27 квітня 2017 року Р і в н еСправа №817/579/17
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Щербаков В.В., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1
доДепартаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації
про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльність протиправною щодо нарахування учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі, встановленому ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2016 рік, та зобов'язання вчинення дій щодо перерахунку та нарахування за 2016 рік щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи із ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" на момент повернення виплат, та виплати з урахуванням раніше виплачених сум цієї допомоги 4730,00грн.
Згідно з ч.2 ст.107 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вирішуючи питання про відкриття провадження за пред'явленим позовом, суд виходить з такого.
Встановлено, що рішенням Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації від 23.01.2017 №01-26-01/519 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку та виплаті разової щорічної до 5 травня грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Вважаючи рішення Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про визнання бездіяльність протиправною щодо відмови у такому перерахунку разової щорічної до 5 травня грошової допомоги, та зобов'язання вчинення дій щодо здійснення такого перерахунку та виплати з урахуванням раніше виплачених сум цієї допомоги 4730,00грн.
Пунктом 4 частини 1 статті 18 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи, що подана ОСОБА_1 позовна заява стосується обчислення та перерахунку соціальних виплат, вказаний спір предметно не підсудний Рівненському окружному адміністративному суду.
В силу вимог ст.19 КАС України, даний спір підсудний або суду за зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання позивача, або суду за місцезнаходженням відповідачів (Дубенському міськрайонному суду Рівненської області або Рівненському міському суду Рівненської області як адміністративним судам).
Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права свідчить, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом (Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року).
Зважаючи на викладене, Рівненський окружний адміністративний суд не має повноважень розглядати вказану справу, позаяк порушення правил предметної підсудності, в силу вимог п.4 ч.1 ст.202 КАС України, є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового.
Відповідно до п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суддя повертає позовну заяву, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За таких обставин, дана позовна заява підлягає поверненню позивачу.
Керуючись п.6 ч.3 ст.108, ст.165 КАС України, суддя,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинення певних дій повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Щербаков В.В.