Постанова від 26.04.2017 по справі 456/531/17

Справа № 456/531/17

Провадження № 2-а/456/91/2017

ПОСТАНОВА

іменем України

26 квітня 2017 року

Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі:

головуючого-судді Бораковського В. М.

за участю секретаря Проців І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Стрийського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання дії державного виконавця незаконними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, -

встановив:

В обґрунтування позовних вимог представник позивача покликається на те, що 02 серпня 2013 року Стрийським міськрайонним судом Львівської області видано виконавчий лист на виконання постанови Стрийського міськрайонного суду Львівської області по справі №2а-170/11 від 27 травня 2011 року про зобов'язання Управління ПФУ в м. Стрию Львівської області провести перерахунок пенсії по інвалідності та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, починаючи з 01 серпня 2010 року згідно вимог ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». По даному виконавчому листу Стрийським міськрайонним відділом ДВС Головного територіального управління юстиції у Львівській області було відкрито виконавче провадження №39948834. ОСОБА_1 декілька разів особисто звертався до державної виконавчої служби Стрийського міськрайонного управління юстиції, де йому повідомляли, що вживають всі необхідні дії для виконання виконавчого провадження. Однак постанова Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 27 травня 2011 року так і не була виконана, оскільки згідно листа відповіді Стрийського об'єднаного управління пенсійного фонду України Львівської області від 02 грудня 2016 року пенсія ОСОБА_1 і далі виплачується в мінімальному розмірі, а не згідно постанови Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 27 травня 2011 року. Заступником начальника Стрийського ВДВС ОСОБА_2 19 грудня 2013 року винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 8 ч. 1 ст. 49 ЗУ «Про виконавче провадження» у зв'язку з фактичним повним його виконанням. З даною постановою не згідний та вважає дії заступника начальника незаконними. Про порушення своїх прав ОСОБА_1 дізнався після отримання листа-відповіді з Стрийського міськрайонного ВДВС ГТУ юстиції у Львівській області, датованої 10.02.2017р.

В судовому засіданні позивач позов підтримав та просить суд його задоволити.

Представник позивача позов підтримав, покликаючись на викладені в ньому обставини, суду пояснивши, що ДВС не мала підстав закінчувати виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2а-170/11, оскільки рішення суду не виконано і кошти за цим рішенням позивачу не виплачені, тому постанова про закінчення виконавчого провадження є незаконною. Зважаючи на те, що виконавча служба не повідомила належним чином ОСОБА_1 про закінчення виконавчого провадження, просить суд поновити строк на оскарження даної постанови.

Представник відповідача ОСОБА_3 проти задоволення проти задоволення позову заперечила суду пояснивши, що рішення суду, на підставі якого видано виконавчий лист №2а-170/11, що перебував на виконанні у Стрийському ВДВС, є немайнового характеру і порядок його виконання закріплений в главі 7 Закону України «Про виконавче провадження» в редакції, яка діяла на момент вчинення виконавчих дій. 15.12.2012р. проведено перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, починаючи з 01.08.2010р. та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. На підставі вищенаведеного, 19.12.2013р. державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, копії якої надіслані сторонам виконавчого провадження. Стягувач ОСОБА_1 звернувся в Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області з метою скерування вищевказаного виконавчого листа для виконання в органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Згідно повідомлення Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області даний виконавчий лист 18.06.2015 року прийнято для обліку та включено до 1 черги задоволення вимог. Враховуючи вимоги ст. 181 КАС України, позивач пропустив строк оскарження постанови про закінчення виконавчого провадження, оскільки ще в 2015р. ОСОБА_1 звертався у Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області з метою скерування вищевказаного виконавчого листа для виконання в органи, що здійснюють казнечайське обслуговування бюджетних коштів. Крім цього, зазначила, що ОСОБА_1 проводять нарахування коштів (пенсії), але не виплачують їх. Він стоїть в черзі на виплату.

