Справа № 522/7004/17
Провадження по справі № 1-кс/522/7275/17
28 квітня 2017 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_3 про відсторонення від посади:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Красногорівки, Мар'їнського району, Донецької області, працюючої на посаді виконуючої обов'язки начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області, громадянки України, не судимої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових за № 42017160690000036 від 14.03.2017 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора - ОСОБА_3 ,
адвоката - ОСОБА_5
підозрюваної - ОСОБА_4 ,
Органами досудового розслідування ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за наступних обставин.
Військовою прокуратурою Південного регіону України здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42017160690000036 від 14.03.2017 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_4 виконує обов'язки начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби України в Одеській області.
Згідно займаної посади ОСОБА_4 являється службовою особою та виходячи з обсягу наявних прав і обов'язків наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов'язками.
Відповідно до ст. 19 Конституції України ОСОБА_4 зобов'язана діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із вимогами ст. ст. 1, 8 Закону України «Про державну службу», державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Діючи на порушення вказаних вище нормативно-правових актів ОСОБА_4 , будучи службовою особою, всупереч інтересам служби, та використовуючи надану їй владу і службове становище, діючи з прямим умислом, та корисливим мотивом, з метою протиправного особистого збагачення, шляхом одержання неправомірної вигоди, поєднаного з її вимаганням, стала на шлях злочинної діяльності при наступних обставинах.
Згідно ст.ст. 6, 11, 13, 15 Закону України «Про атмосферне повітря», для оцінки стану забруднення атмосферного повітря встановлюються нормативи екологічної безпеки атмосферного повітря та нормативи гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, рівні шкідливого впливу фізичних та біологічних факторів у межах населених пунктів, у рекреаційних зонах, в інших місцях проживання, постійного чи тимчасового перебування людей, об'єктах навколишнього природного середовища. Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.п. 2, 3, 4, 5, 6 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, який затверджений Постановою Кабінету міністрів України №302 від 13.03.2002, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів. Дозвіл видається безоплатно на строк не менш як п'ять років: суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до другої (друга група - об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи керування, - документи) - обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища через дозвільні центри за погодженням з територіальними органами Держсанепідслужби.
Для отримання дозволу суб'єкт господарювання: оформляє заяву; готує документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин; проводить інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, пилогазоочисного обладнання; проводить оцінку впливу викидів забруднюючих речовин на стан атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони; розробляє плани заходів щодо: досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин; охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; ліквідації причин і наслідків забруднення атмосферного повітря; остаточного припинення діяльності, пов'язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та приведення місця діяльності у задовільний стан;запобігання перевищенню встановлених нормативів граничнодопустимих викидів у процесі виробництва; здійснення контролю за дотриманням встановлених нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та умов дозволу на викиди; обґрунтовує розміри нормативних санітарно-захисних зон, проводить оцінку витрат, пов'язаних з реалізацією заходів щодо їх створення; проводить оцінку та аналіз витрат, пов'язаних з реалізацією запланованих заходів щодо запобігання забрудненню атмосферного повітря; готує інформацію про отримання дозволу для ознайомлення з нею громадськості відповідно до законодавства.
В цей же час, дозвільні центри обласних державних адміністрацій передають Держсанепідслужбі, її територіальним органам відповідно заяву та документи на отримання дозволу. Держсанепідслужба, її територіальні органи протягом 15 календарних днів з дати надходження документів приймають рішення щодо можливості/неможливості видачі дозволу, яке надсилається Мінприроди та дозвільним центрам відповідно. У разі прийняття рішення щодо неможливості видачі дозволу у ньому зазначається зміст зауважень.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 10 вересня 2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» створено Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, в яку серед інших ввійшла і Державно санітарно - епідеміологічна служба.
Так до територіальних підрозділів указаної служби входить Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, на яке покладено наступні функції: здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, застосуванням санітарних заходів, профілактичних і протиепідемічних заходів щодо охорони, в межах компетенції, території України від проникнення хвороб людей з території інших держав, показників вмісту шкідливих для здоров'я людини речовин та інгредієнтів у тютюнових виробах, які реалізуються на території України; здійснення, в межах компетенції, контролю за факторами середовища життєдіяльності людини, що мають шкідливий вплив на здоров'я населення; здійснює державний нагляд за додержанням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами державних санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів і регламентів безпечного виробництва, транспортування, зберігання, застосування пестицидів і агрохімікатів, за вмістом залишкової кількості пестицидів і агрохімікатів у харчових продуктах та продовольчій сировині, зокрема, імпортованих лікарських травах, водних об'єктах, води, що використовується для господарсько-питного постачання, купання, спортивних занять, організованого відпочинку та з лікувальною метою, лікувальних грязях, ґрунтах, на землях населених пунктів, оздоровчого та рекреаційного призначення.
