Справа № 163/829/17
Провадження №3/163/538/17
27 квітня 2017 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л.,
за участі секретаря Костюк Р.М.,
представника Волинської митниці ДФС ОСОБА_1,
захисника особи, що притягується до відповідальності, ОСОБА_2 - ОСОБА_3,
розглянувши, направлені Волинською митницею ДФС, матеріали справи за протоколом №0721/205000000/17 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України
ОСОБА_2 (CHATAJAN ARSEN), ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_4 ОСОБА_5, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2 (Vilnius, Сiobiskio, 3-28), непрацюючого, РНОКПП 39009300138, закордонний паспорт серії LTU №23120756, виданий 27.07.2012 року органом 19 м.Вільнюса, -
Головним державним інспектором-кінологом відділу кінологічного забезпечення управління протидії митним правопорушенням Волинської митниці ДФС ОСОБА_6 06.03.2017 року складено протокол про порушення митних правил №0721/205000000/17 відносно ОСОБА_2 (CHATAJAN ARSEN), з якого слідує, що останній 26.10.2016 року приблизно о 22 год. 34 хв., слідуючи з України в ОСОБА_5 через митний пост “Ягодин” Волинської митниці ДФС смугою спрощеного митного контролю «зелений коридор», в якості водія автомобіля марки «Volkswagen Passat», реєстраційний номерний знак HJJ869, вчинив дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України, з приховуванням від митного контролю, дорогоцінного каміння органогенного утворення - бурштину (різновиду сукциніт), в декоративних елементах у вигляді заготовок для куль та кабошонів (кулонів), загальною вагою нетто 477,82 грама, вартістю 74827,86 грн., яке знаходилось в ніші під шкіряним чохлом важіля коробки перемикання передач, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників), а також у спосіб, що утруднював виявлення даного товару.
Дії ОСОБА_2 кваліфіковано за ч.1 ст.483 МК України.
ОСОБА_2 на розгляд справи в суд не з'явився, однак свої права та інтереси доручив представляти захиснику ОСОБА_3 згідно укладеного договору про надання правової допомоги №5/04/2017 від 10.04.2017 року.
Окрім цього, ОСОБА_2 через захисника подав суду письмові пояснення від 25.04.2017 року, з яких слідує, що бурштин він придбав на прохання свого знайомого на подарунки за його ж кошти у 2000 доларів США. Щоб даний товар не забрали грабіжники по дорозі до митниці, за порадою місцевих жителів, бурштин він заховав в автомобілі, у ніші біля коробки передач, яка прикрита шкіряним чохлом і для того, щоб її відкрити нічого відкручувати не потрібно. Також від знайомого він знав про відсутність заборони на перевезення бурштину через митний кордон України смугою митного контролю «зелений коридор» за умови, що його вартість не перевищує 10000 євро. Заїхавши на митний пост зеленим коридором, в силу того, що він є громадянином іншої держави і не знайомий з українським законодавством, при усному опитуванні повідомив інспектору митниці про відсутність у нього заборонених до переміщення предметів. Після того, як автомобіль скерували на поглиблений огляд, бурштин він вийняв сам, щоб митники при огляді автомобіля його не пошкодили.
Захисник ОСОБА_3 в судовому засіданні вказав на переміщення його підзахисним бурштину через митний кордон України без порушень митного законодавства, оскільки його вартість не перевищувала 10000 євро, а слідуючи смугою митного контролю «зелений коридор», в силу ст.ст.257, 366 МК України, ОСОБА_2 здійснив декларування цього товару шляхом вчинення дій та наміру його приховувати не мав, так як бурштин переміщував законно. З наведених підстав просив провадження у справі відносно його підзахисного закрити за відсутністю в діях останнього складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, а вилучені бурштин та автомобіль повернути.
Представник Волинської митниці ДФС висловив позицію про доведеність вини ОСОБА_2 у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, та просив накласти на останнього стягнення в межах санкції даної статті та стягнути судовий збір.
Заслухавши пояснення захисника особи, що притягується до відповідальності, думку представника митниці та дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов наступних висновків.
З протоколу про порушення митних правил №0721/205000000/17 від 06.03.2017 року та контрольного талону для проходження митного контролю по «зеленому коридору» встановлено, що ОСОБА_2 26 жовтня 2016 року приблизно о 22 год. 34 хв. слідував через митний пост “Ягодин” Волинської митниці ДФС в якості водія автомобіля марки «Volkswagen Passat», р.н.з. HJJ869, смугою спрощеного митного контролю «зелений коридор» (а.с.1-4, 6).
Матеріалами справи також стверджено, що разом з ОСОБА_2 слідував один пасажир.
В подальшому, зазначений транспортний засіб було переведено на смугу митного контролю «червоний коридор» (а.с.7).
З акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу №205020101/2016/100196Е від 27.10.2016 року та акту зважування від 27.10.2016 року вбачається, що за результатами проведення повного митного огляду автомобіля марки «Volkswagen Passat», р.н.з. HJJ869, в ніші під шкіряним чохлом важіля коробки перемикання передач виявлено прихований від митного контролю товар - каміння жовтого та бурого кольору різної форми та розмірів (на вигляд оброблене) вагою 484 грами (брутто) (а.с.5, 8).