Представник відповідача ОСОБА_2 проти задоволення позову заперечив суду пояснивши, що рішення, на підставі якого видано виконавчий лист ОСОБА_1, є немайнового характеру. Стягнення за цим рішенням здійснюється з державного органу, тому таке проводиться не ВДВС. Виконавче провадження за виконавчим листом ОСОБА_1 закінчено у зв'язку з його виконанням. Підставою для винесення постанови про закінчення цього виконавчого провадження стало повідомлення ПФУ про проведення нарахування ОСОБА_1 відповідно до рішення суду. Копія даної постанови надсилалась позивачу простим листом. Після виконання виконавчий лист скеровується в суд.

Представник третьої особи Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області проти задоволення позову заперечила та суду пояснила, що на підставі рішення суду та виконавчого листа за цим рішенням Стрийським УПФУ було винесено розпорядження про перерахунок пенсії. Суми, які були нараховані позивачу, на даний час не виплачено. Стрийське УПФУ готує розпорядження, а виплата здійснює Головне управління ПФУ у Львівській області. Дане рішення не виконується, оскільки в ньому не зазначено кінцевої дати виконання. Також, згідно постанови КМУ №440 від 03.09.2014р., погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, здійснює Управління державної казначейської служби. Просить відмовити в задоволені позову.

Заслухавши пояснення сторін, представника третьої особи, дослідивши наявні у справі докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи (категорія 1), є інвалідом 2 групи та знаходиться на обліку Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, що підтверджується посвідченням серії А №156103с від 13.04.2010р., посвідченням серії ААБ №015198 від 02.04.2015р. та довідкою Стрийського об'єднаного управління УПФ Львівської області від 01.02.2017р. №1330.

Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 27.05.2011р. визнано незаконними дії Управління пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області про відмову здійснити перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області провести перерахунок пенсії по інвалідності та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, починаючи з 01 серпня 2010 року згідно вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Дана постанова залишена без змін ухвалою Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2011р.

26.09.2013р. відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2а-170/11, виданого 02.08.2013р., що підтверджується постановою про відкриття виконавчого провадження №39948834 від 26.09.2013р.

Управління Пенсійного фонду України у м. Стрию та Стрийському районі скерувало у ВДВС Стрийського МРУЮ повідомлення від 30.09.2013р. за №19225/06-23 про неможливість виконання постанови про відкриття виконавчого провадження №39948834 від 26.09.2013р. у зв'язку з тим, що у 2012р. ОСОБА_1 був виданий виконавчий лист, на підставі якого відкрито виконавче провадження №30918102. На підставі постанови про відкриття цього виконавчого провадження, а також рішень Стрийського міськрайонного суду та суду апеляційної інстанції, було проведено перерахунок пенсії по інвалідності та виплачувати ОСОБА_1 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, починаючи з 01.08.2010 року згідно вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткової пенсії в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як вбачається з розпоряджень Управління Пенсійного фонду України у м. Стрию та Стрийському районі №201432 та від 19.03.2012р. та №129545 від 03.04.2015р. ОСОБА_1 проведено індивідуальний перерахунок пенсії, перерахунок пенсії через зміну надбавки та перерахунок пенсії через зміну даних по інвалідності.

19.12.2013р. заступником начальника ВДВС Стрийського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2 прийнято рішення про закінчення виконавчого провадження №39948834 у зв'язку з проведенням пенсійним фондом перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, починаючи з 01 серпня 2010 року згідно вимог ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що ним винесена постанова про закінчення виконавчого провадження від 19.12.2013р.

Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області листом від 02.12.201р. за №Т-76/11-22, повідомило ОСОБА_1 на звернення останнього про правильність обчислення його розміру пенсії, покликаючись в листі на нормативні акти, згідно яких обраховано такий розмір пенсії.

З довідки Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 01.02.2017р. №1329/02-23 вбачається, що розмір пенсії ОСОБА_1 станом на грудень 2016р. складав 3179,85 грн.

