Справа № 161/4430/17
Провадження № 2-а/161/564/17
29 квітня 2017 року м.Луцьк
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Подзіров А.О., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця ,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця. Свій позов мотивує тим, що вона перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області як отримувач пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Пенсія призначена в розмірі 83 % від суми заробітної плати. Вказує, що 06 лютого 2017 року вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки № 18-05/22 від 06.02.2017 року з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, однак відповідачем відмовлено їй в перерахунку пенсії.
Просить суд, визнати неправомірними дії відповідача щодо не включення їй до складових заробітної плати для перерахунку пенсії винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок їй пенсії державного службовця у відповідності поданої довідки № 18-05/22 від 06.02.2017 року наданої Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про складові заробітної плати в розмірі, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з травня 2010 року в розмірі 83 % від нарахованої заробітної плати.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.04.2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 за період з травня 2010 року до 16 вересня 2016 року залишені без розгляду.
Відповідач подав на адресу суду письмове заперечення, з якого вбачається, що здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з травня 2010 року з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати - немає законних підстав.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважаю їх достатніми для прийняття рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на 07 травня 2009 року), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області як одержувач пенсії за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 27.05.2010 року.
Також встановлено, що позивач 06.02.2017 року звернулась до Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України Волинської області з приводу перерахунку її пенсії, надавши довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії від 06.02.2017 року за № 18-05/22 (а.с. 11 ).
Листом від 20.02.2017 р. № 84/М-01 Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду Волинської області ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ (а.с. 13- 14 ).
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-XII враховуються при обчисленні пенсій.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що дії відповідача щодо неврахування суми інших виплат (індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення, соціально-побутових питань) до складу заробітної плати, з якої обчислюється пенсія є неправомірними.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 72, 94, 158-163, 185, 186 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії державного службовця за період з 17 вересня 2016 року - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Луцького об'єднаного управління пенсійного фонду України у Волинській області щодо не включення ОСОБА_1 до складових заробітної плати для перерахунку пенсії винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати за період з 17 вересня 2016 року.
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 пенсії державного службовця у відповідності до поданої довідки № 18-05/22 від 06.02.2017 року наданої Луцькою ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про складові заробітної плати в розмірі, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» починаючи з 17 вересня 2016 року в розмірі 83 % від нарахованої заробітної плати.
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцького об'єднаного управління пенсійного Фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) грн. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Подзіров А.О.