АДМІНІСТРАТИВНЕ СУДОЧИНСТВО Справа № 170/190/17
Категорія - 10.2,4, рядок звіту - 87 Провадження № 2-а/170/21/17
Шацький районний суд Волинської області
(в порядку скороченого провадження)
24 квітня 2017 року смт.Шацьк
Шацький районний суд Волинської області у складі головуючого судді Жевнєрової Н.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шацько-Любомльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_2 звернулася в суд з адміністративним позовом до Шацько-Любомльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії.
Відповідачем подано заперечення на позовну заяву, яке обґрунтовано тим, що на час звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії, норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії та підстави такого перерахунку, скасовано. Тому відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що в задоволенні пову слід відмовити.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є пенсіонером по інвалідності та перебуває на обліку в Шацькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області. Пенсію ОСОБА_2 призначено в розмірі 80 відсотків заробітної плати, згідно з положеннями ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.03.1993 року в редакції, чинній на час призначення пенсії.
За зверненням ОСОБА_2 їй листом Шацько-Любомльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 06.03.2017 року №11/П-01 було відмовлено у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з відсутністю правових підстав для такого перерахунку (а.с. 6).
Відповідно до пп. 1 п.2 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу», який набрав чинності з 01.05.2016 року, ОСОБА_3 України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» визнано таким, що втратив чинність, окрім статті 37, що застосовується до державних службовців, які на день набрання чинності цим Законом (889-VІІІ) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та осіб, які на день набрання чинності цим Законом (889-VІІІ) мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.
Згідно зі ст. 90 Закону України від 10.12.2015 року №889-VІІІ «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Цим Законом не передбачено особливих підстав та порядку перерахунку пенсії державним службовцям, котрі вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом. Норма, яка б передбачала умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям до набрання чинності цим Законом, на даний час відсутня.
ОСОБА_3 №889-VIII є чинним і підлягає до виконання, оскільки Конституційним судом України в установленому порядку неконституційним не визнаний.
Таким чином на час звернення позивача до Шацько-Любомльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про перерахунок пенсії фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і підстави для такого перерахунку.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів” скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723-ХІІ.
Тому підстави для перерахунку пенсії, який був передбачений статтею 37 Закону 3723- ХІІ, відсутні.
Порядок звернення за призначенням пенсії встановлено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 з наступними змінами, пунктом 1.1. якого, зокрема, передбачено, що заява про призначення пенсії непрацюючим особам подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації). Пунктом 1.7. Порядку встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Форму відповідної заяви про призначення/перерахунок пенсії також встановлено вказаним Порядком (додаток 2 Порядку).
Із заявою встановленого зразка до об'єднаного управління Позивач не звертався. Звернення позивача 03 березня 2017 року розглянуто відповідачем згідно із Законом України «Про звернення громадян», як звернення за роз'ясненням законодавства щодо підстав та порядку перерахунку пенсії.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
З огляду на те, що закон, яким скасовано саме право на перерахунок пенсій, є чинним і підлягає до виконання, Конституційним судом України в установленому порядку неконституційним такий не визнаний, беручи до уваги позицію Конституційного Суду України викладену у рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99, посилання позивача на порушення відповідачем його прав не знайшло свого підтвердження під час розгляду справи в суді. Тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України. Суд, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», ч. 5 ст. 94 КАС України відповідач звільнений від сплати судового збору, тому судовий збір слід віднести на рахунок держави.
На підставі статей 159, 160 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_2 до Шацько-Любомльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю. На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шацький районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.В.Жевнєрова