З 2012 року ТОВ «Екологічний центр поводження з небезпечними відходами та промислової технології» директором якого являється ОСОБА_6 , здійснює надання суб'єктам господарювання послуг у сфері охорони атмосферного повітря, у тому числі проведення робіт з розробки документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності. В цей же, час з 2014 року указаний Центр на підставі відповідного договору про надання послуг з питань екологічної безпеки надає ТОВ «СТЕЙТ ОІЛ» послуги зі складання документації, необхідної для одержання від органів влади дозволів на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами автозаправних станцій, розташованих у різних областях України, у тому числі Одеській, та у м. Одесі.
При цьому, у 2017 року ТОВ «СТЕЙТ ОІЛ» відповідним дорученням уповноважило ОСОБА_6 представляти інтереси указаного товариства з питань подання заяви із правом підпису та документів дозвільного характеру на отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин, подання, отримання документів до центру надання адміністративних послуг, державні органи та органи місцевого самоврядування.
Так, 5 квітня 2017 року у першій половинні дня ОСОБА_4 будучи виконуючим обовязки начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби України в Одеській області, у приміщенні свого службового кабінету за адресою: м. Одеса, вул. Старопортофранківська, 8, діючи умисно, з метою протиправного особистого збагачення, шляхом використання службового становища, висунула незаконну вимогу директору ТОВ «Екологічний центр поводження з небезпечними відходами та промислової технології» ОСОБА_6 , який представляє інтереси ТОВ «СТЕЙТ ОІЛ», щодо сплати ним неправомірної вигоди у розмірі 8000 грн., за видання указаним управлінням чотирьох рішень щодо можливості видачі дозволу автозаправочним станціям ТОВ «СТЕЙТ ОІЛ» в Одеській області на викиди забруднюючих речовин.
При цьому, ОСОБА_4 повідомила, що у разі відмови ОСОБА_6 сплатити суму неправомірної вигоди, чотирьом автозаправним станціям ТОВ «СТЕЙТ ОІЛ» буде відмовлено у наданні позитивного рішення щодо можливості видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин, з надуманих підстав.
Так, 6 квітня 2017 року ОСОБА_6 усвідомлюючи протиправність дій ОСОБА_4 та реально сприймаючи її погрози, щодо відмови з надуманих підстав ТОВ «СТЕЙТ ОІЛ» у наданні рішень щодо дозволів на викиди забруднюючих речовин для автозаправочних станцій у Одеській області, в силу службового становища останньої, звернувся із заявою до правоохоронних органів. Далі, ОСОБА_6 діяв з метою викриття злочинних дій ОСОБА_4 під контролем правоохоронних органів.
7 квітня 2017 року приблизно о 11.40 год. ОСОБА_4 діючи умисно, з прямим умислом, та корисливим мотивом, з метою протиправного особистого збагачення, шляхом одержання неправомірної вигоди, поєднаного з вимаганням, перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: м. Одеса, вул. Старопортофранківська, 8, одержала від ОСОБА_6 частину вимагаємої суми грошових коштів - 5000 грн., як неправомірну вигоду, за видання управлінням чотирьох рішень щодо можливості видачі дозволу автозаправним станціям ТОВ «СТЕЙТ ОІЛ» в Одеській області на викиди забруднюючих речовин.
У подальшому, у період з 5 квітня по 19 квітня 2017 року за розпорядженням ОСОБА_4 її підлеглими працівниками Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби України в Одеській області підготовлено чотири позитивних рішення щодо можливості видачі дозволу автозаправним станціям ТОВ «СТЕЙТ ОІЛ» в Одеській області на викиди забруднюючих речовин.
20 квітня 2017 року приблизно о 12.20 год. ОСОБА_4 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: м. Одеса, вул. Старопортофранківська, 8, реалізуючи свій злочинний умисел направлений на одержання неправомірної вигоди від ОСОБА_6 у розмірі 8000 грн., діючи умисно, з прямим умислом, та корисливим мотивом, з метою протиправного особистого збагачення, шляхом одержання неправомірної вигоди, поєднаного з вимаганням, одержала від останнього другу частину вимагаємої суми грошових коштів - 3000 грн., як неправомірну вигоду, за видачу ОСОБА_6 чотирьох позитивних рішень щодо можливості надання дозволу автозаправним станціям ТОВ «СТЕЙТ ОІЛ» в Одеській області на викиди забруднюючих речовин.
21.04.2017 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Підозрювана ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі до десяти років з конфіскацією майна.