Листом від 10.02.2017р. №09-20-4/57 Стрийський міськрайонний ВДВС Головного територіального управління юстиції у Львівській області повідомив адвоката ОСОБА_4 на його запит в інтересах ОСОБА_1 по наявність постанови про закінчення виконавчого провадження №39948834 від 19.12.2013р.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 8 ч.1 ст. 49 ЗУ «Про виконавче провадження» (який діяв на момент винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 19.12.2013р.) виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

За змістом ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Частина 2 ст. 71 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ч.ч.1 та 3 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частині 1 ст. 100 КАС України передбачає, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

За змістом ч.1 ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Пленум Вищого адміністративного суду України в п. 18 постанови від 13.12.2010 №3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби» роз'яснив, що державний виконавець зобов'язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом (стаття 11 Закону України «Про виконавче провадження»). Водночас відповідно до пункту 2 частини першої статті 47 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ, прийнятий державним виконавцем до виконання, за яким стягнення не провадилося або було проведено частково, повертається стягувачеві, якщо у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, і здійснені державним виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними. Тому судам слід ураховувати, що з огляду на зазначені законодавчі приписи виконавці мають право повертати виконавчі документи щодо виконання рішень адміністративних судів про стягнення з пенсійних органів та суб'єктів владних повноважень відповідних виплат пенсії, соціальної допомоги тощо у разі здійснення державним виконавцем усіх можливих дій, спрямованих на виконання рішення.

Дослідженими у судовому засіданні обставинами справи встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи (категорія 1) та інвалідом 2 групи, знаходиться на обліку Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області і отримує пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Загальна сума пенсії становить 3179,85 грн.

Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 27.05.2011р., яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2011р., зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області провести перерахунок пенсії по інвалідності та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, починаючи з 01 серпня 2010 року згідно вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За даної постановою видано виконавчий лист, який звернуто до примусового виконання.

УПФУ у м. Стрию та Стрийському районі на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження, постанови Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 27.05.2011р. та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.11.2011р. провело перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, починаючи з 01 серпня 2010 року згідно вимог ч. 4 ст. 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що повідомило ВДВС Стрийського МРУЮ.

На підставі цього повідомлення заступником начальника ВДВС ОСОБА_2 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження від 19.12.2013р.

Зважаючи на те, що суду не надано доказів належного повідомлення ОСОБА_1 відділом ДВС про винесену 19 грудня 2013 року постанову про закінчення виконавчого провадження №39948834 (по виконавчому листі №2а-170/11 від 02 серпня 2013р.), про існування такої постанови він дізнався з листа Стрийського міськрайонного відділу ДВС від 10.02.2017р. №09-20-4/57, дана обставина не спростована представниками відповідача, тому суд приходить до переконання, що є всі підстави для визнання причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду поважною.

Постанова Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 27.05.2011р. набрала законної сили і, відповідно до вимог ст. 14 КАС України, є обов'язковою для виконання на всій території України, однак дана постанова виконана відділом ДВС частково, а саме в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 по інвалідності. В той же час в частині вимог позивача щодо виплати такої пенсії постанова залишається невиконаною, державним виконавцем дану вимогу не перевірено і в постанові про закінчення виконавчого провадження про таку обставину взагалі не вказано, тому винесена заступника начальника Відділу державної виконавчої служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області ОСОБА_2 постанова про закінчення виконавчого провадження від 19 грудня 2013 року, з огляду на вимоги п.8 ч.1 ст.49 ЗУ «Про виконавче провадження» (який діяв на момент винесення даної постанови), є протиправною, оскільки вищевказана постанова від 27.05.2011р. не виконана в повному обсязі, в зав'язку з чим позов в частині визнання такої постанови незаконною та її скасування суд вважає підставним і таким, що підлягає до задоволення.

З огляду на те, що позивачем та його представником не надано суду жодної інформації щодо місцезнаходження виконавчого листа, виданого за постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 27.05.2011р. в справі №2а-170/11, та не підтверджено таку інформацію жодним доказом, тому, за наведених обставин, суд вважає позовні вимог в частині повернення виконавчого листа №2а-170/11 від 02 серпня 2013р. у Стрийський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області для подальшого виконання безпідставними і такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 11, 86, 118, 159, 161, 163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задоволити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Відділу державної виконавчої служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області ОСОБА_2 від 19 грудня 2013 року про закінчення виконавчого провадження по виконавчому листі №2а-170/11 від 02 серпня 2013р.

В задоволені позову в частині повернення виконавчого листа №2а-170/11 від 02 серпня 2013р. у Стрийський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області для подальшого виконання - відмовити.

Головуючий-суддя ОСОБА_5