Згідно висновку експерта автотоварознавчого дослідження автомобіля марки «Volkswagen Passat», р.н.з. HJJ869, від 16.03.2017 року №029/17, в зазначеному транспортному засобі для розміщення та переміщення бурштину під обшивкою над механічною коробкою перемикання передач біля важеля зі сторони салону, де наявна певна замкнена конструкційна порожнина, попередньо застосовано демонтаж і монтаж вказаної обшивки, без заподіяння КТЗ конструкційних змін (а.с.46-54).
Відібрані під час складання протоколу про порушення митних правил у ОСОБА_2 письмові пояснення за своїм змістом є аналогічними тим, що він надав суду. Зокрема, останній факту переміщення ним виявленого каміння не заперечив, зазначивши про його придбання на території України за 2000 доларів США (а.с.9).
Непричетність до даного товару пасажира CYBULSKIS ANDRIUS підтверджується його ж письмовими поясненнями від 26.10.2016 року та письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 26.10.2016 року (а.с.9-10).
Згідно висновку №142005902-0337 від 21.11.2016 року Управління товарознавчої, інженерно-технічної та криміналістичної експертизи спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС, надані на дослідження зразки є дорогоцінним камінням органогенного утворення - бурштином (різновиду сукциніт), в декоративних елементах у вигляді заготовок для куль та кабошонів (кулонів), загальною масою нетто 477,82 грама, становить 74827,86 грн. (а.с.21-26).
Аналіз встановлених у справі фактичних обставин в розрізі чинного митного законодавства України дає підстави для наступного висновку.
Відповідно до ч.2 ст.373 МК України, порядок вивезення (пересилання) громадянами за межі митної території України дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 448 "Про порядок вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження" встановлено, що вивезення (пересилання) за межі митної території України дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них з метою їх відчуження здійснюється у разі, коли сумарна фактурна вартість дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та виробів з них не перевищує суму, еквівалентну 10000 євро (крім заборонених до вивезення за межі митної території України), шляхом вчинення дій, усного або за бажанням власника таких товарів чи на вимогу посадової особи митного органу письмового декларування.
Вартість переміщуваного ОСОБА_2 бурштину, що визначена висновком експертизи №142005902-0337 від 21.11.2016 року, в перерахунку на еквівалент у євро станом на 26.10.2016 року (100 євро = 2782,7225 грн.) становить 2689,02 євро, що не перевищує суми, вказаної у постанові Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 448.
Статтею 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмово, усно, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 2 статті 366 МК України регламентовано, що канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Отже, обравши смугу проходження митного контролю «зелений коридор», особа несе відповідальність за порушення умов (порядку) його проходження.
Системний аналіз викладених норм свідчить про те, що ОСОБА_2, обравши смугу митного контролю «зелений коридор», задекларував переміщуваний ним товар шляхом вчинення дій, що узгоджується з положеннями, наведеними у постанові Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 448.
З контрольного талона для проходження по «червоному коридору» серії ТАВ №159722також встановлено, що автомобіль марки «Volkswagen Passat», р.н.з. HJJ869, було переведено на смугу митного контролю «червоний коридор» (а.с.7).
Натомість, сам по собі факт переведення транспортного засобу на зазначену смугу руху не доводить вчинення ОСОБА_2 порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, оскільки, як свідчать матеріали справи, посадова особа органу доходів і зборів вимоги щодо письмового декларування товару, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 448, не ставила, що об'єктивно стверджується відсутністю у справі митної декларації, встановленої форми, або протоколу усного опитування, який би засвідчив факт відмови ОСОБА_2 від декларування переміщуваного товару, зокрема, дорогоцінного каміння - бурштину.
Таким чином, будь-яких даних про переміщення ОСОБА_2 дорогоцінного каміння - бурштину через митний кордон України всупереч діючому законодавству, судом не встановлено та Волинською митницею ДФС не надано.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, в разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
З наведених підстав, провадження у справі відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.483 МК України слід закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу даного правопорушення.
З огляду на прийняте у справі рішення, вилучені в порядку ст.511 МК України речі та документи підлягають поверненню ОСОБА_2.
Керуючись п.3 ч.1 ст.527, ч.5 ст.529 МК України, п.1 ст. 247 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі відносно ОСОБА_2 (CHATAJAN ARSEN) за ч.1 ст.483 МК України закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Вилучені згідно протоколу про порушення митних правил №0721/205000000/17 від 06.03.2017 року: дорогоцінне каміння органогенного утворення - бурштин (різновид сукциніт), в декоративних елементах у вигляді заготовок для куль та кабошонів (кулонів), загальною вагою нетто 477,82 грама; автомобіль марки «Volkswagen Passat», кузов № НОМЕР_1, р.н.з. HJJ869, та ключі до нього, які зберігаються на складі митного поста «Ягодин» Волинської митниці ДФС, та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії E №945974, яке зберігається при матеріалах справи, - повернути ОСОБА_2 (CHATAJAN ARSEN).
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі, протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд Волинської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області ОСОБА_7