі митної справи, яким є Держмитслужба України, здійснює та забезпечує ведення, у тому числі тлумачення міжнародних основ УКТЗЕД.
Листом Державної митної служби України від 11.04.2000 р. № 11/3-3273 було надано роз'яснення стосовно класифікації згідно з Товарною номенклатурою зовнішньоекономічної діяльності (ТН ЗЕД) окремих видів транспортних засобів. Також листом Державної митної служби України від 11.08.2008 р. № 11/2-29/8908-ЕП оновлено дане роз'яснення, яке діяло на час проведення перевірки та прийняття податкових повідомлень-рішень.
Зокрема, згідно вищевказаних листів, до товарної позиції 8704 «Автомобілі вантажні»включаються: звичайні вантажівки і фургони (з відкритим, закритим брезентом, закриті і т. д.); автомобілі і фургони усіх видів для доставки вантажів додому, фургони для переїздів із квартири на квартиру; вантажівки з автоматичними розвантажувальними пристосуваннями (вантажівки з перекидним кузовом і т. д.); автомобілі-цистерни (незалежно від того, обладнані вони насосами чи ні); рефрижераторні або термоізольовані вантажівки; багатонастильні вантажівки для перевезення кислоти в ізольованих від ударів контейнерах, балонах із бутаном і т. д.; важкі вантажівки з рамами, що відкидаються, і заглибними похилими трапами для перевезення танків, піднімальних або траншеєкопальних машин, електричних трансформаторів і т. д.; вантажівки, спеціально призначені для перевезення свіжого бетону, за винятком бетономішалок за товарною позицією 8705; сміттєзбірники, незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демфіруючими та ін. пристроями або ні.
До товарної позиції 8705 «Автомобілі спеціальні»згідно вищевказаного роз'яснення входять Автомобілі спеціального призначення, крім таких, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів (автомобілі технічної допомоги, автокрани, пожежні автомобілі, автобетономішалки, автомашини для прибирання доріг, автомобілі з розпилюючими пристроями, автомайстерні, автомобілі з рентгенівськими установками". До даної товарної позиції включається ряд типів автомашин, що випускаються спеціально або пристосовані, обладнані різними пристосуваннями, що дають їм можливість виконувати певні нетранспортні функції, тобто основною метою транспортного засобу за даною товарною позицією не є перевезення людей або вантажів.
З вищевказаного роз'яснення Державної митної служби чітко вбачається, що сміттєвози повинні відноситись до товарної позиції 8704 «Автомобілі вантажні». Автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, відносяться до коду 8705 Гармонізованої системи опису та кодування товарів, на якій базується Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД - товарна номенклатура), яка покладена в основу товарної класифікаційної схеми Митного тарифу України, що затверджена Законом України «Про Митний тариф України»із відповідними змінами і доповненнями, які є об'єктами оподаткування відповідно до статті 2 Закону №1963-XII.
Крім того, суд в постанові посилається на Закон України «Про автомобільний транспорт»від 05.04.2001 р. № 2344-ІІІ із змінами та доповненнями, вказуючи при цьому, що Закон України «Про автомобільний транспорт»є вищим та спеціалізованим нормативним актом, отже інші нормативні акти, які стосуються питань класифікації автомобілів, діють в частині, що не суперечить цьому спеціальному Закону.
Однак, при цьому суд не бере до уваги ст. 2 вищевказаного закону де визначено законодавство про автомобільний транспорт та його завдання. Згідно вищевказаної статті «законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, Закону України «Про транспорт», Закону України «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.
Колегія суддів вважає за необхідне наголосити на тому, що завданнями законодавства з питань перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом є: визначення основних правових та організаційних основ державного регулювання у сфері перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом; установлення вимог до перевізників, водіїв та транспортних засобів щодо забезпечення безпеки перевезень та екологічної безпеки;т визначення системи державного контролю, прав, обов'язків та відповідальності державних органів виконавчої влади та перевізників за порушення міжнародних договорів та законодавства України».
Тобто, вищевикладене чітко свідчить про те, що Закон України «Про автомобільний транспорт»дійсно є спеціалізованим нормативним актом, однак цей Закон регулює зовсім іншу сферу суспільних відносин, а саме відносини у сфері перевезення пасажирів та вантажів та не стосується класифікації товарів і зовнішньоекономічної діяльності та ставок ввізного мита. Про це свідчить також той і факт, що Закон України «Про автомобільний транспорт»поділяє транспортні засоби на транспорт загального призначення, спеціалізованого призначення та спеціального призначення, при цьому в Українській класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності та в митному тарифі України встановленому Законом України «Про митний тариф в Україні»відсутній вищевказаний поділ та поняття транспортного засобу спеціалізованого призначення взагалі відсутнє.
Згідно з преамбулою Закону України «Про митний тариф»від 05.04.2001 р. в основу товарної класифікації схеми Митного тарифу України (товарна номенклатура) покладено Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка базується на гармонізованій системі опису та кодування товарів. Відповідно до ст. 1 вказаного Закону затверджено Митний тариф України та встановлено, що додаток до Закону є невід'ємною його частиною.
Відповідно до ст. 313 Митного кодексу України, визначено, що митні органи відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД, тобто, на Держмитслужбу покладено право здійснення остаточних висновків щодо визначення кодів ТН ЗЕД.
Як вбачається з офіційного оприлюднення податкового роз'яснення «Щодо адміністрування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»від 09.07.2009 року за №14316/7/17-0317 в якому зазначається, що автомобілі-сміттєвози незалежно від того, обладнані вони навантажувальними, трамбувальними, демфіруючими та іншими пристроями чи ні відносяться до товарної позиції 8704 «Автомобілі вантажні»та повинні оподатковуватись за ставками, визначеними статтею 3 Закону № 1963-XII.
Колегія суддів вважає за необхідне наголосити на тому, що згідно оскаржуваної постанови суд першої інстанції вказує, що податковим органом не надано доказів правомірності висновків по встановленим порушенням ТОВ«Союз»,але як докази до матеріалів справи №2а9895/09/1570 були залучені «заключение №5701 зкспертного автотовароведческого исследования по определению года изготовления, типа, модели ДТС, классификации транспортних средствпо УКТВЗД»від 09 липня 2009 року та «заключение експерта №УТЗ-1290 торгово промышленной палати Украини»,
Слід додати, що протягом попередніх років в розрахунках суми податку з власників
транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів позивач відносив
аналогічну категорію автомобілів до товарної позиції «8704», що відповідає роз'ясненням Державної митної служби України та про що свідчить загальний та уточнюючий розрахунки підприємства за 2007 рік.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до вимог п.4 ч.1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови, якою слід задовольнити позовні вимоги.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційні скарги Заступника прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси, Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 червня 2010 року задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 червня 2010 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз»до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси про скасування податкового повідомлення рішення - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Союз»до Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси про скасування податкового повідомлення рішення.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення але може бути оскаржена в касаційному до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий: / ОСОБА_3/
Суддя: / ОСОБА_4/
Суддя: / ОСОБА_1/