З 26.04.2016 відповідно до наказу В.о. начальника ГУ Держпродспоживслужби України в Одеській області №24-К ОСОБА_4 призначено начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби України в Одеській області. Разом з цим, у подальшому ОСОБА_7 призначено виконувачем обов'язки начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби України в Одеській області.
Вищевказаний факт вчинених протиправних дій свідчить, що перебування ОСОБА_4 на посаді в. о. начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби України в Одеській області, сприяло вчиненню нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Таким чином, з обставин провадження та матеріалів досудового розслідування вбачається наявність достатніх підстав вважати, що ОСОБА_4 перебуваючи на посаді, як посаді в. о. начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби України в Одеській області, так і на посаді головного спеціаліста відділу санітарно-епідеміологічного нагляду та організації розслідувань спалахів Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби України в Одеській області, може вливати на свідків вчиненого нею злочину, а також може знищити чи підробити (скласти) документи, що мають значення для справи з метою уникнення своєї причетності до вчинення злочину, що ускладнить проведення розслідування, незаконним способом впливати на підлеглих службових осіб Управління шляхом погроз або/та надання їм незаконних вказівок щодо знищення чи підробки (складання) документів, а також для припинення кримінального правопорушення чи запобігання вчиненню іншого (інших), запобігання протиправній поведінці підозрюваного щодо перешкоджання кримінальному провадженню, у зв'язку з чим слід прийти до висновку про необхідність відсторонення ОСОБА_4 від посади.
У зв'язку із викладеним у органу досудового розслідування виникла необхідність у відстороненні підозрюваної від займаної посади.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на те, що наявні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрювана може вливати на свідків вчиненого нею злочину, а також може знищити чи підробити (скласти) документи, що мають значення для справи з метою уникнення своєї причетності до вчинення злочину, що ускладнить проведення розслідування, а також вчинити інший (інші) злочин чи перешкоджати розслідуванню іншим чином.
Підозрювана ОСОБА_4 та захисник ОСОБА_5 в судовому засіданні просили суд відмовити у задоволенні клопотання прокурора, посилаючись на те, що ризики, вказані в клопотанні прокурора відсутні, так як всі документи, які інтересують орган досудового слідства, на даний час вилучені. Підозрювана ОСОБА_4 знаходиться від домашнім арештом та знаходиться у відпустці, тому вона не зможе вплинути на будь-кого зі співробітників.
Вивчивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, допитавши підозрювану, заслухавши прокурора, захисника, приходжу до висновку, що клопотання прокурора необхідно задовольнити з наступних підстав.
Підозра ОСОБА_4 обґрунтовується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами в їх сукупності, зокрема: протоколом затримання ОСОБА_4 від 20.04.2017, протоколами допиту свідка ОСОБА_6 , протоколом обшуку службового кабінету адміністративної будівлі Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби України в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Старопортофранківська, 8, від 20.04.2017, а також іншими документами, здобутими під час досудового розслідування кримінального провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 155 КПК України, прокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування або суду під час судового провадження із клопотанням про відсторонення особи від посади.
Відповідно до п.п. 5-7 ч. 2 ст. 155 КПК України, у клопотанні зазначаються: виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
У поданому клопотанні прокурор достатньо обґрунтував клопотання, а в судовому засіданні довів наявність обґрунтованих підстав вважати, що підозрювана ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді виконуючої обов'язки начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області, у зв'язку із зайняттям нею відповідального становища, має можливість вливати на свідків вчиненого нею злочину, а також може знищити чи підробити (скласти) документи, що мають значення для справи з метою уникнення своєї причетності до вчинення злочину, що ускладнить проведення розслідування, а також вчинити інший (інші) злочин чи перешкоджати розслідуванню іншим чином.
Зважаючи на особу підозрюваної, а також, зважаючи на цілі та завдання кримінального провадження, вважаю за необхідне клопотання прокурора про відсторонення від посади задовольнити та відсторонити підозрювану ОСОБА_4 від займаної посади в.о. начальника управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби України в м. Одесі, так як на даний час проводяться першочергові слідчі дії у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст.154-158 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора СВ військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_3 - задовольнити.
Відсторонити підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади виконуючої обов'язки начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області строком на 2 місяці.
Ухвала слідчого судді діє з моменту оголошення ухвали слідчого судді, тобто з 28.04.2017 року.
Ухвала слідчого судді про відсторонення від посади діє до 27.06.2017 року.
Виконання ухвали покласти на прокурора СВ військової прокуратури Південного регіону України ОСОБА_3 .
Ухвала протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області.
Слідчий суддя Приморського
районного суду міста Одеси: ОСОБА_1 .
28.04.2017